Ve sprintu v Javorníku nejlepší Král a Kosová

20.5.2017 Petr Klimpl

Manufaktura Český pohár pokračoval 4. kolem, kterým byl sprint v Javorníku. Vítězství vybojovali Denisa Kosová a Vojtěch Král.

Tratě postavil Roman Zbranek na mapě Židovské schody, kterou připravil Jan Fátor. Běželo se za chladnějšího počasí ve městě, v ulicích města, na zámku a v zámeckém parku. Tratě byly velmi zajímavé, měly volby postupů, muselo se stále mapovat. Výsledky byly dost vyrovnané. Na startu se sešli všichni naši nejlepší jak v elitě, tak i v juniorských a dorosteneckých kategoriích, protože to byl sledovaný resp. nominační závod pro MS, MS juniorů i ME dorostu.

V ženách vedl v první polovině trati Jana Knapová (LPU), na 15. kontrole ale udělala větší chybu a do vedení šla Denisa Kosová (PHK - ta chybovala v úvodu ne 7. kontrole)) a vítězství udržela až do cíle s náskokem 5 sekund před pardubickou závodníci, na třetím místě skončila vyrovnaně běžící Martina Tichovská (PGP), která měla na vítězku ztrátu 19 sekund, další závodnice v pořadí Eva Kabáthová (ZBM), Lenka Poklopová (ZBM) a Lenka Mechlová (ZBM) už měly odstup větší.

D21E 2.10 km, 52 m, 22 kontrol
--------------------------------------------------------------------------------
  9. Omová Michaela           TUR8153 E OOB TJ Turnov            14:25   + 1:08

V mužích to byl velký souboj po celou trať mezi Vojtěchem Králem (SSU) a Janem Petrželou (PHK), v úvodu (až do 19. kontroly vedla hradecký závodník), pekelně rychlý závěr šumperského závodníka, když vyhrál většinu závěrečných mezičasů, mu vynesl těsné vítězství, rozdíl mezi nimi byly 3 sekundy. Třetí místo obsadil Miloš Nykodým (ZBM) s dvacetisekundovou ztrátou na vítěze, další závodníci už měli odstup větší - 4. Pavel Kubát (PHK), 5. Marek Minář (ASU), 6. Ondřej Semík (KAM).

H21E 2.40 km, 48 m, 22 kontrol
  1. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk       12:39
  2. Petržela Jan             PHK9200 E OK 99 Hradec Králové     12:42   + 0:03
  3. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       12:59   + 0:20
  4. Kubát Pavel              PHK9101 E OK 99 Hradec Králové     13:30   + 0:51
  5. Minář Marek              ASU9444 R Magnus Orienteering      13:32   + 0:53
  6. Semík Ondřej             KAM9401 E OK Kamenice              13:40   + 1:01
  7. Kubelka Tomáš            LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice  13:45   + 1:06
  7. Brlica Pavel             ZBM9302 R SK Žabovřesky Brno       13:45   + 1:06
  7. Hájek Daniel             ZBM8919 E SK Žabovřesky Brno       13:45   + 1:06
 10. Rollier Baptiste         PHK8200 E OK 99 Hradec Králové     13:50   + 1:11

V D16 byla nejrychlejší Kateřina Blažková (SJH), 17 sekund za ní skončily se stejným časem na 2. místě Anna Kochová (SJC) a Kateřina Černá (VPM). V D18 jasně vyhrála Tereza Janošíková z UOKL (měla i rychlejší čas než juniorky na stejné trati), závodnice na dalších místech měly už ztrátu více než minutu - 2. Jana Semrádová (CHC), 3. Jana Peterová (LPU). V juniorkách prokázala dobré běžecké schopnosti Klára Novotná (PHK), která vyhrála o 20 sekund před Terezou Čechovou (KAM(, další 6 sekund zaostala třetí Barbora Vyhnálková (RIC). V H16 byl nejrychlejší Ondřej Metelka (PHK), který o 11 sekund porazil druhého Jana Gajdu (KAM( a o 13 sekund třetího Šimona Marečka (OSN). V H18 byl nejrychlejší slovenský závodník Jakub Dekrét (ZBM), tři sekundy za ním doběhl Tomáš Křivda (CHC), třetí Sebastian Filipek (TRI) už měl ztrátu větší - 38 sekund. V juniorech si pro první místo doběhl luhačovický Vojtěch Sýkora, 8 sekund za ním skončil jeho klubový kolega Libor Černocký, třetí byl Otakar Hirš (ZBM), který měl na vítěze ztrátu 11 sekund.