Tři celostátní závody v Ještědské oblasti

11.9.2019 Petr Klimpl

Tři celostátní závody v Ještědské oblasti

Víkend patří třem celostátním závodům, které jsou připraveny v Ještědské oblasti.

Sobota dopoledne - Český pohár štafet

Závod připravil OOB TJ Turnov s centrem v Kořenově, Horním Polubném. Připravena je mapa Zvonice (1:10000, mapovali Petr Matula a Matěj Píro). Tratě povedou v náročném jizerskohorském terénu, kde je horská podložka, skalnaté vrcholové partie kolem horské chaty Zvonice a Lesní chaty, místy jsou kamenité členité svahy, poměrně hodně oblastí se sníženou průběžností způsobenou hustými náletovými porosty, střední hustota komunikací, ve spodní části pak podmáčené oblasti. Terén nikdy nehostil žádný oficiální závod v orientačním běhu. Staviteli tratí jsou Dan Wolf a Honza Vřešťál, kteří říkají: "Les na Zvonici je krásně pestrý a tím i náročný. Z rychlých pasáží ve vzrostlém bukovém lese budou muset závodníci zpomalit při náběhu do kamenitých strání, kde průběžnost snižuje místy vysoké borůvčí a těžká podložka, viditelnost zase náletové bukové porosty. Tam bude potřeba pečlivě číst mapu a nebláznit s balíkem. Myslím, že naše štafety budou v hlavních kategoriích z dosavadního letošního ČPŠ mapově nejtěžší. Rozhodovat bude nasazení, houževnatost a síla kousnout se do kopců a naopak udržení se na uzdě v sebězích a při nábězích do těžších pasáží." Přihlášeno je přes 320 štafet. Favority v najdeme v průběžném pořadí Českého poháru štafet (byť některé sestavy v ženách i v mužích mohou chybět či se šetřit ti, kteří budou v odpoledním sprintu bojovat o nominaci na SP). V ženách by o čelní příčky měly bojovat především štafety ZBM, KAM, PHK, CTB, SHK, TBM a SSU, v mužích pak dvě štafety ZBM, SSU, PGP, LPU, PHK, LCE, TBM či KAM. V dorostenkách to pak jsou týmy ZBM, DKP, TUR, PHK či KAM, v dorostencích PGP, TBM, TJN, DKP, ZBM a AOP. Web závodu najdete zde.

Sobota odpoledne - Český pohár (a WRE) a žebříček A, sprint

Na odpolední závod se přesune tisícovka závodníků do 44 km vzdáleného Českého Dubu, kde v areálu SčVaK je centrum závodu, který pořádá Slavia Liberec orienteering. Poběží se na mapě Český Dub (1:4000, autor Jiří Daněk), tratě postavil Jiří Martan v městská zástavba, kde je historické centrum města, sídliště, členité zahrady a parky, terén je vertikálně i horizontálně různorodý (v terénu ještě nikdy mapa pro OB nebyla). V elitních kategoriích se vedle bodů do Českého poháru bude bojovat i o nominační body pro závody Světového poháru ve Švýcarsku. Na startu budou všichni naši nejlepší, v mužích je hlavním favoritem Vojtěch Král, jeho největšími soupeři budou další naši reprezentanti (Marek Minář, Miloš Nykodým, Tomáš Kubelka, Pavel Kubát) či vítěz prvního závod Českého poháru ve sprintu v Šumperku Jakub Glonek, zajímavé bude určitě i vystoupení juniorů, především Tomáše Křivdy. V ženách by o vítězství měly bojovat reprezentantky Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Adéla Indráková, do pořadí na čelných místech určitě promluví i juniorky, především Tereza Janošíková (ale i Barbora Chaloupská). V dorostu a juniorech je to předposlední závod žebříčku A, o body se bude určitě tvrdě bojovat. Web závodu je tady.

Neděle - Český pohár štafet

Závod pořádá Slavia Liberec orienteering u Českého Dubu, centrum je na louce v části Malý Dub. Ivo Habán připravil mapu Rasova rokle (1:10000), v podhorském terénu se středně hustou sítí komunikací, členitý prostor s dominantním hlavním údolím větvícím se do několika bočních údolí, místy terénní detaily (jámy, prohlubně), prostorem prochází jedna z čedičových žil známá pod názvem Malá Čertova zeď, vlivem těžby jsou v okolí žíly umělé terénní útvary, les je převážně jehličnatý, místy smíšený a vlivem těžby dřeva porostově rozmanitý; převýšení mezi nejnižším a nejvyšším bodem prostoru je 150 m. Mapař o terénu říká: "Většinou se jedná o velmi pěkný les s borůvčím. Zajímavá může být snížená viditelnost. Od stolu to vypadá jednoduše, v lese to bude náročnější." Tratě postavil Petr Henych, na startu bude opět přes 320 štafet, favorité jsou stejní jako v sobotu. Nedělní (i sobotní) závod se počítají do České ligy klubů, kde zatím vede ZBM před PHK a LPU (průběžné pořadí je tady). Informace o závodě jsou na webu závodu.

 

Článek byl převzat ze stránek "Jak to vidí Béďa".


« zpět