Jak se nominovat na hlavní o-akce v roce 2021

20.1.2021 Petr Klimpl

Jak se nominovat na hlavní o-akce v roce 2021

Realizační tým české o-reprezentace pod vedením Jana Šedivého zveřejnil nominanční kritéria na rozhodující mezinárodní akce v OB v letošním roce.

Hlavní mezinárodní akce v orientačním běhu v roce 2021:
- Mistrovství Evropy a 1. kolo Světového poháru (Švýcarsko, květen)
- Mistrovství světa (Česká republika, červenec)
- 2. kolo Světového poháru (Švédsko, srpen)
- 3. kolo Světového poháru (Itálie, září/říjen)

Soubor nominačních kritérií pro jednotlivé akce bude platit pouze v případě, že nominační a přípravné závody proběhnou v plném rozsahu, v určených termínech a za účasti minimálně poloviny členů reprezentačního družstva.. Pokud to nebude možné, vyhradil si realizační tým možnost nominace závodníků podle vlastního uvážení.

Nejdůležitější akcí je Mistrovství světa, které proběhne na počátku července v České republice. Ta pořadu jsou dva sprintové závody (klasický sprint a sprintové štafety) a tři lesní závody (krátká a klasická trať a štafety). Dobré výsledky na MS jsou největší prioritou činnosti české reprezentace v letošním roce. Proto bude nominována vždy nejsilnější možná sestava na každou disciplínu. V každém závodě jednotlivců můžeme postavit vždy 3 muže a 3 ženy, ve štafetách pak jeden tým. Nyní nemá nikdo přednominaci pro žádnou disciplínu. Nominační kritéria dávají šanci přímo se nominovat se širokému poli zájemců (vyhrát nominační závody), na druhé straně má ale realizační tým dostatečný prostor k nominaci osvědčených závodníků na základě působení v předchozích mezinárodních závodech v dané disciplíně či v nominačních závodech pro MS.

Druhou největší akcí je květnové Mistrovstí Evropy ve Švýcarsku, kde se běží sprintové disciplíny (sprintové štafety, knock-out sprint a klasický sprint). Českou republiku by mělo reprezentovat 6 žen a 6 mužů. Také tady je možnost si vybojovat přímou nominaci v nominačních závodech, ale i zde má realizační tým širokou možnost divokých karet na základě přechozího působení na mezinárodních závodech. Část nominovaných závodníků bude určena ze závodníků, kteří mají potenciál startovat na dalších sprintových akcích (např. MS 2022). Cílem nominace je nominace závodníků, kteří budou bojovat o přední příčky v jednotlivých disciplínách a zároveň je předpoklad jejich startu na domácím MS na sprintových distancích, ale také dát možnost sbírat zkušenosti na významných mezinárodních akcích závodníkům, kteří by měli navázat v české reprezentaci v budoucích letech.

Kompletní nominační kritéria na všechny akce jsou na webu reprezentace OB.


« zpět