Všechen svůj čas věnuji přípravám na ME

18.5.2016 Petr Kadeřávek

Všechen svůj čas věnuji přípravám na ME

Vojtěch Král (SK Severka Šumperk, 1988) už má za sebou pár umístění na Misttrovství Evropy i mistrovství světa v první desítce, stříbro ze štafet na ME 2014 a na letošním ME v Jeseníku je jednou z našich velkou nadějí.

Mohl bys pro začátek stručně připomenout jak a kdy jsi přišel k orienťáku. Ale asi to bude jednoduché, do divoké přírody blízko a běhá celá rodina, která je navíc asi pilířem klubu Severka Šumperk?
S orientačním během jsem začínal od malička, stejně jako většina dětí z orienťácké rodiny. Začátky v H10N byly krušné, občas mi ani ty fáborky nepomohly. To bylo snad ještě v předškolním věku, ale úplně jasné kontury těchto vzpomínek nemám.

Ze Šumperka to máš do Jeseníků nejblíže z našich účastníků lesních disciplín. Prostory sice budou z velké míry nové nebo dlouho nepoužité, ale aspoň zhruba podobné terény máš přecejen všude kolem. Zaměřil jsi tedy svoji přípravu nějak speciálně na ME? Pokud se nemýlím, máš i nějaké svoje modelové kolečko?
Modelové kolečko vytvořené přímo na ME nemám, míval jsem jedno sprintové v době studií v Brně, ale letos nic takového opakovaně neběhám. Je pravda, že nějaké okruhy v lese mám, ale ty jsou zaměřené na obecnou fyzickou zdatnost. Ovšem nějaké podobné mapy jsem samozřejmě v přípravě navštěvoval, takže se dá mluvit o tréninku zaměřeném na ME.

Jak jinak celkově vypadá tvůj trénink a kde, případně s kým jej trávíš? Asi jsi v oblasti osamělý vrcholový orienťák, Mára a Víčko předpokládám pobývají většinu času jinde?
V Šumperku nemám žádného tréninkového kolegu, který by stačil mému tempu, což je sice škoda, ale pořád se připravuji na individuální výkony a tak musím i sám trénovat. Společné tréninky mi stačí na repre akcích nebo na kempech s IFK Mora.
Můj trénink je zaměřený více na kvalitu než na objem, podle toho vypadají mé součty, ale v lese to vyjma klasické trati poznat není. Místo jen obyčejného nabíhání kilometrů se snažím hodně pilovat běžecký styl, obratnost, sílu tak, abych mohl v jakémkoliv terénu běžet bez klopýtání a soustředit se plně na mapu.

To znamená tedy třeba větší podíl běhu v terénu nebo jde o komplex vícera prvků (běžecké posilování a technika i na cestě, v posilovně, ..)?
Je to přesně jak píšeš, jde o kombinaci více prvků a u všech je cílený důraz na kvalitu. Jde o běhání v terénu i po cestách, běžeckou koordinaci, běžecké posilování, obecné posilování - všechno to dohromady pak taky funguje jako nejlepší prevence různých zranění.

Jaký vliv na přístup k tréninku měla, resp. mají vyšetření u sportovního lékaře Dr. Pozdíška? Zrovna Tobě jsem otázku na něj chtěl určitě položit, protože šéfrenér Radovan k němu přešel snad právě na základě Tvých zkušeností?
Výsledky z laboratoře pana Pozdíška nejsou pouhými hodnotami aktuálního výkonu, ale velmi dobře hodnotí i průběh tréninku z hlediska objemu, kvality i jeho složení. Zřejmě proto k němu přešel i Radovan. Ve výsledku jsem na základě hodnocení pana Pozdíška upravil skladbu tréninků a některé tréninky na jeho rady zefektivnil. Samozřejmě to není žádné dogma, ale je dobré mít o svém tréninku přehled a hodnocení z jiného pohledu. 

Bohužel jsi relativně známý také tím, že ti v uplynulých letech nejednou do přípravy nebo i pak přímo do účasti na vrcholné akci skočil nějaký zdravotní problém nebo zranění. Jak to probíhalo v posledních měsících - jednu nemoc jsi prodělal před nominačkami, ale to nebylo na dlouho, tak snad neznamenala zásadní zásek do přípravy?
Před nominačními závody jsem prodělal lehčí angínu, ale nebylo potřeba na ni nasadit antibiotika. Zásadní vliv na formu to určitě nemělo, což jsem si potvrdil na SP v Polsku a na MČR sprint. Zimní přípravu jsem absolvoval bez zranění a bez nemocí. A že jsem často zraněný je pravda, někdo by řekl smůla, nebo možná karma, ale já to beru pokaždé jako součást sportovní kariéry a po rekonvalescenci jsem vždy ještě více namotivovaný pro závodění.

Co vlastně děláš když neběháš a na jaký úvazek - jinými slovy tedy kolik času a flexibility máš pro trénink?
Nemůžu napsat, že jsem profesionál, protože mě orientační běh neživí. V podstatě jsem kartograf a snažím se po sezoně vytvořit dostatečný kapitál, který mi dovolí zbytek roku trénovat a závodit na 100%.

Je pro tebe myslíš výhodou, že se zabýváš tvorbou map? Nebo je beztak součástí každého závodu nutnost přizpůsobit se stylu mapování v dané zemi, resp. mapaře, takže to je v podstatě jedno? Ale třeba aspoň pro schopnost číst mapu a více si z ní pamatovat…?
Základem mapového výkonu je flexibilita, tedy přizpůsobení se danému mapaři. Tím, že mapy kreslím, získávám větší přehled o možném stylu nahlížení na objekty a jsem pak schopný se rychle adaptovat na různé mapaře. Takže je to samozřejmě výhoda. Ve světě jsou různé styly mapování, pro závodníky stačí znát ten nejzásadnější, že cokoliv na mapě může znamenat cokoliv v terénu, pak už je navigace při závodě čistá radost. :)

Jak jsi už zmínil, Tvůj severský tým je IFK Mora, kolik času s ním trávíš? Tiomilu týden před sprinty ME vynecháš?
10milu jsem nevynechal a téměř jako vždy to byl pěkně studený zážitek. Letos jsem se účastnil zatím jen dvou akcí s Morou, všechen svůj čas věnuji přípravám na ME, ale v minulých letech jsem strávil se svým švédským týmem více času. Standardně se účastním soustředění přes zimu a závodů a kempů na jaře.

Obvyklá letošní otázka - jak letos stavíš vedle sebe ME a MS. S ohledem na přípravu, snahu uspět, vnímání hodnoty výsledků. Jednak tedy s ohledem na domácí půdu ME a jednak obecně pro charakter ME, kdy běží z každé země dvojnásobek závodníků nežli na MS.
Pro mě je ME a MS na stejné úrovni, připravovat se budu na obě akce stejně a stejně tak je i odzávodím s maximálním nasazením. Na ME jsou kvalifikace, na MS se zase startuje podle WRE - obojí je něčím specifické, ale vyhrát na ME nebo na MS má pro mě stejnou hodnotu.

Sám uvádíš, že tě baví sprinty, na vrcholných mezinárodních akcích máš většinu nejlepších individuálních výsledků právě z nich (což začalo již zlatem na MSJ 2007). Na ME vynecháváš klasiku, což je ovšem pochopitelné s ohledem na program. Máš to přímo tak, že tě klasiky tolik nebaví nebo prostě když je nutné volit, tak je na posledním místě?
Pro někoho jsem určitě sprintový specialista, ale nemám toto označení rád, protože v lese určitě neztrácím a jistý potenciál tam je. Klasiku nijak nezavrhuji, naopak mě baví ji běhat. To, že ve většině případů nemám kapacitu na její zdárné dokončení, je už zase jiná věc.

V Tvém případě je tedy také na místě otázka, jaký máš osobák na trojku na dráze, případně v hale? Tvuj čas 8:57 před nominačkami na současné ME je sice o 13 sekund horší než před ME 2014, to je ale asi dobrý výkon, když jsi tam přijel pár dní po výše zmíněné lehčí angíně? A vzpomeneš si na svůj čas, když ti bylo okolo dvaceti?
Dráhový test na nominačních závodech není ideálním pro lámání osobáků, podstatné jsou body pro nominace a tak je můj letošní čas 8:57 víceméně taktický. V zimě jsem se zúčastnil Mistrovství Moravy a Slezska v hale a na 3km trati jsem si zaběhl vcelku kvalitní osobák 8:28,7. Pro potřeby OB to zřejmě stačí, ale určitě by se dalo ještě zrychlit. Když mi bylo 20, tak jsme běhali 5km test a tak můžu poskytnout čas z 18 let, kdy jsem na školních závodech zvládl 3km za 9:12.

Zpět k ME, máš i nějaké konkrétní cíle pro umístění...?
Konkrétně bych rád postoupil z kvalifikace sprintu a middlu a pak se pokusil vylepšit své umístění z minulého ME - sprint 9. a middle 10. místo. Vyhlašovat pokus o vylepšení štafetového stříbra (pozn. - z ME 2014) by bylo asi obyčejné chvástání a tak se spokojím s tím, že naše štafeta zůstane v boji o medaile až do konce a pak se uvidí a to samé platí i pro sprintovou štafetu.

Ve spolupráci s Martinem Pokolopem (který je mmch nominován na závod sprintu ME) se velmi živě věnuješ otázkám správné výživy. Leccos se můžeme dočíst v tomto rozhovoru ( http://www.probio.cz/vojta-kral.html ), ale ještě bych se zeptal jednak, jak moc máš nyní v jídelníčku zařazené maso (případně zda jen nějaké) a zda jsi před přechodem na zdravější stravu jedl maso častěji? A jednak tedy asi obvyklou otázku - jak po (jak vlastně dlouhé době?) pociťuješ svoji změnu jídelníčku? Na kondici, na zdraví, …
Je pravda, že se snažím jíst zdravě, ale to u mě neznamená, že bych přestal konzumovat maso. Nebráním se žádnému masu, sám si ho rád připravuji, ale častěji ho jím, když vaří někdo jiný, případně když se jedná o společné stravování. Bývaly asi doby, kdy jsem maso jedl častěji, těžko se tomu dalo ve školní jídelně vyhnout, teď mi stačí 2x týdně.
Tahle sezona je zlomová, kdy cítím, že moje tělo je mnohem silnější, rychleji regeneruje, ale není to jen zdravým jídelníčkem. Mnohem důležitější je pro mě téměř 100% omezení alkoholu.

A inspiroval se Tvým přístupem ke stravě někdo další v repre týmu?
Nevím zatím o nikom, kdo by se v repre inspiroval přímo mnou v otázkách stravy. Mladší kluci ze mě mají srandu a starší už to mají vyřešené po svém. Snad se inspirují mladší generace.

ME už je za dveřmi, jak budou probíhat poslední dny před jeho startem a jaká je nálada? Ale jak se můžeme dočíst na Tvé stránce, po posledních sprintových závodech, se zdáš být v pohodě a ve formě?
V posledních dnech se budu řídit zlatým uměním odpočívat. Po 10mile je to potřeba. Ještě ve čtvrtek přijde rychlý trénink a pak už jen nervózní poklusávání směr Bruntál. Poslední dny jsou převážně o teoretické přípravě a té se budu věnovat naplno. Nálada je bojovná, ale zůstávám nohama na zemi.

Tak díky za rozhovor a ať bojovná nálada vydrží a správně zaúčinkuje.

 

Převzato z webu Mistrovství Evropy 2016.


« zpět