Český šampionát v nočním OB

5.4.2017 Petr Klimpl

Český šampionát v nočním OB

V Rantířově na Jihlavsku se v sobotu v podvečer uskuteční letošní první český o-šampionát - Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu.

Centrem je místní kulturní dům. Pořadatelé z OK Jihlavy připravili dost kopcovité tratě v relativně malém prostoru v porostově různorodém lese, který na okraji prostoru strmě spadá do údolí řeky Jihlavy, kde jsou členité kamenité srázy, místy i terénní pozůstatky po středověké těžbě. Naposledy zde byla mapa pro orienťáky v roce 1982 s názvem Peklo, Martin Kratochvíl se svými spolupracovníky Matějem Píro a Janem Pickem nyní připravil mapu novou v měřítku 1:10000. Tratě staví Aleš Petráček. A na kontrolách nebudou reflexy.

V loňském roce se běželo noční mistrovství v Doksech, v hlavních kategoriích mužů a žen si zlato odnesli Jan Šedivý a Barbora Hrušková. Oba jsou na startu i letos a oba opět patří k aspirantům na stupeň nejvyšší. V ženách je přihlášeno přes 30 závodnic, k favoritkám vedle obhájkyně titulu Hruškové patří především loni naše nejlepší závodnice Denisa Kosová a další české reprezentantky Eva Kabáthová (loni stříbrná) a Adéla Indráková, k favoritkám na medaile určitě patří i Lenka Mechlová, Michaela Omová či Dominika Plochová. Mužů je přihlášeno skoro 70 a proto pořadatelé zkrátili startovní interval na 2 minuty s tím, že využijí rozdělovací metody formou dvou okruhů (s krátkou společnou částí). Společně s Šedivým jsou největšími favority na titul Vojtěch Král a Pavel Kubát, pole aspirantů na medaile je ale daleko širší - Jonáš Hubáček, Marek Minář, Matěj Kamenický, Václav Komanec, Štěpán Zimmermann a další.

V juniorkách (19) jsou největšími favoritkami Tereza Nováková a Borbora Vyhnálková, v juniorech (28) hlavně Daniel Vandas, jeho největšími soupeři by měli být Vojtěch Sýkora, Otakar Hirš, Libor Černocký, Jan Bendák, Daniel Pek či slovenský reprezentant Dušan Sláma. Ve starších dorostenkách (42) by to měl být souboj o zlato mezi našimi dvěma nejlepšími Terezou Janošíkovou a Barborou Chaloupskou, jim by měly sekundovat především Nikola Thýnová, Šárka Rückerová, Anna Kopecká, Eliška Sieglová a Markéta Firešová. Kategorie H18 (34) má hlavního favorita v Tomáši Křivdovi, v popředí výsledkové listiny by ho měli doplnit Ota Škvor, Jan Rusin, Šimon Chvátil, Vít Horčička a Ondřej Hlaváč. Početně velmi obsazené jsou kategorie mladšího dorostu. V D16 je ve startovní listině 49 závodnic, hlavní favoritkou jsou Anna Kochová, ale další favoritky se tipují jen velmi obtížně. Kluků v H16 je přihlášeno 52, také zde nejsou favorité příliš zřejmí, z řady hodně vyrovnaných závodníků je třeba jako aspiranty na jednu z medailí zmínit především Ondřeje Metelku a Jana Gajdu. To jsou ale papírové předpoklady, po zimní přípravě to může být ale úplně jinak, zvláště v noci.

Současně se běží i Veteraniáda ČR, která je překvapivě početně daleko méně obsazená než v loňském roce. Celkově se na závody přihlásilo proti loňskému roku o stovku závodníků méně, což zarazilo hodně vzestupný trend minulých let v této disciplíně orientačního běhu.

Web šampionátu najdete zde.


« zpět