Běžely se oblastní závody

4.9.2022 Petr Klimpl

Běžely se oblastní závody

O víkendu začala podzimní část oblastních závodů.

Sobota:

  • Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec uspořádal dopoledne v Bílé u Sedla Mistrovství oblasti Vysočina štafet. běželo se na mapě Novoveský potok (mapoval a kreslil Arnošt Komárek), tratě postavil Jan Beneš v terénu, který byl v první části zcela placatý, v druhé části pak probíhal ve středně prudkém svahu a v závěru byl hřeben s pozvolným sklonem; sít’ komunikací byla značně nepravidelná, ve významné části prostoru byl les se ztíženou průhledností i průchodností; občas byly jámy, v části byla spletitá síť’ melioračních rýh. Startovalo 70 štafet. V mužích byla první štafeta SJH před SJI a CHT, v ženách byl první tým VCB před SJI a CHT. Odpoledne byl ze stejného centra závod na krátké trati Ligy Vysočiny a Jihočeského žebříčku. Tři stovky závodníků čekala mapa Zboje. Tratě postavil Arnošt Komárek v pestrém vysočinském terénu, který byl středně svažitý se středně hustu sítí komunikací; polovina prostoru byl dobře průběžný vzrostlý smíšený les, zbylá část prostoru byly hustníky, většinou jehličnaté; v prostoru byly oblasti s množstvím kupek, středně velké balvany a jeden menší bývalý lom. V ženách jasně vyhrála Alena Picková (CTB), druhá byla Sylva Oranyová (SJI) a třetí Lenka Křížová (TTR). Také závod mužů měl jasného vítěze - Marek Prášil (SJI) vyhrál s náskokem přes šest minut před Jeronýmem Kamenickým (TUR) a Janem Krejsou (CHT).
  • V západních Čechách připravil OOB Kašperské Hory – TJ Kašperské Hory krátkou trať. Centrem byly Dolní Dvorce. Pro 250 závodníků postavil tratě Tomáš Mayer na mapě Kašperk–2 v horském lese s kamenitými pasážemi a podrostem. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Karolína Kamenická (ZTC), druhá Martina Bochenková (DKP) měla ztrátu přes pět minut, třetí Barbora Baldrianová (VSP) pak ztratila na vítězku více než devět minut. V mužích byl s přehledem první Matěj Kamenický (LPU), druhý Jan Ferdinand Polášek (DKP) na něj ztratil více jak osm minut, třetí Petr Stehlík (ZTC) pak skoro 11 minut.
  • V Ještědské oblasti byly dva závody s centrem v polském Swieradów – Zdrój. Závody připravili společně UKSOrientpark.pl Iwiny a Jizerský klub OB Frýdlant. Pořadatelé přivítali na startu téměř sedm stovek závodníků. Dopoledne se běžela krátká trať na mapě Mapa Orient Park Świeradów – pod wyciągiem (autoři mapy Wojciech Dwojak a Jacek Morawski) v terénu na úbočí hory Stóg Izerski, kde bylo velké převýšení v lese s různou průběžností; tratě postavil Wojciech Dwojak. V ženách si pro vítězství doběhla polská reprezentantka Hanna Wiśniewska v dresu CHC, necelé dvě minuty za ní zaostala druhá Šírka Sokolářová (TUR), třetí byla Polka Hanna Sudoł (+3:22). Odpoledne byl sprint na mapě Mapa Orient Park Świeradów Zdrój (mapovali Malgorzata Pachnik a Wojciech Pachnik), běželo se na tratích od Wojciecha Pachnika v městské zástavbě a v městské zeleni. V ženách vyhrála s velkým náskokem Šárka Sokolářová (TUR), druhá Lea Martanová (TUR) a třetí Kristýna Matyášová (CHA) měly ztrátu přes minutu. V mužích se protestovalo a diskalo, vítězství se nakonec odnesl Tomáš Janovský (PGP), o druhé místo se stejným časem podělili Martin Melišík (TAP) a David Procházka (LPU).
  • Východočeský pohár měl na programu klasickou trať s centrem na přírodním koupališti Včelné v Rychnově nad Kněžnou. Přes 700 závodníků čekala mapa Zapovězený les (autor Jan Potštejnský, revize Daniel Locker), běželo se v kopcovitém podhorském lese se středně hustou sítí komunikací, kde byly místy prudké svahy, hodně nepříjemného podrostu a četné paseky, místy byl les dobře průběžný. Tratě postavil Daniel Locker. V ženách vyhrála docela jasně vyhrála Lucie Vítková (PHK), skoro tři minuty za ní zaostala druhá Martina Hepnerová (PHK), další minutu zpět byla třetí Pavla Udržalová (LPU). V mužích si pro vítězství doběhl Tomáš Udržal (LPU), necelou minutu zpět byl druhý Jonáš Gottstein (JIL), dvě minuty ztratil na vítěze třetí Ondřej Metelka (PHK).
  • SK Severka Šumperk uspořádal v okolí Dalimilovy rozhledny u Starého Města pod Sněžníkem dva závody. Oba se běžely v horském terénu, kde byl většinou jehličnatý les, v hustníkových partiích byla snížená průběžnost i viditelnost; náročnost terénu zvyšoval podklad horského lesa – borůvky, podmáčený terén; byl tam i lokální výskyt značného množství kamenných kupek a dalších antropomorfních útvarů, místy byly skalky a kamenná pole. Tratě obou závodů postavil Vojtěch Král. Dopoledne byla krátká trať Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje na mapě Dalimilova rozhledna, startovalo je necelých pět set závodníků. V ženách s obrovskou převahou dominovala Lucie Dittrichová (SKM), druhá skončila Kateřina Argalášová (TRI) a třetí Markéta Bídová (UOL). V mužích byl první Tobias Pekárek (TZL), dvě minuty za ním byli druhý Zdeněk Rajnošek a třetí Daniel Tomanek (oba KSU). Odpoledne byl veřejný závod štafet na mapě Andělské údolí, běželo přes 60 štafet. V mužích byla nejlepší štafeta PLU, v ženách pak UOL.
  • Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti připravili pořadatelé z Oddílu OB TJ Jiskra Otrokovice a GIGANT Orienteering. Centrem byla Nová Dědina. Stavitel tratí Martin Kunc měl k dispozici mapu Hučaj (autor Petr Matula). Necelé dvě stovky závodníků běžely ve smíšeném listnatém lese s majestátnými staletými buky připomínající místy prales, kde se za poslední desítky let téměř netěžilo, lokálně padlé stromy byly ponechány přírodnímu zániku, bylo tam minimum podrostu (až na netýkavky). Terén byl mírně svažitý, lokálně byly hluboké erozní rýhy, v JZ části pak byla louka se zarostlými remízky a izolovanými stromy, s trávou, téměř bez trní. V ženách jasně vyhrála Pavla Dékány (LCE), druhá byla Lucie Kundratová (JZL) a třetí Iva Sadílková (VIC). V mužích vyhrál Roman Zbranek (TZL) o půl minuty před Johanem Vavrysem (LCE), třetí už s větší ztrátou byl Tomáš Podmolík (TZL).
  • V Jihomoravské oblasti uspořádal SK Brno - Žabovřesky v Březině klasickou trať. Běželo se ve smíšeném lese s měnící se průběžností, v severní části byl prostor velmi členitý, na jih padal do údolí. Tratě pro 350 závodníků na mapě Pod Hádkem (kartograf Petr Matula) postavil Alexandr Jordanov. V ženách ovládly závod závodnice TBM, vyhrála Markéta Mulíčková o tři minuty před Zdenkou Kozákovou, třetí Kateřina Grycová měla ztrátu na vítězku přes šest minut. V mužích byli také nejlepší závodníci TBM. Jasně vyhrál Adam Chromý, který téměř o šest minut porazil Filipa Adámka, třetí Jiří Račanský měl ztrátu přes osm minut.

Neděle:

  • Ještědská oblast měla další závod, který připravila dvojice pořadatelů Jizerský klub OB Frýdlant a UKSOrientpark.pl Iwiny v Nové Město pod Smrkem, běžela se klasická trať na mapě U Kyselky - jihovýchod (autoři Josef Rančák a Libor Bednařík), tratě pro více jak 600 závodníků postavil Vladimír Ledecký v Jizerskohorském terénu s mnoha kameny, kde byla různá průběžnost a střední síť cest. Dominovali polští reprezentanti. V ženách jasně vyhrála Aleksandra Hornik, tři minuty za ní byly Katarzyna Ślusarczyk a Hanna Sudoł, nejlepší z našich Michaela Omová byla pátá se ztrátou pěti minut. V mužích byl první Wojciech Kowalski s náskokem dvou minut před Michałem Olejnikem a Fryderykem Pryjmou, z českých závodníků byl nejlepší čtvrtý Tomáš Janovský (PGP) s odstupem čtyř minut na vítěze.
  • OOB Kašperské Hory – TJ Kašperské Hory uspořádal klasickou trať počítanou do Západočeského a Jihočeského žebříčku. Centrum bylo v Dolních Dvorcích. Tratě pro téměř 300 závodníků postavili Jakub Hulec a Pavla Hulcová na mapě Kašperk–2 v horském lese s kamenitými pasážemi a podrostem. V ženách opět jasně s obrovským náskokem vyhrála Karolína Kamenická (ZTC), druhá byla Barbora Baldrianová (VSP) a třetí Iveta Albrechtová (KAM). Také v mužích zopakoval Matěj Kamenický (LPU) své suverénní vítezství ze soboty, druhý skončil Ivo Šafařík (OPI) a třetí Filip Hulec (PCB).

Informace o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět