Česko součástí užšího jádra pořadatelů SP. Zapojte se také!

19.11.2023 Jan Picek Převzato z ČSOS

Česko součástí užšího jádra pořadatelů SP. Zapojte se také!

Český svaz orientačních sportů podepsal Memorandum o vzájemné spolupráci při Světových pohárech v orientačním běhu v letech 2025-2030. Co z toho pramení? A kde Světové poháry v Česku budou? To může ovlivnit každý člen ČSOS.

IOF, Švédové, Švýcaři a Češi. To je jádro skupiny pořadatelů Světového poháru, kteří budou ovlivňovat, jak Světový pohár bude v nadcházejících letech vypadat. Díky velmi úspěšnému Světovému poháru v roce 2023 dostalo Česko možnost se podílet na světové sérii v dalších letech. V této úzké skupině pořadatelů budou řešit, jak mají vypadat televizní přenosy, systém závodů či schvalovat jednotlivé pořadatele. Současně také Česko bude pořád jednu ze sérií Světového poháru každé dva nebo tři roky.

 Další Světový pohár v orientačním běhu by tak měl proběhnout v srpnu 2026 (lesní disciplíny) a následně v roce 2028 (sprintové disciplíny). Oficiálním pořadatelem bude Český svaz orientačních sportů, který bude mít na starosti zejména administrativu, média, marketing, komunikaci s IOF, dotace, vyúčtování, mentoring ad. Zároveň ale bude spolupracovat s lokálním klubem či kluby (popř. skupinou orienťáků) v dané lokalitě s cílem podpořit rozvoj orienťáku v určité oblasti a zmapovat nové prostory, které ideálně nebyly dlouho nebo nikdy zmapovány.

Proto Český svaz orientačních sportů vyzývá kluby i jednotlivce o možné nabídky spolupráce v rámci pořádání Světového poháru v orientačním běhu, a to jak v roce 2026 či 2028. Nabídka by měla být poslána sekretariát ČSOS (csos@orientacnisporty.cz) do 15. prosince 2023 a měla by obsahovat (volnou formou):

  • vytipovanou lokalitu (popis terénu, fotky, popř. ukázky staré mapy)
    • pro Světový pohár 2026 by koncepce měla počítat s lesním prostorem pro tři lesní disciplíny (krátká trať, klasická trať a štafety) a jednou arénou
    • pro Světový pohár 2028 by koncepce měla počítat s prostorem pro tři sprintové disciplíny (sprint, sprintové štafety, KO sprint) s 1-2 arény
  • možnost zapojení lokálního klubu či klubů
  • možnost ubytovací kapacity
  • možnost pořádání v dané lokalitě i doprovodné závody pro cca 1000 účastníků
  • popsání unikátnosti prostoru nebo nabídky (dlouho nebyl využit pro OB, podpora rozvojového regionu, pořadatelství mladého týmu, atp.)
  • případně předběžný souhlas vlastníků lesa / CHKO nebo dané obce (není to ale v první fázi podmínka)

Po obdržení nabídek budou zástupci vedení sekce OB, Předsednictva ČSOS a sekretariátu ČSOS se všemi zájemci v kontaktu a dojde k výběru vhodné lokality pro Světový pohár v letech 2026 a 2028.

 

Další informace:

Dominika Plochová, generální sekretář, csos@orientacnisporty.cz
Petr Klimpl, předseda sekce OB, klimpl.petr@seznam.cz
Jan Picek, místopředseda ČSOS, jan.picek@orientacnisporty.cz


« zpět