Denisa Kosová vyhrála Anketu 2021

4.12.2021 Petr Klimpl

Denisa Kosová vyhrála Anketu 2021

V Turnově byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2021. Stejně jako v roce 2020 se vítězkou Ankety stala Denisa Kosová.

Více jak třicítka expertů vybírala z 10 nominovaných do Ankety o nejlepšího orientačního běžce roku 2021. Letos byla Anketa velmi vyrovnaná, o konečném pořadí rozhodly až poslední hlasy, které došly.

Vítězkou Ankety se stala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové), která obhájila loňské vítězství. Hlasující ocenili především její výsledky v lesních disciplínách na červencovém Mistrovství světa v orientačním běhu v Doksech. Denisa skvěle zaběhla krátkou trať v Jizerských horách, v níž obsadila 8. místo. Velmi dobře běžela i další závody, ve skalách na Kokořínsku výborně zaběhla 2. úsek štafety, čímž významně přispěla k 5. místu české štafety, na klasické trati pak přidala 15. místo. V celkovém pořadí Světového poháru obsadila 19. příčku. Na Mistrovství ČR vyhrála krátkou a klasickou trať a dofišovala i pro zlato štafetě OK 99 Hradec Králové. Vyhrála i celkové pořadí Českého poháru. 

Jen o bod méně získala druhá v Anketě Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk). Tereza si výborně vedla na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde finišovala českou sprintovou štafetu, která skončila na skvělém čtvrtém místě. V premiéře knock-out sprintu na mistrovských závodech se probojovala do finále, kde obsadila 6. místo. Ve sprintu pak přidala 12. místo. Výborně si vedla i na Mistrovství světa v Doksech. I tady finišovala naši sprintovou štafetu, tentokráte pro 5. místo. Ve sprintu v Terezíně obsadila 14. místo. Že umí běhat i v náročných lesních terénech dokázala i v závodě na klasické trati, v němž skončila na 13. místě. A 13. místo obsadila i v celkovém pořadí Světového poháru, když velmi dobře běhala i v závěrečné sérii SP v Itálii.

Třetí místo v anketě obsadila Jana Stehlíková (OK Lokomotiva Pardubice). Po většinu sezóny najdeme Janu ve výsledcích pod příjmením Knapová (na počátku září se vdala). Nejlepší formu měla na Mistrovství světa v Doksech. V závodě na krátké trati podala výborný výkon, časově to bylo na překvapivou medaili, ale oražení kontroly o 30 metrů jinde znamenalo diskvalifikaci. Velmi dobře zaběhla i klasickou trať, v níž obsadila osmé místo. Podílela se i na 5. místě štafety žen. Byla stálou členkou naší sprintové štafety, s kterou získala 4. místo na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku i 5. místo na Mistrovství světa v Doksech. Z domácích mistrovských závodů si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála český šampionát ve sprintu a finišovala na prvním místě sprintové štafetě OK Lokomotiva Pardubice.    

Několikanásobný vítěz této Ankety Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) skončil v roce 2021 na čtvrtém místě. Vojta dlouhodobě patří do světové špičky, což potvrdil i řadou výsledků na Mistrovství světa i na Mistrovství Evropy. Z evropského sprintového šampionátu ve Švýcarsku si odvezl 4. místo ze sprintových štafet, 5. místo z knock-out sprintu a 9. místo ze sprintu. Na MS se podílel na zisku pátých míst sprintové štafety i štafety mužů, v individuálních závodech skončil dvakrát ve druhé desítce, ve sprintu byl 11. a na klasice 16. Na domácích tratích vybojoval mistrovský titul v závodě na klasické trati.

Pátý Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) se podílel na výborných výsledcích štafet České republiky - 4. místo sprintové štafety na ME, 5. místo sprintové štafety na MS i 5. místo štafety mužů. Hodně se mu vydařil závod na klasické trati na MS, kde skončil na výborném 8. místě. Doma vybojoval mistrovský titul v nočním závodě, výbornými výkony přispěl k mistrovským titulům SK Žabovřesky ve štafetách mužů a v klubech.

Juniorka Lucie Semíková (OK Kamenice) vybojovala na juniorském MS v Turecku po skvělém výkonu stříbrnou medaili na klasické trati, k tomu přidala i velmi dobrý výkon v závodě štafet, který přinesl českým juniorkám bronz. Na českých juniorských šampionátech vybojovala dva tituly (krátká a klasická trať). Za tyto výsledky s přehledem vyhrála letošní juniorskou anketu. Na druhém a třetím místě skončily její kolegyně z bronzové štafety z MS juniorů Markéta Mulíčková (KOB ALFA Brno) a Michaela Dittrichová (OOB TJ Slovan Luhačovice).

V dorostenecké anketě vyhrál Daniel Bolehovský (USK Praha), který na ME dorostu v Litvě získal tři medaile - vyhrál klasickou trať, ve sprintu byl třetí a ve štafetě H16 skončili čeští dorostenci na druhém místě. Na domácích šampionátech vyhrál tři individuální zlata (sprint, krátká i klasická trať), vyhrál jasně i žebříček A.

VÝSLEDKY ANKETY O NEJLEPŠÍ ORIENTAČNÍ BĚŽCE ROKU 2021

Nejlepší orientační běžec 2021

1. KOSOVÁ Denisa     OK 99 Hradec Králové      78 bodů
2. JANOŠÍKOVÁ Tereza    SK Severka Šumperk     77 bodů
3. STEHLÍKOVÁ Jana     OK Lokomotiva Pardubice    69 bodů
4. KRÁL Vojtěch     SK Severka Šumperk     61 bodů
5. NYKODÝM Miloš     SK Žabovřesky Brno     34 bodů

Nejlepší junior OB roku 2021

1. SEMÍKOVÁ Lucie       OK Kamenice          74 bodů
2. MULÍČKOVÁ Markéta   KOB ALFA Brno     45 bodů
3. DITTRICHOVÁ Michaela  OOB TJ Slovan Luhačovice   25 bodů      

Nejlepší dorostenec OB roku 2021

1. BOLEHOVSKÝ Daniel     USK Praha           19 bodů

Do síně slávy Českého orientačního běhu byli uvedeni:

Jana BRUKOVÁ
Petr KOZÁK


PŘEHLED NEJLEPŠÍCH VÝSLEDKŮ ZÁVODNÍKŮ VYHLÁŠENÝCH V ANKETĚ

Nejlepší Orientační běžec 2021

Kosová Denisa, OK 99 Hradec Králové
MS: S: x; SŠ: x; KT: 8.; Š: 5.; KL: 15.
ME: SŠ: x; KO: 37., S: 27.
SP: 19.
M ČR: S: 8.; SŠ: 4.; KT: 1.; KL: 1.; Š: 1.; KLUB: 3.; NOB: x
Český pohár: 1.

Janošíkova Tereza, SK Severka Šumperk
MS: S: 14.; SŠ: 5.; KT: x; Š: x.; KL: 13.
ME: SŠ: 4.; KO: 6., S: 12.
SP: 13.
M ČR: S: 2.; SŠ: 2.; KT: 4.; KL: x; Š: 11.; KLUB: 4.; NOB: x
Český pohár: 8.

Stehlíková (Knapová) Jana, OK Lokomotiva Pardubice
MS: S: x; SŠ: 5.; KT: disk; Š: 5.; KL: 8.
ME: SŠ: 4.; KO: x, S: disk
SP: 39.
M ČR: S: 1.; SŠ: 1.; KT: 11.; KL: x; Š: 2.; KLUB: 2.; NOB: x
Český pohár: 2.

Král Vojtěch, SK Severka Šumperk
MS: S: 11.; SŠ: 5.; KT: x; Š: 5.; KL: 16.
ME: SŠ: 4.; KO: 5., S: 9.
SP: 22.
M ČR: S: 2.; SŠ: 2.; KT: x; KL: 1.; Š: 6.; KLUB: 4.; NOB:
Český pohár: 5.

Nykodým Miloš, SK Žabovřesky Brno
MS: S: x; SŠ: 5.; KT: 21.; Š: 5.; KL: 8.
ME: SŠ: 4.; KO: 40., S: 46.
SP: 34.
M ČR: S: 4.; SŠ: disk; KT: 10.; KL: 3.; Š: 1.; KLUB: 1.; NOB: 1.
Český pohár: 2.


Nejlepší Junior OB 2021

Semíková Lucie, OK Kamenice ,D20
MSJ: S: 20.; KT: 62.; KL: 2.; Š: 3.
M ČR: S: 4.; SŠ: 5.; KT: 1.; KL: 1.; Š: 7.; KLUB: 11.; NOB: x
Žebříček A: 2.

Mulíčková Markéta, KOB ALFA Brno, D18
MSJ: S: 9.; KT: 14.; KL: 7.; Š: 3.
MED: KL: 16.; Š: 6.; S: 2.
M ČR: S: 2.; SŠ: 1.; KT: 3.; KL: 2.; Š: 2.; KLUB: 2.; NOB: x
Žebříček A: 1.

Dittrichová Michaela, OOB TJ Slovan Luhačovice, D20
MSJ: S: 21.; KT: 21.; KL: 17.; Š: 3.
M ČR: S: 1.; SŠ: 3.; KT: 2.; KL: 2.; Š: 9.; KLUB: 6.; NOB: 4.
Žebříček A: 1.


Nejlepší Dorostenec OB 2021

Bolehovský Daniel, USK Praha, H16
MED: KL: 1.; Š: 2.; S: 3.
M ČR: S: 1.; SŠ: 20.; KT: 1.; KL: 1.; Š: 2.; KLUB: 1.; NOB: 11.
Žebříček A: 1.


« zpět