Dvanáct víkendových závodů v oblastech

10.5.2023 Petr Klimpl

Dvanáct víkendových závodů v oblastech

Na víkend je připraveno 12 oblastních závodů.

Sobota

Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti a připravuje Sportovní klub Praga. Centrem závodu bude rekreační středisko Lubenec. Osm stovek přihlášených závodníků čekají tratě v mírně kopcovitém terénu s velkým množstvím situačních detailů (balvany, srázy, porostové detaily), kde je smíšený les s dobrou průběžností. Poběží se na mapě, kterou připravil Jan Drbal, tratě staví Eliška Sieglová.

Společné Mistrovství oblastí Vysočina a Jihočeské na klasické trati pořádá Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec. Přes 400 přihlášených závodníků čekají tratě, které postavil Arnošť Komárek, ten připravil i mapy U Šmejdů buku a Malíkovský kopec. Poběží se v pestrém vysočinském terénu, který je středně svažitý s pěti lokálními vrcholy, kde je z větší části dobře průběžný les různého stáří, hustníky jsou většinou jehličnaté; v prostoru jsou oblasti s množstvím kupek, středně velké balvany a jeden menší bývalý lom. Centrum závodu je v Sedle u Číměře.

V Ještědské oblasti pořádá ZOOB Rumburk a OL Team Wehrsdorf dva závody. Necelé tři stovky přihlášených závodníků čekají dvě krátké tratě. Dopoledne se běží v Kiez Seifhennersdorfu na mapě Querxenland (autoři H. Männel a D. Fremder) v lese s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, jsou tam různé terénní tvary i mýtiny. Tratě postavil Harald Männel. Odpolední krátká trať má volné pořadí kontrol. Centrem je Rumburk, Pod Zámečkem, u rybníka Mexiko, tak se jmenuje i mapa, kterou připravil Tomáš Babický. Terén je obdobný jako dopoledne (les s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, jsou tam různé terénní tvary i mýtiny), tratě postavil Petr Novák.

Mistrovství Východočeské oblasti na klasické trati přivítá na startu přes osm stovek závodníků. Pořadatelé z OK Jilemnice zvolili za centrum Všesportovní areál Hraběnka v Jilemnici. Mapu Hraběnka připravili Matěj Hrouda a Stanislav Kynčl v rovinatém až mírně zvlněném terénu, který je v jižní části ohraničený svahem Klimentova vrchu s rozsáhlými plochami hustníků. Stavitelem tratí je Dan Salaba.

Společné mistrovství Hanácké, Moravskoslezské a Valašské oblasti ve sprintu má centrum v Základní škole v Ptení, pořadatelem je oddíl orientačního běhu TJ Sokol Ptení. Tratě postavil Jindřich Beneš na mapě Ptení (hlavní kartograf Miroslav Hlava). Téměř sedm stovek závodníků poběží v městské zástavbě, terén závodu je mírně kopcovitý. Odpoledne bude následovat Mistrovství Hanácké a Valašské oblasti sprintových štafet, které pořádá Klub orientačního běhu Konice. Centrem je zámecký park Konice. Mapu Konice připravil Miroslav Hlava, který postavil i tratě pro stovku přihlášených štafet.

Mistrovství Jihomoravské oblasti na klasické trati proběhne v Blansku-Klepačově. Závod připravil oddíl orientačního běhu Spartak Adamov. Poběží se v kopcovitém terénu, kde je středně hustá síť komunikací, v západní a východní části jsou porostové a terénní detaily. Stavitel tratí Jiří Procházka měl k dispozici mapu Pinkoviště, kterou mapoval Karel Truhlář. Přihlášeno je přes 400 závodníků.

Neděle

Sportovní klub Praga pořádá klasickou trať Pražské a Středočeské oblasti. Stejně jako v sobotu je centrum v RS Lubenec, terén je stejný (mírně kopcovitý terén s velkým množstvím situačních detailů - balvany, srázy, porostové detaily, kde je smíšený les s dobrou průběžností), mapu opět připravil Jan Drbal tratě pro více než sedm stovek přihlášených závodníků postavil Petr Janas.

Další krátkou trať Ješdědského žebříčku pořádá opět ZOOB Rumburk. Centrum je opět v Rumburku, tentokrát za Zámečkem. Necelé tři stovky závodníků čeká mapa Harta (autor Josef Rančák), tratě postavil Leoš Havel opět v v lese s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, jen malé převýšení, jsou tam různé terénní tvary i mýtiny.

Dva společné závody pro Jihočeskou oblast a oblast Vysočinu připravuje pro čtyři stovky přihlášených závodníků TJ OB České Budějovice. Dopoledne se běží žebříčková krátká trať, která má centrum v Hojné Vodě na louce vedle parkoviště pod Kraví horou. Poběží se v lese západně od komunikace Dobrá Voda – Hojná Voda – Staré Hutě až po komunikaci Horní Stropnice – Černé Údolí zahrnující oblast Kuní hory a Kraví hory, kde je členitý horský terén s množstvím terénních, porostových i polohových detailů, kamenných polí, skalek, balvanů, kupek, bažinek a vodotečí a se střední hustotou cest a pěšin. Mapu Napoleonova hlava z roku 2016 revidovali Zdeněk Mágr, Martin Brožka a Josef Hejzlar. Tratě postavil Radek Teringl. Odpoledne se ve stejném prostoru koná Mistrovství Jihočeské oblasti ve sprintu (současně je to i Liga Vysočiny). Závodním prostorem jsou skalní města kolem Kuní Hory a přilehlé okolí (členitý horský terén s množstvím terénních, porostových i polohových detailů, kamenných polí, skalek, srázů, balvanů a kupek se střední hustotou cest a pěšin). Mapu Napoleonova hlava-sprint připravil Josef Hejzlar, tratě postavil opět Radek Teringl.

Všechny potřebné údaje o závodech jsou v IS ORIS.


« zpět