V Ivančicích nejrychlejší Topinková a Král

4.6.2016 Petr Klimpl

Závod Českého poháru ve sprintu se běžel v sobotu odpoledne v Ivančicích za pořadatelství Beta Ursus Orienteering. Pro vítězství si doběhli Vojtěch Král a Monika Topinková.

Centrem byla místní sportovní hala (při deštivém počasí se měli závodníci kde schovat), závodníky čekaly tratě v sídlištní zástavbě, v historickém centru, v parku i v různých průmyslových provozech. Mapu připravil Petr Matula. Závod byl v kategorii mužů a žen sledovaným pro nominaci na MS a pro dorost a juniory nominačním pro ME dorostu a pro MS juniorů, tak se na startu sešlo až na nepatrné výjimky skutečně to nejlepší, co v tuto chvíli v českém OB máme. Dvě hodiny před závodem začalo pršet, místy i vydatně (v průběhu závodu už nepršelo) a tak se závody běžely na mokrém povrchu, někde to i klouzalo. Start hlavních kategorií byl bohužel z technických důvodů o půl hodiny posunut, což někteří nesli dost nelibě. Na pěkných tratích rozhodovaly volby postupů, plynulost orientace a běhu, což někdy přineslo i překvapení, že některý z favoritů dost chyboval.

V závodě mužů dosáhla suverénně nejrychlejšího času Jan Petržela, v cíli se však přiznal, že běžel průchodem, který byl v mapě zašrafován (ale žádnou podstatnou výhodu nezískal) a tak byl diskvalifikován. Vítězství tak získal šumperský Vojtěch Král, který byl o 14 sekund lepší než druhý Daniel Hájek (ZBM) a o 19 sekund než Miloš Nykodým (ZBM), čtvrtým místem překvapil Marek Schuster (AOP), pátý doběhl Pavel Brlica (ZBM) a šestý Tomáš Udržal (LPU).

V závodě žen se řada závodnic nevyvarovala chyb, v cíli to bylo velmi vyrovnané, ve dvou sekundách byla tři nejlepší. Razantním závěrem si pro vítězství doběhla Monika Topinková (PHK), sekundu za ní skončila druhá Vendula Horčičková (LCE), třetí Denisa Kosová(PHK) měla ztrátu ještě o sekundu větší, 4. Indráková (ZBM), 5. Jakobová (PGP), 6. Knapová (LPU).

V D16 si pro jasné vítězství díky skvělé závěrečné pasáži doběhla Šárka Rückerová (HOR), 47 sekund za ní skončila druhá Anna Kochová (SJC), třetí Eliška Hojná (SJH) už měla ztrátu přes minutu. V D18 si pro jasné vítězství s více než půlminutovým náskokem doběhla Tereza Čechová (SJI), druhá byla Barbora Vyhnálková (RIC) a Barbora Chaloupská (PHK). Dorostenky měly stejnou jako juniorky, vítězná Klára Novotná (PHK) pokořila všechny své soupeřky v D20 i všechny dorostenky a vyhrála o 21 sekund před Annou Štičkovou (LLI), třetí skončila Petra Hančová (LPU) se ztrátou 43 sekund. V H16 byl nejrychlejší fyzicky výborně disponovaný Michal Bořánek (STE), 27 sekund za ním doběhl Jan Rusin (LPU), dalších 6 sekund ztráty měl třetí Sebastian Filipek (TRI). Skvělý závod zaběhl v H18 Vojtěch Sýkora (LCE), který nejen že jasně vyhrál závod starších dorostenců, ale svým časem pokořil i všechny závodníky v kategorii juniorů. Sýkora vyhrál o 29 sekund před Otakarem Hiršem (ZBM) a o 37 sekund před Tomášem Křivdou (CHC). V juniorech byl nejlepší luhačovický Štěpán Mudrák, 32 sekund za ním skončil druhý Jan Čech (SJI), 39 sekund ztratil na vítěze třetí Jakub Glonek (AOP).

V závodech žactva vyhráli v jednotlivých kategoriích (v každé z nich startovalo před 80 závodníků) - D12: Michaela Metelková (Vč. oblast), D14: Kateřina Černá (ZČ oblast), H12: Martin Gajda (Středočeská oblast) a Tomáš Doušek (Jihomoravská oblast) a H14: Lukáš Richtr (Západočeská oblast).

Vše potřebné o závodě je na webu závodu.