Vícedenní závody 2019

30.1.2019 Petr Klimpl

Vícedenní závody 2019

Fenomén českého OB - vícedenní závody - má letos opět bohatou nabídku. Jedna velikonoční akce, každotýdenní nabídka o prázdninách (poslední prázdninový víkend jsou dokonce hned tři akce). Určitě si nějaký ze závodů vyberte, nabídka je velmi pestrá!

19. – 21. 4. – Velikonoce ve skalách (Kozly) – DKP

Tradiční velikonoční závody (letos již 21. ročník) pořádá Oddíl OB Kotlářka. Pořád je tradiční - páteční zkrácená trať a dvě klasické tratě v sobotu a v neděli (v neděli se běží s handicapovým startem). Všechny etapy proběhnou ve skalnatých terénech, pořadatelé popisují terén takto: "Členitý terén, skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně dobře průchodný les, oblasti s náletovými porosty, menší počet komunikací." Centrum závodu je v obci Kozly v okrese Česká Lípa. V pátek budou závody zahájeny zkrácenou tratí na mapě Pavlínino údolí, kterou připravil Roman Horký v prostoru Karba, Záluží, Podolí, Nový Dvůr (závodníci budou z centra dopraveni autobusem). Klasické tratě budou u centra, v sobotu se poběží na mapě Kozelská rokle (autor Zdeněk Švec), v neděli pak na mapě Skleněný vrch, kterou připravil Roman Horký. První termín přihlášek je poměrně brzy, již 3. března 2019.

28. – 30. 6. – Cena střední Moravy (Kladky) – KON

Tradičně prvním prázdninovým vícedenním závodem je Cena střední Moravy, která se koná první prázdninový víkend. Letos tento závod pořádá KOB Konice. Budou využity mapy z Mistrovství a Veteraniády ČR na klasické trati 2019. První etapou je páteční sprint v uličkách města Konice. Další dvě etapy (sobotní a nedělní klasické tratě, ta druhá s handicapovým startem) se poběží u centra závodu, kterým je obec Ospělov. Závodníky v těchto etapách čekají tratě v kopcovitém, převážně smíšeném lese Zábřežské vrchoviny.

5. – 7. 7. – Třemošná 2019 (Třemošná) – LPM

Pořadatelé z OK Lokomotivy Plzeň využijí mapy z dvou závodů Českého poháru štafet 2018. Účastníky čekají krásné terény plné borovicových stromů a erozních rýh. Poběží se tři etapy - v pátek odpoledne zkrácená trať, v sobotu klasická trať a v neděli pak další zkrácená trať s handicapovým startem.

12. – 14. 7. – H.S.H. Vysočina cup (Svratouch) – CHT

26. ročník populárních závodů letos přivítá louka u obce Svratouch. H. S. H. Vysočina Cupu bude mít tradiční závodní schéma - páteční krátká trať, sobotní klasická a v neděli bude závěrečná zkrácená trať s hendikepem. Po pořadatele z SK Chrast připravuje nové mapy Petr Mareček.

19. – 21. 7. – Grand prix Silesia (Jakartovice) – AOP

Pořadatelé z Orientačního běhu Opava připravili na letošním Grand Prix Silesia čtyři etapy, které se uskuteční ve třech dnech. V pátek se poběží lesní sprint, v sobotu dopoledne krátká trať, v sobotu odpoledne další lesní sprint a v neděli na závěr pak bude klasická trať, všechny etapy mají intervalový start. Centrem závodů je fotbalové hřiště v Bohdanovicích. Mapy připravil Zdeněk Lenhart v prostoru břidlicových lomů u Jakartovic (pro jednu etapu bude využit břidlicový terén ze dvou závodů žebříčku B-Morava 2018).

24. – 28. 7. – Bohemia Orienteering 2019 (Nový Bor) – BOR

Sportovní klub OK Jiskra Nový Bor pořádá  v závěru července další ročník pětidenních závodů Bohemia Orienteering. Centrum je opět ve sportovní hale v Novém Boru. Závodníky čeká pět etap - první tři etapy v Radvanci (bude využit prostor, kde se na podzim 2018 běžely dva závody Českého poháru), poběží se tam klasika, krátká trať a opět klasika. Na poslední dvě etapy se bude jezdit 17 km do Filipova u České Kamenice, kde se poběží krátká trať a závěrečná klasika s handicapovým startem. Tratě budou postaveny v kopcovitém terénu, který je členitý, s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, středně hustá síť cest a pěšin, porosty místy hůře průchodné, zejména v E4 a E5 jedinečný skalnatý terén nejvyšší orientační obtížnosti. Ale pozor: CHKO stanovila omezení počtu startujících, maximální počet je 1500!

2. – 4. 8. – Magnus cup 2019 (Hrabová) – ASU

Mapy ze dvou závodů Českého poháru v červnu 2018 využijí pořadatelé z Magnus Orienteering pro pořádání 3-denních závodů Magnus cup 2019. Centrum závodů bude v Hrabové. První etapou je páteční sprint, v sobotu je klasická trať a v neděli závěrečná krátká trať s intervalovým startem. Tratě budou postaveny v kopcovitém terénu podhůří Hrubého Jeseníku a Hanušovické pahorkatiny, kde je smíšený les, v části prostoru je velké množství rýh, zářezů a erozních tvarů, ve vyšších partiích oblasti se skalkami a kameny. Terén je porostově hodně pestrý.

7. – 11. 8. – Orienteering Adventure (Špindlerův Mlýn) – OAV

Se značným zájmem se setkala novinka letošního prázdninového programu vícedenních – Orienteering Adventure, která proběhne v Krkonoších. Tomáš Leštinský (Orienteering Adventure, z.s.) opět ukázal, že umí domluvit pořádání v atraktivních terénech. Závody s centrem ve Skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně nabídnou pět různých etap. První etapa ve středu (sprint) se poběží v kopcovitém horském městečku, kde je roztříštěná zástavba, hustá síť komunikací, louky, příměstský les. Ve čtvrtek je krátká trať (horský les ojediněle s výskytem podrostu - borůvčí, kameny, skály, kupky, porostové detaily, hustá síť komunikací). V pátek následuje downhill klasická trať (kopcovatý horský les ojediněle s výskytem podrostu - borůvčí, kupky, jámy, kamenná moře, řídká nepravidelná síť komunikací) a v sobotu krátká trať (plochý horský dobře průběžný polootevřený les, jámy, kupky, řídká nepravidelná síť komunikací), na obě tyto etapy se pojede na start lanovkou. Závěrečná zkrácená trať s hendikepovým startem bude v kopcovatém čistém horském lese, kde jsou místy kupky, jámy a kamenná pole, v části plochý členitý les (údolíčka, kupy), četné vegetační detaily.

16. – 18. 8. – Rumcajsový míle (Zámostí-Blata) – SJC

Rumcajsovy míle se po šesti letech vrací na Pařez – tedy do lesů kolem stejnojmenné zříceniny v sousedství Prachovských skal. Tentokrát se poběží tři etapy ve třech dnech. V pátek čeká závodníky krátká trať, v sobotu zkrácená a v neděli opět krátká. Nově budou přimapované i prostory, kde se buď nikdy neběželo, nebo velmi dávno. I když prostor není tak extrémně skalnatý jako loni na Valečově, závodníci si ale tratě určitě užijí. Zázemí bude v rekreačním středisku Pařez, kde se bude moct část závodníků ubytovat. Pořadatelé ze Sportcentra Jičín doporučují s přihlašováním neváhat kvůli omezení počtu závodníků ze strany CHKO.

23. – 25. 8. – Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji (Vyskeř) – TUR

28. ročník populárních závodů Pěkné prázdniny má letos centrum ve Vyskeři. Závody pořádané TJ Turnov mají tradiční program (tři etapy ve třech dnech - krátká trať a dvě klasické tratě, všechny s intervalovým startem), závody se poběží v pestrých pískovcových terénech. Poběží se částečně i na mapě, která hostila krátkou trať při finále SP 2018 na Valdštejně, která zvítězila v prestižní anketě Worldofo.com trať roku! A také okolo osady Radeč a v dalším nově přimapovaném kousku lesa, který nebyl dlouhá léta pro OB použit. Pořadatelé opět avizují limit počtu účastníků ze strany CHKO.

30. 8. – 1. 9. – Cena východních Čech (Krasnice) – LPU

Při pořádání nejdéle pravidelně pořádaného vícedenního závodu v Čechách se střídají hradečtí a pardubičtí pořadatelé. Letos pořádá Cenu východních Čech OK Lokomotiva Pardubice. Centrum těchto tradičních 3-denních závodů je v Rekreačním středisku Krasnice (asi 5 km od Přelouče). Pořad je klasický, v pátek odpoledne krátká trať, v sobotu klasická trať, v neděli pak závěrečná krátká trať s intervalovým startem. Tratě budou postaveny v prostoru, kde je převážnou částí prostoru rovinatý smíšený les, kde převažuje porost borovice, průběžnou lesa je velice rozdílná. Najdou se rozsáhlejší "hustníkové" partie, ale i velké plochy čistého průběžného lesa protkaného pravidelnou obdélníkovou sítí komunikací. Některé části lesa jsou zpestřeny zajímavými terénními tvary, z nichž některé vznikly po povrchové těžbě chvaletické žuly, vápence a minerálů. Na JZ se tato rovinatá část ostře svažuje a tvoří typický svah Železných hor (Starohory). Na hraně tohoto svahu vystupují na povrch nevysoké skalky. Na pár místech se svah zařezává do plošiny hlubšími údolími. Mapy připravil Petr Mareček.

30. 8. – 1. 9. – Interkompas 45 (Číměř) – SJH

V roce 1974 se na mapě Řasy 1 v lesnaté oblasti České Kanady mezi rybníky Dřevo a Kačležským konal 1. ročník 10 dnů s OB (pátek až další neděle) pořádaných jindřichohradeckým oddílem OB. Závod byl později známý pod názvem Interkompas a v 10-denním formátu byl pořádán až do konce 80. let minulého století. V roce 2019 si tedy připomeneme 45 let od prvního Interkompasu, proto v názvu těchto 3-denních závodů je číslovka 45. Třídenní závody se poběží v terénech dvou závodů žebříčku Čechy-východ z roku 2018. Pořadatelé ze Spolku orientačních sportů Jindřichův Hradec připravili 3 etapy - krátká trať v pátek, klasika v sobotu a zkrácená klasika (hendikep) v neděli. Pořadatelé avizují terén: "Les v západní oblasti České Kanady, porostově velmi pestrý, se střední až vyšší hustotou sítí komunikací, členitý terén s hrázkami a kupkami, vodotečemi a potůčky, místy s kameny a skalkami. Část E2 v prostoru bývalého lomu (větší množství nahodile rozmístěných balvanů a dalších pozůstatků těžební činnosti)."

30. 8. – 1. 9. – West cup (Nejdek - Oldřichov) – NEK

Třídenní závody v okolí Nejdku mají na pořadu krátkou trať, klasiku a závěrečnou klasiku s hromadným startem.

 

Bližší informace o všech závodech najdete v IS ORIS.


« zpět