Ve skalách nejlepší Rollier a Odehnalová

24.8.2020 Petr Klimpl

29. ročník 3- denních závodů Pěkné prázdniny s orientačním během v Českém ráji uspořádal TJ Turnov v okolí Malé Skály.

Závodu se zúčastnilo necelých 1300 závodníků, které čekaly 3 kratší etapy - na programu byl sprint a dvě krátké tratě. Závodníky čekala těžká podložka, členité skály a příkré svahy. Na všechny tři etapy připravil mapu Matěj Klusáček.

V pátek v poledne odstartovala první etapa - lesní sprint. Závodníci se do lesa vydávali pět hodin. Běželo se za velkého tepla na mapě Pantheon (1:4000, mapový klíč ISSprOM 2019), stavitelé Vojtěch Zabořil a Martin Vlček připravili tratě na úzkém skalnatém hřebenu nad hradem Vranov (pro některé kategorie i v prostoru hradu), kde byly vysoké skály, v části porostově pestrý les bez skal, velké absolutní převýšení (180 m), prudké svahy. V ženách si pro vítězství doběhla zkušená Karolína Teplá, která přesně o půl minuty porazila druhou Annu Štičkovou, třetí Petra Landovská měla ztrátu přes dvě minuty. V mužích vyhrál Ondřej Hlaváč, který za sebou nechal 17 sekund Jana Petrželu, o dalších 50 sekund byl pomalejší třetí Baptiste Rollier.

V sobotu se běžela delší krátká trať na Drábovně na mapě v měřítku 1:7500. Tratě postavili Daniel Wolf a Filip Stárek ve skalnatém a velmi členitém terénu, kde bylo několik menších skalních měst, svahy s kameny a také velmi náročná podložka (vysoké borůvčí, kapradí). V ženách s přehledem vyhrála Monika Doležalová, dvě minuty za ní skončily Marie Procházková a Tereza Odehnalová. V mužích byl nejrychlejší Jan Petržela, druhý Matouš Fürst měl ztrátu 36 sekund a třetí Baptiste Rollier 42 sekund.

Třetí etapa (další krátká trať) se běžela v neděli zase na Drábovně. V ženách si pro první místo doběhla rakouská závodnice Anna Simkovics, 76 sekund za ní skončila na druhém místě Zuzana Jedličková, třetí Zuzana Nováková měla ztrátu 104 sekund. Mezi muži byl jasně nejlepší Baptiste Rollier, druhé místo se ztrátou 2:14 min. obsadil Ondřej Hlaváč, třetí Matouš Fürst byl ještě o šest sekund pomalejší.

Konečné pořadí vzniklo součtem časů ze všech tří etap. V ženách stála na stupínku nejvyšším Tereza Odehnalová (ZBM), která o necelou půlminutu lepší než Petra Landovská (KAM), třetí Karolína Teplá (SHK) měla ztrátu dvě a půl minuty. V mužích měl nejlepší součet časů švýcarský závodník v dresu PHK Baptiste Rollier, přesně o minutu byl pomalejší jeho klubový kolega Jan Petržela, další necelou minutu zpět zůstal na třetím místě Matouš Fürst (DOK).

D21E (28)                                            E1        E2        E3      Celkem
 1 Tereza Odehnalová   SK Žabovřesky Brno 18:45 9 52:12 3 47:47 4 118:44
 2 Petra Landovská     OK Kamenice 17:40 3 53:19 5 48:13 5 119:12
 3 Karolína Teplá      OK Slavia Hradec Králové 15:36 1 53:45 6 51:40 9 121:01
 4 Zuzana Jedličková OK Slavia Hradec Králové 18:46 10 55:20 8 47:13 2 121:19
 5 Anna Štičková SK Severka Šumperk 16:06 2 56:27 11 50:18 6 122:51
 6 Marie Procházková OK Kamenice 19:39 13 52:07 2 51:08 8 122:54
 7 Gabriela Hiršová SK Žabovřesky Brno 18:27 6 55:15 7 50:25 7 124:07
 8 Monika Doležalová OK Kamenice 18:04 4 49:57 1 57:42 19 125:43