Vojtěch Král devátý na ME ve sprintu

16.5.2021 Petr Klimpl

Sprintem skončil evropský šampionát ve švýcarském v Neuchâtelu. Tituly získali Švédi Tove Alexandersson a Emil Svensk, Vojtěch Král obsadil velmi pěkné  9. místo.

Program Mistrovství Evropy v orientačním běhu 2021 ukončil nedělní závod ve sprintu opět v Neuchâtelu (jedna ze stavitelek tratí byla  pětinásobná mistryně světa Judith Wyder). Popis terénu byl stejný jako při finále knock-out sprintu, ale bylo tam menší převýšení, naopaak přibyly umělé překážky, které znamenaly i dost možností voleb postupů. Obtížnost tratí násobil déšť, občas to dost kluzalo.

V ženách  se o medailích rozhodlo mezi posleními třemi startujícími. I když volily dost odlišné volby postupů na řadě kontrol, tak na mezičasech byly hodně rovnocenné. Velmi těsné to bylo i v cíli, rozdíl mezi medailistkami byl 7 sekund. Pro druhý titul z tohoto šampionátu si doběhla Švédka Tove Alexandersson, která o pět sekund porazila druhou Švýcarku Elenu Ross, třetí byla další Švýcarka Simona Aebersold se ztrátou sekundy na stříbro, další pořadí na "velkých" stupních vítězů - 4. Lina Strand (SWE) +21, 5. Sara Sara Hagsträm (SWE) +23, 6. Andrine Benjaminsen (NOR) +37 (zajímavostí je, že do devátého místa skončila 5 závodnic ze Švédska). Tereza Janošíková běžela vyrovnaně, na nejlepší postupně trochu ztrácela, nakonec z toho bylo v cíli 12. místo (+1:19). Jana Knapová měla 22. nejlepší čas, ale byla diskvalifikována, druhou nejlepší z našeho týmu tak byla Denisa Kosová na 27. příčce (+1:52), další dvojice se ztrátou více než dvě a půl minuty skončila v šesté desítce (54. Horčičková, 55. Čechová), Anna Štičková obsadila 71. místo.

71 ŠTIČKOVÁ Anna            CZE  19:23 +03:13

Závod mužů měl suverénního vítěze, Emil Svensk (SWE) vedl po celou trať a v cíli měl náskok před druhým Yannickem Michielsem (BEL) 13 sekund, o bronz se podělili dva závodníci se stejným časem (ztráta na vítěze 22 sekund) Gustav Bergman (SWE) a Kasper Harlem Fosser (NOR). Velkým překvapením bylo, že medaile nezbyla na žádného ze Švýcarů, pátý skončil Daniel Hubmann (+25), o šesté místo se podělill Riccardo Rancan a Joey Hadorn (+36). Vojtěch Král chyboval v první polovině trati, na mezičase v půlce závodu byl až na konci třetí desítky se ztrátou 35 sekund, zbytek trati absolvoval časově na úrovni medailistů a to mu vyneslo konečné deváté místo. Velmi pěkně opět zaběhl Jonáš Hubáček, který po vyrovnaném výkonu skončil na 23. místě (+1:08), Jakub Glonek po pomalejším závěru skončil na 31. příčce (+01:14). Tomáš Křivda skvěle začal, v polovině trati se pohyboval na mezičasech v půlce první desítky, bohužel na 16. kontrole hrozně zazmatkoval, stálo ho to hodně přes půl minuty, v cíli byl 44. (+1:25), 46. Miloš Nykodým +1:29, 64. Marek Minář +1:56, 71. Vojtěch Sýkora +2:00.

46 NYKODÝM Miloš            CZE  17:35 +01:29
64 MINÁŘ Marek              CZE  18:02 +01:56
71 SÝKORA Vojtěch           CZE  18:06 +02:00