Vrchol domácí sezóny - šampionát na klasice

12.9.2018 Petr Klimpl

Vrchol domácí sezóny - šampionát na klasice

Mistrovství a veteraniáda ČR v orientačním běhu na klasické trati - to je vrchol letošní domácí sezóny. Centrem závodu je lyžařský areál Kladky, v sobotu se běží kvalifikace, v neděli pak finále.

Celý šampionát připravili pořadatelé z Oddílu orientačního sportu SK Prostějov a z KOB Konice. Současně s českým mistrovstvím tam mají svůj šampionát i slovenští orientační běžci, celkem je na obou těchto akcích přihlášeno 1500 závodníků, které čeká kopcovitý terén Zábřežské pahorkatiny, kde je převážně smíšený les s průměrnou hustotou cest a komunikací a s občasným výskytem kamenů a skalek; místy jsou hluboko zaříznutá údolí a prudké svahy s kamenitou podložkou. Tratě postavili Jiří Otrusina (kvalifikace) a Jakub Zimmermann (finále) na mapách, jejichž autory jsou Bohumil Háj (hlavní kartograf), Petr Mareček a Petr Matula (kvalifikace), Jan Potštejnský a Zdeněk Rajnošek (finále). V prostoru kvalifikace ještě nikdy žádná o-mapa nebyla, finálový prostor byl z malé části na mapách Zahálkovy skalky (2015) a Ošíkov (2016).

Na startu českého šampionátu se sejdou všichni naši nejlepší závodníci.

V mužích obhajuje titul z loňského roku z Raspenavy Miloš Nykodým, letos jasně vede Manufaktura Český pohár a je i pro letošek hlavním favoritem na titul. Ale jednoduché to mít nebude. Loni druhý na M ČR (a letos sedmý v průběžném pořadí Světového poháru) Vojtěch Král se stále více na klasikách zlepšuje, což dokázal na MS v Lotyšsku, kdy byl z našich závodníků na klasice nejlepší. Loni získal bronz Jan Šedivý, který se po vyléčení zranění dostává do výborné formy, což dokumentoval nejen na závodech Českého poháru v Radvanci, ale i na Světovém poháru v Norsku. Dalším velkým favoritem je letos výborně běhající Pavel Kubát, kterému se výborně vydařil světový šampionát jak na klasice, tak i na krátké trati. Zapomenou nelze ani na další dvojici reprezentantů Daniela Hájka a Marka Mináře, otázkou je, zda zranění dovolí nastoupit dalšímu favoritovi Janu Petrželovi, své si určitě řeknou i další závodníci - Tomáš Kubelka, Jan Procházka a další. Zajímavé bude porovnání s velmi dobrými Poláky Rafalem Podziňskim, Wojciechem Kowalskim, Krzysztofem Wolowczykem či Švýcarem Baptistem Rollierem.

V ženách obhajuje loňský titul Vendula Horčičková. A je opět velkou favoritkou, což potvrdila i na mistrovství světa, kdy byla naší nejlépe umístěnou závodnicí. Dalšími favoritkami jsou vedoucí závodnice Manufaktura Českého poháru Jana Knapová a na v druhé polovině sezóny výborně běhající Denisa Kosová, formu prokázala jak na závodech SP v Norsku, tak i na závodech Českého poháru v Radvanci. A další favoritky na dobré umístění? Určitě i další reprezentantky Adélka Indráková, Lenka Mechlová, Babora Zháňalová, Karolína Šiková, Anna Štičková, zapomenout nelze ani na zkušené Michaelu Omovou a Kamilu Gregorovou, na startu je i výborná Polka Aleksandra Hornik.

V juniorkách by se o zlatu mělo rozhodnout mezi medailovým triem z MSJ Tereza Janošíková, Barbora Chaloupská a Tereza Čechová, velmi dobrou formu má ale i Barbora Vyhnálková. I v juniorech je trio horkých kandidátů na titul, i zde jsou to medailisté z letošního juniorského světového šampionátu - Tomáš Křivda, Daniel Vandas (obhájce titulu) a Vojtěch Sýkora, jejich největšími soupeři by měli být Otakar Hirš, Vít Horčička a Jan Bendák. Ve starších dorostenkách by na medaile měla aspirovat především vedoucí pětice z průběžného pořadí žebříčku A Jana Peterová, Nikola Thýnová, Kateřina Grycová, Klára Nechanická a Martina Opálková. Ve starších dorostencích je největším favoritem letos velmi dobře běhající Martin Roudný, jeho největšími soupeři by měli být další závodníci, kteří nás reprezentovali na MED Jan Rusin, Sebastian Filipek a Jan Gajda, zapomenout nelze ani na Michala Bořánka a Petra Čecha. V mladším dorostu je situace hodně vyrovnaná a tím nepřehledná, v každé kategorii může aspirovat na medaili 10 - 12 závodníků, připomeňme si alespoň ty, kteří jsou průběžně na medailových pozicích v žebříčku A - D16: Michaela Dittrichová, Adéla Vandasová a Tereza Chrástová; H16: Jakub Chaloupský, Lukáš Richtr a Šimon Mareček.

Veteraniáda ČR není letos tak početně obsazená jako ve dvou předchozích letech, veteráni si dost vybírají atraktivnost terénu. Přesto většina veteránských špiček na startu bude, ale tipovat vítěze je tam velmi obtížné, závody budou velmi zajímavé.

Podstatné věci najdete i na webu M ČR.

Na obrázku může být: 1 osoba, směje se, text a venku


« zpět