20. ročník Bohemia Orienteering

9.8.2015 Petr Klimpl

20. ročník Bohemia Orienteering připravili novoborští pořadatelé do okolí Hamru na Jezeře a Stráže pod Ralskem. Po pěti etapách byli nejlepší Jana Valešová a Théo Fleurent (FRA).

5-denní Bohemia Orienteering 2015 jsou největší letošní letní vícedenní o-závody v ČR, na startu bylo více než 1500 závodníků z 26 zemí.

Středeční krátká trať se běžela na mapě Zlatá výšina severovýchodně od Břevniště. Z centra na louce u Hamru na Jezeře se šlo na start a z cíle docela daleko pěšky (necelé dva km), odměnou za to byl pěkný terén, který byl členitý, kopcovitý s pár kameny a skalkami, na zemi bylo dost klacků, místy byly hustníky. Tratě postavil Matouš Karvánek a dost se mu povedly. Předpověď počasí naštěstí úplně nevyšla, bylo "jen" 30 stupňů. Úvod pětidenních pěkný a k závodníkům docela milosrdný. Ve všech kategoriích byly výsledky docela vyrovnané. V mužské elitě vyhrál Michal Hubáček o 7 sekund před Rusem Alexandrem Minakovem, třetí Jakub Škoda měl ztrátu 49 sekund. V ženách byla nejlepší Markéta Novotná o dvě minuty před Johankou Šimkovou a Janou Valešovou.

Čtvrteční klasika měla dva odlišné druhy terénu - kolem centra rovina s čistým (výjimečně světle zeleným) lesem. A pak kopce, svahy, hustníky, paseky, místy skalky a kameny (prostor finále loňského M ČR). Kratší tratě (děti, starší veteráni) se do kopců nedostaly, tratě byly orientačně jednoduché, velký běžák. Naopak ty tratě, které byly delší, měly celou řadu voleb (tam byly tratě v horku přes 35 stupňů pak časově dost dlouhé). Běželo se na mapě Chrástná, tratě postavil David Nehasil. V mužské elitě vyhrál David Procházka, který o 1:20 porazil středečního vítěze Michala Hubáčka, třetí se ztrátou přes 3 minuty byl Ondřej Semík. V ženách byla nejrychlejší Lucie Krafková, která o dvě minuty porazila Markétu Novotnou a Janu Valešovou.

Páteční třetí etapa (opět klasika) měla centrum na stejné louce jako první dvě etapy a běžela se na mapě Děvín. Stavitel tratí Vratislav Lamač zavedl závodníky na delších tratích do terénu, kde loni běželo semifinále M ČR na klasice, po úvodní rovinaté části následovaly postupy v kopcích, kde byly kameny a skalky, po přeběhu přes rovinatou část následovaly závěrečné kontroly na zarostlém kopci nad cílem. Kratší tratě pak zavedl jen do rovinaté části a na závěrečný kopec. Tratě se líbily. Opět se běželo za velkého horka (37 stupňů), o to byly podmínky těžší. V mužské elitě deklasovali naše závodníky zahraniční borci. Vyhrál Théo Fleurent (FRA), za ním doběhl o 77 sekund Rus Alexandrov Minakov, třetí Švéd Jesper Lysell měl ztrátu skoro pět minut (na 4. a 5. místě skončili Ondřej Semík a David Procházka. V dámské elitě byla nejrychlejší Finka Henna Skog, 23 sekund za ní doběhla Markéta Novotná, třetí Barbora Baldriánová měla odstup +1:43 min.

Shromaždiště se na 4. a 5. etapu přemístilo na louku u sportovního areálu ve Stráži pod Ralskem, louka ale moc nebyla využita, protože všichni hledali stín před pálivými slunečními paprsky (teplota kolem 37 stupňů). Běželo se na mapě Písková věž v terénu, kde bylo hodně skal a kamenů, hodně hustníků, snížená viditelnost i průběžnost, prostě krásný terén na krátkou trať. V takovém terénu není obtížné postavit orientačně náročnou krátkou trať, to se podařilo i mladým stavitelům tratí Tomáši Kořínkovi a Janu Pavlovcovi. Trať mužské elity nejrychleji zvládl Ondřej Semík, který za sebou nechala o minutu Théo Fleurenta a o minutu a půl Jespera Lysella. V ženách vyhrála Markéta Novotná o dvě minuty před dvojicí Jana Valešová a Henna Skog.

Poslední etapa byla klasika s handicapovým startem opět ve Stráži pod Ralskem. Pěkné, orientačně a hlavně fyzicky náročné tratě na mapě Kozí hřbet postavil Jaroslav Krejčí. Vedro trochu polevilo, dopoledne bylo pod mrakem, pak teploměr vyšplhal "jen" ke třicítce. Ale i tak teplo bylo velmi vysilující, v lese bylo hodně sucho. Jako první vybíhal v mužské elitě Rus Alexandr Minakov, ale skvělým výkonem a nejlepším časem dne se před něj dostal Théo Fleurent (FRA), ruský závodník doběhl do cíle s osmiminutovou ztrátou, ještě o 4 minuty zpět zůstal Jesper Lysell, který porazil o 13 sekund nejlepšího z českých závodníků Pavla Hradce. Také v ženách došlo na prvním místě ke změně. Po čtyřech etapách suverénně vedoucí Markéta Novotná hodně chybovala a dostala se před ní Jana Valešová, která byla nakonec v cíli o tři minuty dříve, třetí Barbora Baldrianová měla na vítězku ztrátu osm minut. V poslední etapě dosáhla výrazně nejlepšího času v D21E Michaela Omová.

20. ročník Bohemie Orienteering potvrdil, že tyto závody jsou "vlajkovou" lodí českých vícedenních o-závodů. Pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor umějí a připravili závody na velmi vysoké úrovni.

1. Fleurent Théo         RHÓNE-ALPES FRA
 2. Minakov Alexander     ORIENTA MOSCOMPASS RUS      +  8:06
 3. Lysell Jesper         REHNS BK SWE                + 12:16
 4. Hradec Pavel          TJ Turnov                   + 12:29
 5. Mokrý Stanislav       SK Žabovřesky Brno          + 27:34
 6. Hruška Jakub          SK Žabovřesky Brno          + 36:13
 7. Luštický Martin       TJ Turnov                   + 36:36
 8. Vavrys Johan          Slovan Luhačovice           + 40:44
 9. Grundmann Jan         OK Lokomotiva Pardubice     + 41:08
10. Argaláš Michal        TŽ Třinec                   + 51:56