Juniorské MS 2024 v Česku

6.12.2022 Matěj Burda

Juniorské MS 2024 v Česku

Juniorské mistrovství světa (JWOC) se po 11 letech vrátí do Česka! Od 1. do 6. července 2024 se na Plzeňsku poběží 5 medailových závodů a západní Čechy se určitě mají na co těšit.

Juniorské MS bude pod taktovkou Českého svazu orientačních sportů a KOS Slavia Plzeň, a právě člen plzeňského oddílu VPM Jan Hasman je ředitelem celého šampionátu: "Myslím, že jsme se do pořádání pustili s velkým entuziasmem a těšíme se, že závodníkům budeme moci nabídnout skvělé terény a přáteskou atmosféru."

Pořadatelé zveřejnili Bulletin 1, kde odhalili program závodů. Začne se 1. července sprintovými štafetami, hned další den bude následovat sprint a po něm klasická trať. Po dni volna, 5. července, se poběží krátká trať a na závěr se můžeme těšit na tradiční vyvrcholení šampionátu v podobě lesních štafet. Lokality závodů ovšem zůstávají utajeny. V embargovaných prostorech jsou pro sprinty uvedeny města Plzeň (jen část), Stříbro a Rokycany. Lesní závody mají embarga Dobřív - Strašice, Dobříč - Obora a Mezholezy - Sedmihoří, tedy poměrně pestré terény středně kopcovité se skalkami či rýhami.  

Zúčastnit se budou moci závodníci ročníků 2004 a mladší. Ti, kteří by mohli usilovat o nominaci, by měli důsledně dbát na dodržování embargovaných prostorů.

Spolu s JMS budou na programu také doprovodné 4etapové závody Czech O-Tour 2024. Pořadatelským cílem kromě uspořádání kvalitiních závodů je také přilákání nových zájemců o orienťák v Západočeské oblasti. Aby se pořadatelský tým sehrál, je již v termínu 1.—2. dubna 2023 na programu Czech O-Tour 2023 v Ejpovicích u Plzně, kde mimo jiné ve stejný termín vyvrcholí první tréninkový kemp pro JMS.

Původně se mělo JMS 2024 konat v okolí Karlových Varů v Krušných horách, nakonec se ale nepovedlo šampionát v tomto provedení organizačně zajistit. i tak ale region západních Čech zůstal zachován a noví pořadatelé jsou připraveni odvést skvělou práci. My se těšíme na další světovou orienťáckou akci v ČR!


« zpět