Jak to dělají ve Východočeské oblasti

11.2.2018 Petr Klimpl

Jak to dělají ve Východočeské oblasti

V rozhovoru předsedou Východočeské oblasti s Lubošem Macháčkem představíme největší oblast sekce OB.

Jsi předsedou Východočeské oblasti. Jak dlouho?
Od počátku roku 2001. To znamená již 17 let.

Představ nám Východočeskou oblast, tedy největší oblast v sekci OB.
Počet registrovaných závodníků byl na konci loňského roku 2117, máme 28 klubů, v roce 2017 jsme měli 17 oblastních závodů (to je v posledních letech nejčastější počet), počet závodníků zařazených v oblastních žebříčcích byl v loňském roce 1333. Oblastní soutěže nám fungují dobře.

Ze statistiky je zřejmé, že proti ostatním oblastem máte největší průměrný počet závodníků v jednom klubu. Ovlivňují to jednak "velkokluby" LPU, PHK či SHK, jednak i to, že v podstatě nemáte kluby s malým počtem členů. Jak spolupracuje vedení oblasti s kluby, jak kluby navzájem, není mezi nimi řevnivost?
V podstatě ne, Velké kluby spolu docela spolupracují a malé snad neutiskují. Občas se nějaký problém objeví, ale daří se celkem v poklidu tyto věci vyřešit.

Takže sestavit kalendář oblastních závodů není problém? Debaty kolem přidělení termínů či nedostatek pořadatelů u Vás v oblasti nehrozí?
Debaty samozřejmě existují. Většinou více klubů má zájem o jeden termín. Vždy nakonec dojde k dohodě mezi kluby, někdy i stím, že ty kluby, které ustoupí, mají pak přednost ve výběru termínu příští rok.

Jak často schůzuje vedení Vaší oblasti, jak často se scházejí zástupci všech klubů oblasti?
Vedení sekce (v něm jsou vedle mě ještě Iva Mádlová, Jarda Kalibán a Petr Klimpl) neschůzuje. Většinu věcí řešíme e-mailem, případně při závodech v oblasti. Zástupci klubů se scházení jednou ročně na konci ledna na shromáždění oblasti a jednou ročně se zástupci klubů schází na některém z podzimních závodů pro doladění termínové listiny na nový rok.

Kluby Vaší oblasti jsou ze tří krajů - Královéhradeckého, Pardubického a Libereckého. Máte nějaké problémy ve spolupráci s jednotlivými krajskými svazy?
Nemáme, nebo si aspoň nevybavuji.

Představ nám Vaše oblastní soutěže?
Vypisujeme oblastní mistrovství ve sprintu, na klasice, krátké trati a ve štafetách. Dlouhodobé soutěže máme rozdělené u žactva na jaro a podzim, ostatní mají celoroční žebříček. Body družstev žactva se počítají z každého závodu, v ostatních kategoriích (dorost, dospělí a veteráni) pak vyhodnocujeme soutěže družstev s celoročního žebříčku.

Daří se pořadatelům oblastních závodů nacházet nějaké neoběhané terény?
Občas daří, ale už jich moc v oblasti nemáme.

Počty závodníků na Vašich oblastních závodech se pravidelně pohybují mezi 700 až 900 závodníků. Nemáte problémy s pořádáním tak velkých závodů ze strany majitelů lesů či orgánů státní správy?
Problémy se vyskytují, ale nejsou zásadního charakteru. Pořadatel musí např. postavit tratě tak aby se vyhnuly majiteli, který nedal souhlas.

Jako jedna z mála oblastí pořádáte některé závody i souběžně s celostátními závody, které jsou na jiném konci republiky. Nevadí pořadatelům, že nemohou jet na tyto celostátní závody?
Co se týká pořádajícího velikého klubu, tak je v něm dostatek lidí jak na reprezentaci na celostátních závodech, tak i na pořádání. Menší kluby většinou celé na celostátní závody necestují a tak odjetí několika jedinců nijak pořádání závodů neochromí. Jinak i některé kluby používají při pořádání kolegy ze sousedních oddílů.

Vaše oblast dlouhodobě patří k nejlepším v práci s talenty. Jste dosud jedinými vítězi Vyzývacího poháru, ale na M ČR oblastních výběrů žactva jste se dvakrát za sebou museli sklonit před týmem Prahy. Jak s talentovaným žactvem v oblasti pracujete?
Dlouho vedla výběr žactva Marcela Kubíčková, aktuálně talentovanou mládež v oblasti vedou Lenka Křivdová a Iva Mádlová. V roce 2017 byly uspořádány tři soustředění, Vyzývací pohár jsme jasně vyhráli, ale v Moravském Karlově na M ČR oblastních výběrů žactva závod nevyšel třem klukům, naopak všechna děvčata byla na svých úsecích nejlepší, ale ztrátu kluků už nevyrovnala. I to se stává. Určitě se v roce 2018 chceme vrátit na stupeň nejvyšší. Žactvo má naplánováno několik soustředění, samozřejmě včetně účasti na květnovém Vyzývacím poháru v Plzni a na říjnovém M ČR oblastních výběrů v jižních Čechách.

A poslední otázka - školení? Každý rok pořádá Vaše oblast školení 3. třídy, buď trenérů nebo rozhodčích. Je o tato školení zájem? Daří se vám najít lektory?
O školení zájem pravidelně je. V letošním roce je v naší oblasti školení rozhodčích i trenérů. Zatím se vždy podařilo kapacitu školení naplnit. Co se týká lektorů, se jedná hlavně o ostřílené lektory, kteří již mají praxi, velkou práci vždy odvedou gestoři jednotlivých školení, u rozhodčích už dlouho odvádí výbornou práci Honza Netuka.

Děkujeme za rozhovor.

 


« zpět