Začíná akademické MS ve Finsku

16.7.2018 Petr Klimpl

Začíná akademické MS ve Finsku

Ve Finsku (Kuortane) začíná Akademické mistrovství světa v orientačním běhu.

Na startu jsou vysokoškoláci z 33 zemí. Proti minulým rokům došlo k podstatné úpravě, na AMS mohou startovat pouze akademici do věku 25 let (letos tedy do roku narození 1993), poběží ale řada zvučných jmen, medailisté z juniorských světových šampionátů, ale i závodníci se zkušenostmi z MS a ME.

Medaile se budou rozdělovat v pěti závodech - v úterý jsou sprintové štafety, ve středu je krátká trať, ve čtvrtek sprint, v pátek se běží klasika a v sobotu proběhnou závěrečné štafety.

Úvodní sprintové štafety (každá země může postavit jen jednu štafetu) mají arénu Seinäjoki, poběží se v parcích a v ulicích města. Středeční krátká trať (mohou běžet 4 muži a 4 ženy) zavede závodníky do většinou zcela plochého terénu, kde jsou výjimečně menší kopečky, vše je pokryto vysokým lesem s podrostem, místy jsou bažiny, poběží se z arény v Lapua. Sprint (čtvrtek) vrátí závodníky do arény Seinäjoki, charakter terénu je stejný jako u sprintových štafet, mohou opět běžet 4 muži a 4 ženy). Také do páteční klasiky mohou nastoupit z každé země 4 muži a 4 ženy, které čekají v okolí Kuortane-Virtaniemi tratě v rovinatém terénu s menšími kopci, kde jsou některé specifické rysy (štěrkopískové jámy či oblasti s mnoha kameny), jde většinou a borovicový a jedlový les místy s podrostem, v části prostoru jsou bažiny. Závěrečné štafety (každá země může postavit dvě 3-členné štafety) proběhnou v sobotu ze stejné arény a ve stejném prostoru jako klasická trať.

Českou republiku reprezentuje 6 žen a 6 mužů. V ženách to jsou Vendula Horčičková (sprintové štafety, KT a klasika), Karolína Šiková (sprintové štafety, sprint, klasika), Anna Štičková (KT a sprint), Magdaléna Tužilová (KT a klasika), Alena Voborníková (sprint), Barbora Zháňalová (KT, sprint a klasika), v mužích Petr Horvát (KT a sprint), Tomáš Kubelka (KT, sprint a klasika), Marek Minář (sprintové štafety, sprint, klasika) Štěpán Mudrák (klasika), Šimon Navrátil (KT a klasika), Vojtěch Sýkora (sprintové štafety, KT a sprint), všichni pak poběží závěrečné štafety (nasazení na jednotlivé disciplíny je předběžné a může se změnit).

Web šampionátu je tady.

Předchozí mapa závodu na krátké trati:

Fotka uživatele Jak to vidí Béďa.

Předchozí mapa závodu na klasické trati a závodu štafet:

Fotka uživatele Jak to vidí Béďa.


« zpět