Víkendové závody v oblastech

8.10.2018 Petr Klimpl

O víkendu pokračovaly v oblastech o-závody.

Sobota

Pro Jihočeskou a Západočeskou oblast připravil OB Kašperské Hory Šumavský kufr, Jakub Hulec a Pavla Hulcová postavili krátkou trať, která měla centrum U Durmáků, louka pod vrchem Sedlo (Albrechtice u Sušice). Závodníky čekal horský les s kamenitými pasážemi a podrostem. Více než 400 závodníků běželo na mapě Sedlo 2018. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Barbora Baldrianová (VSP), se ztrátou přes 4 minuty obsadily druhé a třetí místo Kamila Richtrová (VPM) a Věra Chvalová (LPM). V mužích suverénně vyhrál Jiří Valeš (LPM), druhý s tříminutovým odstupem byl jeho klubový kolega František Kolovský, třetí Adam Bravený (VBM) měl ztrátu přes devět minut.

V Ještědské oblasti se běžela krátká trať jako doprovodný závod Světového poháru v OB (závod nebyl zařazen do oblastních soutěžích, protože byl dán ze strany CHKO limit 600 startujících závodníků a to znamenalo, že ne všichni zájemci mohli běžet). Pořadatelé z TJ Turnov měli centrum u hrad Valdštejn, stavitelé tratí měli k dispozici mapu, kterou připravil Zdeněk Sokolář, tratě vedly v náročném pískovcovém terénu s řadou skal, kamenů a vrstevnicových detailů; v části byly velmi strmé svahy; na tratích bylo značné převýšení. V ženách vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), druhá Kamila Gregorová (CTB) ztratila 11 sekund, třetí Marie Pospíšilová (DKP) pak 46 sekund. Mezi muži si nejlépe vedl Jan Procházka (PGP), druhý Martin Janata (DKP) ztratil necelou minutu a půl, třetí byl Ladislav Semrád s odstupem 2:36 min.

Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, pro kterou pořadatelé z SK Studenec vybrali západní část mapy Holubí vrch. Jedná se o mírně zvlněný terén, velmi dobře průběžný se středně hustou sítí komunikací, místy byly kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, v východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami, v jihozápadní části pak svažitý terén s hustším podrostem a těžší podložkou. Tratě pro více než 850 závodníků postavil Ladislav Hrubý na mapě Bystřice (1:10000, kterou mapovali Roman Horký, Ladislav Hrubý, Martin Vik), centrum bylo za krásného teplého slunečného počasí na louce mezi obcemi Horní Brusnice a Vidonice. Organizačně vše klapalo. V ženách se o první tři místa podělily závodnice SHK - vyhrála Karolína Teplá o 15 sekund před Zuzanou Jedličkovou, třetí se ztrátou přes dvě minuty byla Andrea Větříčková. V mužích byl nejrychlejší Eduard Šmehlík (SHK) jen tři sekundy zpět byl Tomáš Novotný (PHK), dalších 20 sekund ztratil třetí Petr Remeš (SHK).

Na Vysočině běželo skoro 400 závodníků krátkou trať, kterou připravavila Jiskra Havlíčkův Brod v Lipnici nad Sázavou, běželo se na mapě Lipnice, tratě postavila Vladislav Hrstka. V ženách vyhrála Renata Paulíčková (SJI), těsně druhá jen se ztrátou 9 sekund byla její klubová kolegyně Barbora Chudíková, třetí Lenka Šťastná (CTB) měla ztrátu 53 sekund. V mužích jasně vyhrál Marek Prášil (SJI), druhý Martin Krejsa (CHT) ztratil tři a půl minuty, třetí Karel Šťastný (CTB) přes čtyři minuty.

Krátkou trať Hanáckého žebříčku, kterou pořádá SK Haná orienteering v Náměšti na Hané, běžely čtyři stovky závodníků. Připravena byla mapa Terezské údolí – sever (1:10000, mapovali Petr Hynek, Pavel Grulich, Petr Mareček), tratě postavil Robert Binar v mírně zvlněném terénu, který byl dobře průběžný. V ženách suverénně vyhrála Lenka Poklopová (SSU), druhá byla dorostenka Ema Marková (STE) se ztrátou skoro 6 minut, třetí Pavlína Rychlá (KRN) pak ztratila přes 9 minut. V mužích byl jasně první Martin Poklop (SSU), druhý Filip Hadač (ASU) měl ztrátu 3:38 min., třetí Daniel Tomanek (KSU) ještě o 8 sekund větší.

Ve Valašské oblasti uspořádal OB Vizovice krátkou trať s centrem v obci Ublo. Startovalo přes 250 závodníků, pro které postavila tratě Veronika Kršáková na mapě Tanečnica v ternů, který je typický pro Valašsko, jižní svah byl protnutý hlubokými údolími, v jižní části bylo těleso nedokončené Baťovy dráhy; převážně čistý les, hustý podrost pouze na prosvětlených místech a pasekách. V ženách vyhrála jasně dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), její náskok před druhou Hanou Batani (TZL) byl přes 4 minuty a před třetí Dagmar Podmolíkovou (TZL) skoro šest minut. V mužích dominovali závodníci TZL, vyhrál Michal Smola s náskokem dvě a půl minuty před Bronislavem Přibylem a čtyři a půl minuty před Evženem Pekárkem.

Na jižní Moravě běžely čtyři stovky závodníků krátkou trať, kterou připravila Lokomotiva–Ingstav Brno. Centrem byla louka u silnice mezi Lipůvkou a Nuzířovem, běželo se převážně v listnatém lese, který byl kopcovitý, s rozdílnou průběžností a střední hustotou cest. Tratě postavila Iva Janská na mapě Kremlovsko. V ženách to bylo velmi těsné, první Zdenka Kozáková (TBM) měla jen o sekundu lepší čas než druhá Markéta Tesařová (ZBM), třetí místo obsadila se ztrátou necelých dvou minut dorostenka Markéta Mulíčková (ABM). V mužích vyhrál Stanislav Mokrý (ZBM), o půl minuty pomalejší byl druhý Petr Palát (ABM), další minutu navíc ztratil třetí Radovan Čech (TBM).

Neděle

Šumavský kufr za pořadatelství OB Kašperské Hory pokračoval klasickou tratí, opět ji postavili Jakub Hulec a Pavla Hulcová na mapě Sedlo 2018. Centrum bylo U Durmáků, louka pod vrchem Sedlo (Albrechtice u Sušice). Necelé čtyři stovky závodníků čekal horský les s kamenitými pasážemi a podrostem. V ženách zopakovala sobotní jasné vítězství Barbora Baldrianová (VSP), druhá Věra Chvalová (LPM) měla ztrátu 4:40 min. a třetí Marie Březinová (SSU) necelých šest minut. Mezi muži byl s přehledem nejrychlejší František Kolovský (LPM), druhý Tomáš Kamaryt (VPM) ztratil tři a půl minuty, třetí Vít Pospíšil (PGP) pak přes šest minut.

I další víkendový závod v Ještědské oblasti byl doprovodnou akcí závěrečné série Světového poháru. Běžel se sprint v Mladé Boleslavi na mapě, kterou připravil Jan Fátor. Tratě postavil Daniel Wolf v městské zástavbě a parku, kde byla velmi dobrá průběžnost a viditelnost. Běželo přes 1200 závodníků. V ženách byla první Adélka Bogarová (PGP), půl minuty zpět zůstala druhá Petra Aschermannová (KAM), třetí Marie Pospíšilová (DKP) měla minutovou ztrátu. V mužích jasně vyhrál Matěj Kamenický (LPU), 39 sekund ztratil na druhém místě jeho bratr Jeroným (OSN), ještě o sekundu pomalejší byl třetí Pavel Hradec (TUR).

V Moravskoslezském kraji byla krátká trať, kterou uspořádal Slezan Opava v Chuchelné, Připravena byla mapa Lysý vrch (1:10000, mapoval Jan Válka), běželo se ve zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest a průseků. Tratě postavili Marie Procházková a Karel Jurčák pro více než 250 závodníků. V ženách byla nejlepší dorostenka Tereza Mrózek (TRI) před Pavlínou Rychlou (KRN) a Lucií König (AOP). V mužích vyhrál Filip Hadač (AOP) před Jurajem Bencúrem (LCE) a Pavlem Rychlým (KRN).

Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.