Závody WRE ve Velké Británii

8.4.2015 Petr Klimpl

Česká o-reprzentace se o velikonočním víkendu zúčastnila velmi dobře obsazených závodů Jan Kjellström International Festival of Orienteering v Lancasteru a v Lake Districtu (Velká Británie).

Na startu byly reprezentace Švýcarska, Dánska, Polska, Belgie, nejlepší závodníci z Velké Británie i další skvělí závodníci (např. Thierry Gueorgiou). Všechny závody jednotlivců se počítaly do WRE.

V pátek se běžel sprint v univerzitním areálu v Lancasteru. V mužích se o vítězství podělili tejným časem Matthias Kyburz (SUI) a Scott Fraser (GBR), s 15-ti sekundovou ztrátou byl třetí další Švýcar Andreas Kyburz, z naší reprezentace si nejlépe vedl Vojtěch Král, který byl s minutovou ztrátou devátý (13. Šedivý, 14. Procházka, 18. Nykodým, 23. Kubelka). V ženách vyhrála s velkým náskokem Dánka Emma Klingenberg před Catherine Taylor (GBR) a další Dánkou Majou; velmi běžela Lenka Poklopová, která jako nejlepší z našich měla na 14. místě ztrátu 84 sekund (26. Indráková, 29. Tesařová, 30. Horčičková, 32. Omová).

V sobotu byla krátká trať. V mužích vyhrál Matthias Kyburz (SUI) o 19 sekund před Grahamem Gristwoodem (GBR), třetí byl další Švýcar Fabian Hertner, z našich byl nejlepší Jan Procházka na 12. místě, hned za ním skončili Pavel Kubát, Jan Šedivý a Vojtěch Král (19. Nykodým, 29. Chloupek). V ženách si pro poměrně jasné vítězství doběhla Dánka Ida Bobach, druhá skončila Britka  Hollie Orr a třetí Julia Gross (SUI), výborně zaběhla Eva Juřeníková, která byla osmá, Adéla Jakobová dokončila na 12. místě, Adéla Indráková na 15. místě a Lenka Poklopová na 19. místě (24. Horčičková, 28. Omová).

V neděli byla na programu klasika. V mužích si pro vítězství doběhl Thierry Gueorgiou (SUI), necelou minutu za ním skončil Švýcar Fabian Hertner, třetí místo obsadil další Švýcar Matthias. V první desítce doběhli i tři čeští závodníci, sedmé místo obsadil Jan Procházka s odstupem 4 minut za vítězem, osmý byl Vojtěch Král a desátý Pavel Kubát, velmi dobře běželi i Jan Šedivý (13.) a Miloš Nykodým (15.). V ženách vyhrála naprosto suverénně Catherine Taylor, druhá byla Julia Gross (SUI) a třetí Ida Bobach (DEN), Eva Juřeníková doběhla s desetiminutovou ztrátou sedmá, Michaela Omová a Eva Kabáthová obsadily 18. a 19. místo (25. Poklopová).

Na pondělí byly připraveny štafety, v kterých v obou kategoriích vyhráli poměrně jasně švýcarský týmy. V mužích bylo nejlepší trio Andreas Kyburz, Matthias Kyburz, Fabian Hertner, s tříminutovou ztrátou obsadilo 2. místo české áčko (Vojtěch Král, Jan Šedivý, Jan Procházka), béčko Nykodým, Kubelka, Kubát) bylo sedmé dvě minuty za áčkem, céčko Chloupek, Schuster, Minář) doběhlo na 12. místě. V ženách bylo složení vítězné švýcarské štafety Sabine Hauswirth, Sarina Jenzer a Sara Lüscher, naše áčko (Michaela Omová, Lenka Poklopová a Eva Juřeníková obsadila 4. místo s odstupem 4 minut na vítězný tým, béčko (Kosová, Horčičková, Kabáthová) bylo šesté necelou minutu za našim prvním týmem, céčko (Tesařová, Chromá, Topinková) bylo 14.