Aprílový o-víkend

2.4.2023 Petr Klimpl

První dva dny v dobnu proběhla řada závodů v orientačním běhu, začal Kwak Czech O-Tour 2023, pokračovaly závody v oblastech.

Kwak Czech O-Tour 2023

Czech o-tour má letos tři série - v dubnu na Plzeňsku, v srpnu na Kokořínsku a v říjnu na Šumavě. Plzeňská série měla centrum v Greensgate Golf & Leisure Resort Dýšina. Všechny závody se běžely ve středně kopcovitém terénu s mnoha terénními tvary různého původu, ve větší části závodního prostoru převažoval dobře průběžný les, prakticky bez sezónního podrostu, menší část tvořila nerekultivovaná důlní výsypka s pestrou směsí porostu od otevřených ploch po neproniknutelné pichlavé hustníky.
V sobotu se běžela krátká trať na mapě Ejpovické vodní tunely (autor Evžen Cigoš), tratě pro 1000 závodníků postavili Jan Šedivý (HD21E) a Marcela Staňková (vše ostatní). Závod se počítal do oblastních soutěží Západočeské oblasti. Před závodech COT se běžely nominačky české reprezentace na Světový pohár v Norsku. V elitních kategoriích byli tak nejlepší naši reprezentanti. V ženách jasně vyhrála Vendula Horčičková před Terezou Čechovou a Denisou Kosovou, v mužích byl těsně první Tomáš Křivda před Danielem Vandasem a Jakubem Glonkem.
Večer byl připraven pro necelou stovku přihlášených závodníků v okolí Autokempu Ejpovice noční závod Lucifer cup na mapě Ejpovická nádrž (mapoval Evžen Cigoš), tratě připravil Tomáš Rauch. V ženách byla nejlepší Norka Ingeborg Roll Mosland (Oppsal Orientering), v mužích vyhrál Tomáš Rusý (KAM).
V neděli byla na pořadu klasická trať. Opět běžela tisícovka závodníků (byl to oblastní žebříček pro západní Čechy, Prahu a střední Čechy). Stavitel tratí Šimon Kurz měl k dispozici mapy od Evžena Cigoše Kokotská studánka (pro delší tratě) a Horomyslice. V dámkské elitě vyhrála Kamila Gregorová (SJH), která o 42 sekund porazila Švédku Emmu Emilsson, třetí Norka Ingeborg Roll Mosland měla za vítězkou odstup 1:11 min. V elitě mužů byl nejlepší Němec Marek Pompe, 27 sekund za ním zaostala Švéd Rasmus Elmelid, třetí byl Pavel Kubát (PHK) se ztrátou 1:12 min.

Ještědská oblast

Ještědský žebříček začal dvěma závody, které uspořádal Klub orientačního běhu Děčín. Oba závody měly centrum na koupališti Nový Svět v obci Růžová. Startovaly čtyři stovky závodníků. Běželo se v porostově pestrém lese s hustou sítí cest, kde některé mýtiny byly naorány s ponechaným klestím, místy byl hustý podrost borůvčí.
Značná část sobotního prostoru klasické trati dosud nikdy nebyla zmapována pro orientační běh. Běželo se na mapách Nad Vřesovkou a Pod Růžákem, tratě postavili Igor Gálus a Jan Šálek. V ženách s velkým náskokem vyhrála Iva Rufferová (TUR) před Adélou Havlovou (BOR) a Alenou Dlabajovou (TUR), v mužích vyhrál Kuba Dragowski (TUR) o dvě sekundy před Tomášem Dlabajou (TUR), třetí Štěpán Dlabaja (JJN) měla ztrátu skoro tři minuty.

Na nedělní krátké trati byl v jižní části prudký svah s množstvím balvanů, vysokými skalními srázy a hlubokými roklemi. Stavitel tratí Petr Vlček připravil tratě na mapě Nad Vřesovkou. V ženách si pro vítězství doběhla Lucie Janatová (TJN) s náskokem 32 sekund Michaelou Marhanovou, třetí Alena Dlabajová (TUR) měla ztrátu necelé tři minuty. V mužích opět vyhrál Kuba Dragowski (TUR), tentokrát s velkým náskokem před druhým Štěpánem Waldhauserem (TUR) a třetím Janem Pokorným (JJN).

Východočeská oblast

Východočeský pohár měl na pořadu třetí kolo, sobotní krátká trať se běžela v lesích nad Vamberkem. Pořadatelé OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí zvolili za centrum chatu Vyhlídka. V okolí byla mapa Vyhlídka 2023 (autor Josef Doležal), kde byl zvlněný podhorský les s různorodými porosty a se středně hustou až hustou sítí komunikací. Tratě pro necelých 700 závodníků postavil Tomáš Veverka. V ženách byla nejrychlejší Zuzana Jedličková (SHK), 108 sekund za ní skončila Kateřina Koberová (LPU), třetí Lucie Vítková (PHK) ztratila na vítězku přes tři a půl minuty. V mužích byl nejlepší Jan Palas (SJC), o 1:46 min. pomalejší byl druhý Jonáš Fencl (LPU), třetí Adam Zřídkaveselý (PBM) ztratil na druhé místo 3 sekundy.

Moravskoslezský kraj

Krátkou trať jarního žebříčku Moravskoslezského kraje (2. kolo) v sobotu oddíl orientačního běhu TJ Opava s centrem Stěbořice, Nový Dvůr. Jiří Sýkora připravil mapu Nový Dvůr 2022, na které postavil tratě Tomáš Novotný v mírně zvlněném terénu s hustou sítí cest, kde byla různě průběžná vegetace. Startovalo přes 250 závodníků. V ženách vyhrála s velkým náskokem Petra Bruková (TRI), druhá byla Kateřina Argalášová (TRI) a třetí Petra Hájková (KYL). V mužích byl nejlepší Tomáš Holas (AOP), se ztrátou necelé minuty byl druhý Jiří Vlach (AOV), třetí Juraj Bencúr (AOP) měl ztrátu na vítěze dvě minuty.

Hanácká oblast

TJ Sokol Plumlov uspořádal v sobotu Mistrovství Hanácké oblasti na klasické trati, současně to byl i závod Valašského žebříčku. Centrum bylo ve Vícově. Přes 550 závodníků běželo v lese podléhajícím „Režimovým opatřením Vojenského újezdu Březina“, byl tam porostově pestrý terén s ostrými svahy se skalkami a kameny, hustá síť komunikací, místy sezónní podrost, terénní relikty zaniklé opevněné městské lokality Městisko. Tratě na mapě Městisko (mapoval Bob Háj) postavil Marek Otruba. V ženách vyhrála Lucie Dittrichová (SKM), druhá Jitka Jeřábková (TZL) měla ztrátu skoro pět minut, třetí skončila Hana Batani (TZL). Na trati mužů byl nejlepší Martin Poklop (SSU), půl minuty zpět zůstal druhý Adam Chloupek (LCE), třetí Adam Štábl (KSU) měl ztrátu uř přes pět minut.

Jihomoravská oblast

Jihomoravská liga začala úvodním závodem na klasické tratí, který připravil SK Brno - Žabovřesky s centrem v Březině u Křtin. Přes 400 závodníků čekala mapa Na zahrádkách, tratě postavil Alexandr Jordanov ve smíšeném lese s měnící se průběžností, prostor závodu byl velmi členitý, na jih padal do údolí. V ženách si pro vítězství doběhla Zdenka Kozáková (TBM), druhá Hana Hlavová (TBM) za ní zaostala přes tři minuty, třetí Věra Mádlová (PBM) měla ztrátu pět minut. V mužích obsadili první tři místa závodníci TBM, jasně vyhrál Osvald Kozák, druhý byla Jakub Šrom a třetí Jan Bořil.

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.

Byly použity údaje ze stránky Jak to vidí Béďa.