Český pohár pokračuje v Krušných horách

18.5.2022 Petr Klimpl

Český pohár pokračuje v Krušných horách

O víkendu pokračuje Český pohár a žebříček A 3. a 4. kolem.

Dvojice pořadatelů OK Lokomotiva Plzeň a Nejdek Orienteering připravila na sobotu krátkou trať (je to i závod WRE) a na neděli trať klasickou. Centrem závodu je Nejdek-Oldřichov. Tyto závody byly připraveny již na rok 2020, byly stejně jako v roce 2021 zrušeny kvůli Covidu. A tak se závodníci dostanou do těchto terénů až letos.

Téměř sedm stovek přihlášených závodníků čeká prostor, kde je pestrá směsice krušnohorských terénů. Rozmanité, pestré a překvapivě se střídající jednotlivé druhy lesa. Starší hospodářský les, převážně smrkový, místy bukový či olšový, v některých místech smíšený. Porost dobře průběžný s občasným náletovým podrostem nebo pozůstatky po vichřicích. Nový, aktuálně hospodářsky využívaný les s množstvím porostových druhů všech prostupností a hlavně s aktuální zvýšenou těžbou. Vyskytují se zde nové paseky a těžební průseky. V obou typech je středně hustá síť komunikací, některé dlouho nepoužívané. V některých oblastech, zejména krátké trati, výskyt skalních objektů. Ve svahu směrem k cíli je výskyt balvanů, kamenných polí nebo pozůstatků po těžební i dalších lidských činnostech. V nejvyšší části horský les bez větších zásahů lidské činnosti. Odrostlý vysoký les se střídá a prolíná s rozrůstajícím se novějším náletovým porostem a přirozenými pasekami. Najdou se samostatné kameny a ojedinělé jámy. Nejzajímavější částí je Přírodní rezervace Oceán a její okolí. Podmáčené otevřené i lesní plochy se střídají s plochami klečí. Kleč je skutečně neprostupná, jen místy s obtížemi prolezitelná. V okolí rezervace Oceán jsou plochy, které lze popsat jako skandinávský terén. Typický lesní porost - hustý nebo naopak prořídlý s množstvím hlubokých potoků a vodotečí a místy i s vyšším borůvčím. Podmáčené jsou místy i další druhy lesního prostoru.

Mapy na oba závody připravili Aleš Hejna, Jan Potštejnský, Milan Bílý, Roman Horký a Jiří Vištejn. Krátkou trať postavil František Kolovský, klasiku Jiří Valeš.

Na startu budou chybět někteří naši nejlepší, kteří se připravují na sprintovou sérii Světového poháru, která se běží příští týden ve Švédsku. Přesto se sejde skvělá konkurence, boje na tratích budou rozhodně v elitních kategoriích velmi zajímavé. V dorosteneckých kategoriích jsou oba závody nominačními závody na ME dorostu, které proběhne na počátku července v Maďarsku.

Web závodů najdete tady.


« zpět