Tři celostátní závody na Javornicku

17.5.2017 Petr Klimpl

Tři celostátní závody na Javornicku

Letošní jarní trojkombinaci (tři závody ve dvou dnech) pořádá Magnus Orienteering v javornickém výběžku, běží se závod Manufaktura Českého poháru a INOV-8 CUP - žebříčku A a dva závody Českého poháru štafet.

Program začne v sobotu dopoledne závodem ve sprintu (mj. se v elitních kategoriích počítá i do světového sprintového Rankingu WRE) , který se poběží v Javorníku. Tratě postavil Roman Zbranek na mapě Židovské schody, kterou připravil Jan Fátor. Poběží se ve městě, v ulicích města, na zámku a v zámeckém parku. Na startu se sejdou všichni naši nejlepší jak v elitě, tak i v juniorských a dorosteneckých kategoriích, protože je to sledovaný resp. nominační závod pro MS, MS juniorů i ME dorostu. Favorité v ženách a mužích jsou tedy ti, kteří aspirují na start na šampionátu v Estonsku. V ženách je to letošní mistryně Jana Knapová a další úspěšné závodnice z letošního českého sprintového šampionátu Adélka Indráková, Denisa Kosová, Kateřina Chromá), vedoucí závodnice Českého poháru Adéla Jakobová či skupina dalších brněnských závodnic Jindra Hlavová, Magdalena Tužilová, Barbora Hrušková nebo Kamila Gregorová. Mezi muži pak jsou hlavními favority Vojtěch Král, Jan Petržela, Miloš Nykodým, Jonáš Hubáček, Marek Minář či Polák Krzysztof Wolowczyk nebo Švýcar Baptiste Rollier či Pavel Kubát. V mládežnických kategoriích jsou favority především ti, kteří uspěli na českém o-šampionátu ve sprintu v Brně.

Oba závody štafet (v sobotu odpoledne a v neděli) jsou připraveny v okolí Bílé Vody, v prostoru a na mapách, kde loni v květnu proběhla klasická trať Mistrovství Evropy. Stavitel tratí Vítězslav Khýn má k dispozici mapy Od Tří lip a Hundorf (mapoval Bob Háj, revizi provedli Tomáš Navrátil a Vítězslav Khýn). Závodníky čeká kopcovitý terén, kde jsou strmé svahy a hluboká údolí, proměnlivá hustota cest, střídavá průběžnost a místy kameny a skalky. Kdo patří k favoritům? V mužích by to měl být souboj o vítězství především mezi týmy ZBM, SSU a PHK, k dalším aspirantů na čelní místa patří LPU, SHK, LCE, ASU a TUR. V ženách jsou jasnými favority 2-3 štafety ZBM, jejich největšími soupeřkami by měly být týmy PHK, SHK, CTB a LPU. V dorostu by se u kluků mělo o čelných místech rozhodovat mezi štafetami STE, PHK, CHC, ZBM a LPU, u děvčat pak SJC, SHK, LPU, ZBM, STE, STH a PHK. Oba závody se také počítají do České ligy klubů, že zatím vede PHK před ZBM a LPU, v dorostu je těsně v čele LPU.

Při závodech v Javorníku proběhne i 6. ročník Vyzývacího poháru žactva. Budou zastoupeny všechny oblasti (11 týmů). Do celkového hodnocení se sčítají získané body ze všech tří závodů, ve sprintu se boduje 25 míst, ve štafetách 10 míst). Zatím proběhlo 5 ročníků této akce, prozatím vždy jasně vyhrála Východočeská oblast.

Stránky celé akce jsou tady.

 


« zpět