Český šampionát na krátké trati v Jizerských horách

1.6.2022 Petr Klimpl

Český šampionát na krátké trati v Jizerských horách

Vrchol domácí jarní sezóny - Mistrovství ČR na krátké trati - připravil OOB TJ Tatran Jablonec s centrem u horní stanice lyžařského vleku v obci Nová Ves nad Nisou.

Pořadatelé to s přípravou neměli jednoduché, narazili na problémy s vlastníky lesů i parcel, které nějakým způsobem využívají pro závod v rámci arény nebo tratí. Ale i tak slibují, že nabídnou příslušnou úroveň závodů odpovídající republikovému šampionátu.

Závod proběhne v jizerskohorském až skandinávském terénu, který je méně členitý, kde je četný výskyt skal, kamenů, kupek a vrstevnicových detailů, místy je velmi podmáčený, je tam středně hustá síť cest, částečně i těžká podložka (borůvčí, kameny). Mapu Černá Studnice připravili Robert Miček, Jan Picek a Petr Uher. V sobotu je na pořadu kvalifikace, první závodníci vyběhnou ve 12 hod., tratě postavil Martin Posselt. Do nedělních bojů (finále A) postupuje v kategoriích mužů a žen 8 nejlepších z každé ze 4 kvalifikačních skupin, v kategoriích dorostu a juniorů pak 9 závodnic/závodníků z každého rozběhu. V neděli dopoledne poběží závodníci finále B a C, áčková finále budou po poledni, všechny medailisty bychom měli znát před půl třetí. Tratě nedělních finálových závodů připravil Jan Picek.

O šampionát byl velký zájem, přihlášeno je téměř 800 závodníků (a na souběžně probíhající veřejný závod dalších 300). Na startu budou všichni naši nejlepší, výjimkou je jen Tereza Janošíková, která je na studijním pobytu ve Finsku. V ženách loni ve Vojtíškově získala titul Denisa Kosová, další medaile vybojovaly Hana Wiśniewska a Adéla Finstrlová, všechny tři i letos patří do okruhu horkých favoritek na cenné kovy. Ale nebudou to mít jednoduché, jejich největšími soupeřkami by měly být Vendula Horčičková a Jana Stehlíková, pole aspirantek na dobré umístění je daleko širší - Anna Štičková, Tereza Čechová, Šárka Sokolářová, Jana Peterová či překvapení této sezóny Barbora Matějková. V mužích obhajuje titul z Vojtíšková Tomáš Křivda, který loni stál na stupních vítězů společně s Pavlem Kubátem a Jonášem Hubáčkem. A všichni tři jsou favority i letos (byť Pavel Kubát se už vzdal reprezentace, ale stále běhá výborně a v těchto terénech umí). Jejich největším soupeři by měli být Miloš Nykodým a pokud bude zdravý i Vojtěch Král. Na dobré umístění se určitě cítí i další - Jakub Glonek, Vojtěch Sýkora, Tomáš Kubelka, Martin Roudný, Otakar Hirš, ale i někteří další (a zkušení) závodníci.

V juniorech je jasným favoritem Jakub Chaloupský, který vede žebříček A, jeho největšími soupeři budou Matyáš Štregl, Kryštof Hájek, Vít Čech, Milan Malačka, Radim Tokár a Lukáš Richtr. V juniorkách by se o medaile měly poprat především Markéta Mulíčková, Anna Karlová, Michaela Dittrichová a juniorská vicemistryně světa Lucie Semíková.

V dorostu je to i sledovaný závod pro nominaci na letošní na ME dorostu. V H18 jsou hlavními aspiranty na cenné kovy Jiří Donda, Daniel Bolehovský, Jan Strýček či v první části sezóny skvěle běhající Jakub Peterka. V D18 si letos zatím suverénně vede Michaela Novotná, jejími největšími soupeřkami by měly být Lea Martanová, Ema Černá, Lucie Dittrichová či po zranění se vracející Michaela Metelková. V H16 si letos zatím nejlépe vede trio Jan Štěpánek, Tomáš Kučera a Ondřej Brosch, jejich velkým soupeřem by měl být skoro domácí Filip Mairich. V D16 je jasná favoritka, letos dominantní Kateřina Doušková, za ní je pole vyrovnané a dost proměnlivé, takže na medaile může dosáhnout celá řada závodnic.

Web šampionátu najdete zde.


« zpět