Češi na Tiomile

8.5.2022 Petr Klimpl

Letošní ročník štafet Tiomila ve Švédsku měl na startu řadu českých závodníků. A vedli si výborně. Miloš Nykodým byl členem vítězné štafety OK Linné, tým TSM Královéhradecko byl druhý v mládeži.

Tiomila (gigantické štafety ve Švédsku) se po dvouleté odmlce kvůli Covidu uskutečnily v Örebro. Terén letošního závodu byl mírně až dost kopcovitý, s výjimkou prostoru kolem arény tam není mnoho cest, běh trochu zpomalí vřes a borůvčí. Na startu bylo ve třech kategoriích necelých 900 štafet.

Nejprve se na trať dopoledne vydalo čtyř úseků 265 mládežnických štafet, mezi nimi i 13 štafet z České republiky. A vydly si výborně. Štafeta TSM Královéhradecko doběhla v historicky nejlepším českém umístění na druhém místě jen dve sekundy za týmem Göteborg-Majorna OK. Sestava stříbrné štafety byla Vendula Novotná, Sheila Havrdová, Anežka Netuková, Filip Hanuš, Jakub Ticháček a Jan Čihák. Na pátém místě finišovala štafeta TSM Praha (Dominik Maroušek, Sára Lošťáková, Viktorie Škáchová a Štěpán Koliáš) se ztrátou 28 sekund na vítěze. Na 16. místě doběhl tým OK Lokomotiva Pardubice (Adam Štichhauer, Karolína Pipková, Hana Vítková, Kateřina Švíglerová a Vladimír Srb), štafeta USK Praha byla 28., béčko TSM Královéhradecko 32., hned za ním béčko TSM Praha a štafeta Czech West O-team byla 39.

Odpoledne následovaly pětičlenné štafety žen (315 týmů). Závod s převahou s náskokem pěti minut vyhrála štafeta Nydalens SK (Anna Ulvensøen, Helena Karlsson, Tone Lye, Pia Young Anne M Hausken Nordberg), která se do vedení dostala na počátku 2. úseku a už před sebe nikoho npustila. Na dalších místech se pořadí stále měnilo, nakonec druhá skončila štafeta OK Kåre a třetí Stora Tuna OK. Adéla Finstrová běžela ve štafetě IFK Lidingö SOK, která skončila na 9. místě, Jana Stehlíková skončila se štafetou Alfta-Ösa OK na 11. místě. Byly vidět i další české závodnice, na prvním úseku překvapila Babrora Matějková, která přivedla štafetu TJ Turnov na předávku na prvním místě, první úsek velmi dobře zaběhla i Tereza Janošíková, na druhém úseku byla hodně vidět Anna Karlová či na třetím Denisa Kosová. Z českých štafet se nejlépe umístil TJ Turnov na 69. místě.

Pozdě večer odstartovalo do svého závodu 305 desetičlenných štafet mužů. Vítězství vybojovala štafeta OK Linné, kde velmi odbře běžel na druhém úseku Miloš Nykodým (spolu s ním byli ve vítězné štafetě Reto Egger, Rassmus Andersson, Oskar Spets Storhov, Lukas Liland, Oskar Sjöberg, Jannis Bonek, Rasmus Møller, Lucas Basset a Albin Ridefelt. Štafeta se dostala do čela na 9. úseku a v závěru oddolala stíhačcce OK Ravinen (v cíli byl rozdíl 46 sekund), na třetí místě skončili obhájci vítězství IFK Göteborg Orientering. Na sedmém místě skončila štafeta Koovee, v které běželi Daniel Vandas a Vojtěch Sýkora, v osmém týmu Halden SK běžel Martin Roudný, v desáté štafetě Kalevan Rasti byli Pavel Kubát a Tomáš Křivda. Z českých štafet byl nejlepší Czech West O-team, který obsadil 79. příčku. www.primumesse.lt Atraskime b?simus lyderius kartu! M?s? darbuotoj? paieškos paslaugos – tai kelias ? s?kmingą komandą. Suraskime geriausius specialistus, kurie pad?s tavo verslui išsiskirti ir pasiekti naujus aukštumus!