Denisa Kosová vyhrála Anketu 2021

4.12.2021 Petr Klimpl

V Turnově byly slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2021. Stejně jako v roce 2020 se vítězkou Ankety stala Denisa Kosová.

Více jak třicítka expertů vybírala z 10 nominovaných do Ankety o nejlepšího orientačního běžce roku 2021. Letos byla Anketa velmi vyrovnaná, o konečném pořadí rozhodly až poslední hlasy, které došly.

Vítězkou Ankety se stala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové), která obhájila loňské vítězství. Hlasující ocenili především její výsledky v lesních disciplínách na červencovém Mistrovství světa v orientačním běhu v Doksech. Denisa skvěle zaběhla krátkou trať v Jizerských horách, v níž obsadila 8. místo. Velmi dobře běžela i další závody, ve skalách na Kokořínsku výborně zaběhla 2. úsek štafety, čímž významně přispěla k 5. místu české štafety, na klasické trati pak přidala 15. místo. V celkovém pořadí Světového poháru obsadila 19. příčku. Na Mistrovství ČR vyhrála krátkou a klasickou trať a dofišovala i pro zlato štafetě OK 99 Hradec Králové. Vyhrála i celkové pořadí Českého poháru.

Jen o bod méně získala druhá v Anketě Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk). Tereza si výborně vedla na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde finišovala českou sprintovou štafetu, která skončila na skvělém čtvrtém místě. V premiéře knock-out sprintu na mistrovských závodech se probojovala do finále, kde obsadila 6. místo. Ve sprintu pak přidala 12. místo. Výborně si vedla i na Mistrovství světa v Doksech. I tady finišovala naši sprintovou štafetu, tentokráte pro 5. místo. Ve sprintu v Terezíně obsadila 14. místo. Že umí běhat i v náročných lesních terénech dokázala i v závodě na klasické trati, v němž skončila na 13. místě. A 13. místo obsadila i v celkovém pořadí Světového poháru, když velmi dobře běhala i v závěrečné sérii SP v Itálii.

Třetí místo v anketě obsadila Jana Stehlíková (OK Lokomotiva Pardubice). Po většinu sezóny najdeme Janu ve výsledcích pod příjmením Knapová (na počátku září se vdala). Nejlepší formu měla na Mistrovství světa v Doksech. V závodě na krátké trati podala výborný výkon, časově to bylo na překvapivou medaili, ale oražení kontroly o 30 metrů jinde znamenalo diskvalifikaci. Velmi dobře zaběhla i klasickou trať, v níž obsadila osmé místo. Podílela se i na 5. místě štafety žen. Byla stálou členkou naší sprintové štafety, s kterou získala 4. místo na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku i 5. místo na Mistrovství světa v Doksech. Z domácích mistrovských závodů si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála český šampionát ve sprintu a finišovala na prvním místě sprintové štafetě OK Lokomotiva Pardubice.

Několikanásobný vítěz této Ankety Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) skončil v roce 2021 na čtvrtém místě. Vojta dlouhodobě patří do světové špičky, což potvrdil i řadou výsledků na Mistrovství světa i na Mistrovství Evropy. Z evropského sprintového šampionátu ve Švýcarsku si odvezl 4. místo ze sprintových štafet, 5. místo z knock-out sprintu a 9. místo ze sprintu. Na MS se podílel na zisku pátých míst sprintové štafety i štafety mužů, v individuálních závodech skončil dvakrát ve druhé desítce, ve sprintu byl 11. a na klasice 16. Na domácích tratích vybojoval mistrovský titul v závodě na klasické trati.

Pátý Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) se podílel na výborných výsledcích štafet České republiky - 4. místo sprintové štafety na ME, 5. místo sprintové štafety na MS i 5. místo štafety mužů. Hodně se mu vydařil závod na klasické trati na MS, kde skončil na výborném 8. místě. Doma vybojoval mistrovský titul v nočním závodě, výbornými výkony přispěl k mistrovským titulům SK Žabovřesky ve štafetách mužů a v klubech.

Juniorka Lucie Semíková (OK Kamenice) vybojovala na juniorském MS v Turecku po skvělém výkonu stříbrnou medaili na klasické trati, k tomu přidala i velmi dobrý výkon v závodě štafet, který přinesl českým juniorkám bronz. Na českých juniorských šampionátech vybojovala dva tituly (krátká a klasická trať). Za tyto výsledky s přehledem vyhrála letošní juniorskou anketu. Na druhém a třetím místě skončily její kolegyně z bronzové štafety z MS juniorů Markéta Mulíčková (KOB ALFA Brno) a Michaela Dittrichová (OOB TJ Slovan Luhačovice).

V dorostenecké anketě vyhrál Daniel Bolehovský (USK Praha), který na ME dorostu v Litvě získal tři medaile - vyhrál klasickou trať, ve sprintu byl třetí a ve štafetě H16 skončili čeští dorostenci na druhém místě. Na domácích šampionátech vyhrál tři individuální zlata (sprint, krátká i klasická trať), vyhrál jasně i žebříček A.