V Třemošné nejlepší Horvát a Kozáková

7.7.2019 Petr Klimpl

3-denní závody Třemošná 2019 připravili velmi pěkně pořadatelé z OK Lokomotivy Plzeň.

Byly využity mapy z dvou závodů Českého poháru štafet v roce 2018. Účastníky čekaly krásné terény plné borovicových stromů a erozních rýh. Běžely se tři etapy - v pátek odpoledne zkrácená trať, v sobotu krátká trať a v neděli pak další zkrácená trať s handicapovým startem. Centrum závodu bylo v Třemošné louce u Bílého potoka. Na startu byly necelé čtyři stovky závodníků.

Páteční zkrácenou klasiku postavili Lucie Šilhavá a Tomáš Čechura, tratě byly velmi rychlé, ale za teplého počasí fyzicky dost náročné. V ženách slavila úspěch zkušenost - vyhrála Zdenka Kozáková (TBM) s náskokem dvě a půl minuty před Kateřinou Mullis (DKP), těsně za ní skončila na třetím místě Marta Fenclová (LPU). Také v mužích vyhrál ten zkušený - první byl Jan Mrázek (SJC), který o 22 sekund porazil Petra Horváta (TBM), dalších sedm sekund ztratil na třetím místě dalších závodník TBM Osvald Kozák.

Trochu delší sobotní krátkou trať postavil Matěj Kamenický. Úvod většiny tratí byl v nádherném rozbitém terénu plném kupek a prohlubní, závěr tratí pak byl zbytečně natažen a tím byly časy dost dlouhé. Běželo se opět za velkého tepla, etapa se líbila. V ženách si stejně jako v E1 pro vítězství doběhla Zdenka Kozáková (TBM), druhá Petra Hančová (LPU) za ní zaostala 42 sekund, třetí skončila Jana Pekařová (TUR) se ztrátou přes tři minuty. V mužích neběžel vítěz páteční etapy Jan Mrázek, vítězství vybojoval Osvald Kozák (TBM), který o 41 sekund porazil druhého Jeronýma Kamenického (OSN), třetí Petr Horvát (TBM) ztratil na svého klubového kolegu Kozáka 1:38 min.

V neděli se ochladilo, bylo ideální počasí na běhání. Tratě postavil Petr Stehlík a byly dost dlouhé (a také dost kopcovité). Vedoucí v mužích po dvou dnech Osvald Kozák (TBM) měl upravenou mapu Ultimate (stejně jako v předchozích) dnech, což ho stálo v závěru vítězství, když nevyčetl ideální náběh na sběrku. Na trati ho totiž doběhl druhý v pořadí Petr Horvát (také TBM), běželi spolu a v závěru doběhl těsně před Kozákem. Třetí Jeroným Kamenický (OSN) měl už větší ztrátu (přes 17 minut), v závěru těsně zdolal čtvrtého Petra Losmana. V ženách vítězka prvních dvou etap Zdenka Kozáková (TBM) byla i v poslední etapě nejrychlejší a suverénně vyhrála s náskokem osmi a půl minuty před Petrou Hančovou (LPU), třetí do cíle doběhla Kateřina Mullis, ale při vyčtení čipu se ukázalo, že nemá první kontrolu a tak si pro cenu za 3. místo šla další závodnice LPU Marta Fenclová.