České o-šampionáty v roce 2015

2.1.2015 Petr Klimpl

České o-šampionáty v roce 2015

V sezóně 2015 čeká nejlepší orientační běžce sedm Mistrovství České republiky v orientačním běhu.

Na jaře se bude bojovat o mistrovské tituly v nočním OB, ve sprintu, ve sprintových štafetách a na krátké trati, na podzim pak budou šampionáty na klasické trati, ve štafetách a na závěr pak bude mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s M ČR budou vždy připraveny i Veteraniády ČR. Podívejme se na jednotlivá mistrovství:

Mistrovství ČR v nočním OB – 25. 4. 2015 – ZBM
Pořadatelé z SK Žabovřesky zvolili za prostor nočního šampionátu lesní komplex vymezený Rakoveckým údolím, hájenkou Říčky, údolím Říčky, Lhotkami a Bukovinkou, kde bude centrum mistrovství. Poběží se v členitém terénu, kde je v severní části hluboké údolí s množstvím skal, porostové detaily, hustá síť cest. Mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě připraví Jan Zháňal. Poslední mapy v tomto prostoru jsou z roku 2005 - Rakovecké údolí a Údolí Říčky. 

Mistrovství ČR ve sprintu – 23. 5. 2015 – ASU
Šampionát na nejkratší o-trati proběhne ve Valašském Meziříčí. Na konci května se poběží v městské zástavbě složené z historického centra města (obsahující podloubí a průchody), na zámek, v sídlištní zástavbě, v továrnách a ve školách. Centrem bude místní základní škola Křižná. Mapu dělá Jan Fátor (zatím žádná o-mapa v tomto prostoru nebyla), tratě staví Štěpán Hrobař. 

Mistrovství ČR sprintových štafet – 24. 5. 2015 – ASU
Po loňské úspěšné premiéře ve Smiřicích se letos pořádání šampionátu sprintových štafet ujali zkušení pořadatelé z Magnus Orienteering. Poběží se den po M ČR ve sprintu, centrum bude totožné, prostor závodu stejný. Tratě staví David Aleš. 

Mistrovství ČR na krátké trati – 20. – 21. 6. 2015 – EKP a ONO
Vrchol jarní o-sezóny proběhne na západě Čech v Krušných horách, u Jáchymova. Mapu připravuje Radim Ondráček, který je spolu s Vladimírem Attlem i stavitelem tratí. K dispozici mají 3 km dlouhý hřbet s členitými svahy a širokým plochým vrchem. Ve svazích i na ploché vrchní části jsou četné pozůstatky středověké těžby stříbra, jámy, kupy, rýhoviště, na několika místech jsou terénní útvary vzniklé v padesátých letech minulého století při těžbě uranu, haldy hlušiny, pozvolna zarůstající. V terénu je horský jehličnatý les s nerovným povrchem a s různou průběžností, suťová místa v místech bývalé těžby. V části svahu je listnatý les s pozůstatky dřívějšího zemědělského využití, s množstvím zídek a hrázek. Místy jsou hustníky, v terénu jsou i polootevřené a otevřené prostory. Centrem sobotní kvalifikace i nedělního finále bude běžecký lyžařský a biatlonový areál Eduard. A kdyby se někdo chtěl podívat na předchozí mapu, tak si může najít mapu pro LOB Eduard, rok vydání 1997.

Mistrovství ČR na klasické trati – 26. – 27. 9. 2015 – KSU
Vrchol domácí podzimní sezóny připravili šumperští pořadatelé do terénu v okolí lyžařského areálu Klepáčov, kde je centrum toho šampionátu na klasické trati. Prostor závodu je vymezen obcemi Rudoltice (Sobotín), Klepáčov, Skřítek, Rabštejn, Hvězda. Tratě povedou v kopcovitém horském lese v CHKO Jeseníky. Středem oblasti prochází hřbet tvořený Bílým kamenem, Černými kameny a Vinnou horou. Západní část oblasti tvoří strmé svahy s údolími nad Rudolticemi, východní část spadá do údolí Oskavy. Les je převážně jehličnatý. Průběžnost lesa je v jednotlivých částech různá. Les je prakticky bez sezónního podrostu, ale v části zarostlý borůvčím. V prostoru se nachází průměrně hustá nepravidelná síť komunikací všech typů. Terén je bohatý na detaily terénních i porostových typů (skály, skalky, kameny, kupky, světlinky, hustníčky, bažinky, plošinky, výrazné stromy atd.). V prostoru zatím mapa pro OB nebyla, byla tam jen mapa pro LOB Skřítek z roku 1987. Mapu připravuje Luděk Krtička, staviteli tratí jsou Zdeněk Janů a Jaromír Šrámek. 

Mistrovství ČR štafet – 10. 10. 2015 – TZL
Šampionát štafet proběhne pod dohledem televizních kamer, Česká televize připravuje z tohoto závodu přímý přenos kategorií mužů a žen. Centrem šampionátu je na fotbalovém hřišti ve Vracově, poběží se v lesním prostoru jižně od centra (Vracov, Vacenovice, Ratíškovice, Rohatec-kolonie, Strážnice, Bzenec-přívoz, Bzenec). Mapu připravuje Petr Mareček se spolumapaři Martinem Kratochvílem a Bobem Hájem, tratě staví Jan Šidla. Předchozími mapami v tomto prostoru byly mapy Duny (2007) a Vracovské duny (2006). A jaký terén čeká závodníky? Prostor nabízí všechny základní typy terénu pro OB. "Sprinterský" – městská zástavba s nepravidelnou sítí komunikací; "midlařský" – rovinatý, jen několik velkých cest, polouzavřený smíšený les (borovice, duby, břízy, vrby), s různorodou průběžností, mnohočetný výskyt nepravidelných rozhraní porostů, podmáčené oblasti, meliorační rýhy, část prostoru bývalý vojenský prostor s náletovým porostem; "klasický" – mírně zvlněné písečné duny, výborná průběžnost, pravidelná síť cest a průseků, převážně borový les, občasný výskyt hustníčků, melioračních rýh, kořenových hrázkových valů.

Mistrovství ČR klubů a oblastních výběrů žactva – 11. 10. 2015 – TZL
Velmi prestižní mistrovství se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovství štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, tratě ale staví Evžen Pekárek.


« zpět