Český šampionát na krátké trati

5.6.2024 Petr Klimpl

Český šampionát na krátké trati

Druhý červnový víkend proběhne vrchol domácí jasní sezóny - Mistrovství ČR na krátké trati.

V sobotu se běží kvalifikace, v neděli finále.

Pořadatelé z oddílu orientačního běhu USK Praha zvolili za centrum louku za železnicí západně od obce Pastuchovice. Závody proběhnou v prostoru Přírodního parku Horní Střela. Poběží se na náhorní plošině (480 – 608 m n.m.), kde je velké množství žulových balvanů (Bába, Dědek), vzniklé zvětráváním žuly, místy i menší skalní města, je tam smíšený velmi dobře průchodný les, s větším množstvím komunikací. Mapy připravil Petr Uher, mapa kvalifikace má název Poustky 24 k, finále pak Poustky 24 f (poslední mapy v tomto prostoru byly Poustky (2000) a Sklárna (2000). Tratě staví Michal Bořánek, s kterým je na webu závodu rozhovor, v němž přibližuje jak organizaci závodu, tak i terén.

V mužích budou na startu všichni naši nejlepší s výjimkou zraněného Vojtěcha Krále. Titul obhajuje Tomáš Křivda (vyhrál i v letech 2021 a 2022), který je i největším favoritem letošního šampionátu. Jeho největším soupeřem by měl být Miloš Nykodým (ten vyhrál mistrovský titul už v letech 2013, 2017 a 2018). Do bojů o medaile určitě promluví loni stříbrný Martin Roudný či bronzový Jonáš Hubáček, ale i Daniel Vandas, Jakub Glonek či někdo z mladých či zkušených závodníků.

V ženách loni v Samotíně překvapivě vyhrála Jana Stehlíková, letos bude také na startu, ale letos k favoritkám nepatří. Největší aspirantkou na titul je loni stříbrná Denisa Kosová (zlato získala již v letech 2019 až 2021), jejími největšími soupeřkami budou mladší závodnice Anna Karlová, Barbora Matějková, Jana Pekařová, Tereza Čechová, Jana Peterová, ale i zkušená Vendula Horčičková (také ta má tři mistrovské tituly - 2014, 2017 a 2022). Ve startovní listině chybí Tereza Janošíková.

Zajímavé boje budou určitě i v mládežnických kategoriích. V juniorkách je jasnou favoritkou juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová, jejími největšími soupeřkami by měly být další závodnice nominované na MSJ Ema Černá a Michaela Novotná. V juniorech by se o zlatu mělo rozhodnout mezi trojicí Daniel Bolehovský, Jan Strýček a Jiří Donda, do bojů o medaile mohou ale zasáhnout i další.

V dorosteneckých kategoriích patří k hlavním aspirantům na medaile ti, kteří si v přechozích dnech vybojovali nominaci na MS juniorů a ME dorostu, ale i ti další nejsou bez šanci na úspěch. Boje budou určitě velmi zajímavé.

Web šampionátu je zde.


« zpět