Dvě vítězství štafet Švédska v SP, české ženy čtvrté

15.8.2021 Petr Klimpl

Závěrečným závodem druhé série Světového poháru ve Švédsku byly štafety. V obou kategoriích byly nejlepší domácí švédské štafety. Naše ženy skončily na 4. místě, muži byli devátí.

Každá země mohla do závodu postavit tři štafety, běžela i řada mixů. Díky náročnosti terénu se pořadí dost míchalo, opět se dělaly malé, ale i velké chyby.

Na prvním úseku mužů se vláček štafet pomalu roztahoval, slabší štafety odpadaly. V čele se dlouho drželo áčko NOR (Eskil Kinneberg), pak se do vedení dostaly dvě štafety SWE, letošní mistr světa ve sprintu Isac von Krusenstierna (SWE B) si postupně vybudoval malý náskok a předával s náskokem 20 sekund před Albinem Ridefeltem (SWE A), štafeta NOR na třetím místě ztrácela 38 sekund. Skvělý závod zaběhl v našem béčku Tomáš Křivda, po celou trať se pohyboval v čelní skupině a v cíli předával na skvělém 6. místě se ztrátou 1:10 min. na vedoucí Švédsko. První úsek nevyšel našemu áčku, Miloš Nykodým postupně ztrácel, pohyboval se stále ve třetí desítce a po zlepšení v závěru byl na předávce 17. se ztrátou 2:12 min. Na druhém úseku stále excelovalo béčko SWE (Emil Svensk), které si vybojovalo náskok skoro dvě minuty. To ale platilo jen do 17. kontroly, na které Svensk udělal osmiminutovou chybu... Do čela se tak dostala tříčlenná skupina, která předávala v rozmezí 13 sekund v pořadí SWE C (Simon Imark), NOR (Magne Daehli) a SWE A (Simon Hector). A na čtvrtém místě se ztrátou 54 sekund byl na předávce Jonáš Hubáček (CZE B), který předvedl perfektní výkon, neudělal větší chybu a těm nejlepším stačil i fyzicky. Áčko bohužel nabralo další ztrátu, Pavel Kubát zavádal na dvojce, pak ještě udělal další chybičky a na předávce byl na 25. místě se ztrátou necelých sedmi minut. Na třetím úseku se to na čele hodně přelévalo, řada závodníků dělala chyby, nakonec na čele vykrystalizovala pětičlená skupina, mezi kterou se o celkovém pořadí rozhodlo až v závěru. Vítězství vybojovala štafeta SWE A, když její finišmen Gustav Bergman o sekundu porazil Nora Kaspera Harlema Fossera. Jako třetí doběhl Matthias Kyburz (SUI) se ztrátou 12 sekund, čtvrté bylo céčko SWE (Max Peter Bejmer) s odstupem 21 sekund a páté doběhla štafeta FIN (Olli Ojanaho) se ztrátou 39 sekund. Bohužel na čele chyběla česká štafeta. Naděje béčka (Vojta Sýkora) se rozplynuly na 5. kontrole, kterou těsně minul a trvalo pět minut než ji našel. Na trati ho pak předběhl i Vojta Král (CZE A), který po solidním výkonu vyháhl naše áčko na konečné 14. místo se ztrátou osm a půl minuty (v redukovaném pořadí to byla pro naše trio Nykodým, Kubát, Král devátá příčka). Sýkora doběhl na 20. místě (+10:46).

10 Russian Federation   121:30 +08:42

V ženách byl závod na prvním úseku velmi vyrovnaný, chyby se moc nedělaly, štafety běžely spolu, během minuty předávalo deset týmů. Na čele bylo trio Lisa Risby (SWE A), Elena Roos (SUI A) a Emma Bjessmo (SWE B), s dvacetisekundovou ztrátou předávala Tereza Janošíková (CZE B) a hned za ní i Adéla Indráková (CZE A). Obě naše závodnice běžely výborně, rozhodně se nevezly, byly v čelní skupině dost často na čele. Na druhém úseku hned na druhé kontrole vypadlo z čelní skupiny naše béčko, Lenka Mechlová udělala dvouminutovou chybu, pak přidala i další a propadla se až na závěr druhé desítky. To podstatné se ale dělo na čele. Tam se oddělila švédská dvojice Johanna Oberg (B) a juniorka Hanna Lundberg (A), která si vybudovala skoro dvouminutový náskok před svými pronásledovatelkami. Na třetím a čtvrtém místě předávalo RUS (Svetlana Mironova) a FIN (Amy Nymalm), další minutu zpět pak SWE C (Andrea Svensson) a Denisa Kosová (CZE A). Denisa podala velmi dobrý výkon, nevyvarovala se sice pár drobných chyb, ale udržela šanci pro naši štafetu na stupně vítězů. Na třetím úseku běžely v čele dvě závodnice Švédska, které se nakonec podělily o první dvě místa Sara Hagstrom (B) byla v cíli o 26 sekund dříve než Karolin Ohlsson (A). Se ztrátou tři a půl minuty doběhla štafeta RUS (Natalia Gemperle), čtvrtá v cíli byla finišmanka FIN Ida Haapala a za ní na pátém místě (+6:48) doběhla Jana Knapová. Jana udělal dvominutovou chbu na druhé kontrole (stejnou jako předtím Mechlová), ztratila kontakt s Ruskou a Finkou, pak je stahovala a když už Finku doběhla, tak před veřejným úsekem naběhla do zakázaného prostoru a musela se vracet, další minutovou ztrátu už nedohnala. Naše trio Indráková, Kosová a Knapová obsadilo v redukovaném pořadí konečné čtvrté místo. Béčko s finišmenkou Vendulou Horčičkovou po rychlém závěru obsadilo konečné 16. místo se ztrátou přes 27 minut.

1 Sweden               127:26 +00:00
 2 Russian Federation   130:52 +03:26
 3 Finland              132:38 +05:12
 4 Czech Republic       134:14 +06:48
 5 Norway               135:11 +07:45
 6 Switzerland          135:30 +08:04
 7 Denmark              141:12 +13:46
 8 Estonia            147:47 +20:21