Třetí místo ve sprintových štafetách na Petříně

5.10.2018 Petr Klimpl

Světový pohár v orientačním běhu pokračoval sprintovými štafetami na Petříně. Vyyhrálo Švýcarsko, skvěle si vedla česká štafeta, která obsadila třetí příčku.

Páteční sprintové štafety měly centrum u petřínské rozhledny a běžely se lesoparku, kde jsou strmé svahy, hodně cestiček, dobrá viditelnost i průběžnost. Honza Mrázek postavil orientačně moc pěkný závod a když se k tomu přidala prudká stoupání, tak to byl předpoklad velmi zajímavého závodu.

Na prvním úseku předvedla skvělý výkon Švédka Lina Strand, která nadělila zbytku startovního pole 25 sekund. Naše závodnice Adéla Indráková (CZE B) a Jana Knapová (CZE A) předávaly na 13. a 14. příčce s minutovou ztrátou, další byly dvě štafety byly až ve čtvrté desítce (Karolína Šiková a Anna Štičková.

Na druhém úseku se v čele udrželo Švédsko (Emil Svensk), na druhé SUI A mělo náskok půl minuty, na třetí SUI B pak minutu, dále to bylo už hodně vyrovnané. Dobře zaběhl Miloš Nykodým, který se probojoval na devátou příčku se ztrátou minuty a půl, béčko (Vojtěch Sýkora) doběhlo na 19. místě, další dvě štafety (Tomáš Křivda a Vojtěch Kettner) byly stále ve čtvrté desítce.

Na třetím úseku skvěle zaběhl Florian Howald, který využil i chyby Švéda Jonase Leanderssona na 7. kontrole a posunul svůj tým do vedení, když měl na SWE náskok 11 sekund. Na 3. - 6. místě doběhla se ztrátou 50 sekund čtyřčlenná skupina, v níž byly štafety SUI B, CZE, NOR a SUI C. V českém áčku opět výborně zaběhl Vojta Král a udržel českou naději na stupně vítězů. Velmi dobře běžel v béčku Tomáš Kubelku, který zlepšil postavení své štafety na 12. místo s odstupem necelých dvou minut. Ota Hirš a Pavel Kubát posunuly další dvě naše štafety na pomezí třetí a čtvrté desítky.

Na posledním úseku běžela výborně ve švýcarském áčku Judith Wyder a když Švédka Tove Alexandersson hodně chybovala na druhé kontrole, tak o vítězství Švýcarska nebylo pochyb. Švédsko doběhlo druhé se ztrátou 44 sekund. Dvacet sekund za ní doběhla do cíle trojice závodnic, kde byly dvě Švýcarky a Tereza Janošíková, která ustála psychicky náročný poslední úsek a dovedla naši štafetu v sestavě Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojta Král a Tereza Janošíková na bronzový stupínek v redukovaném pořadí. Na dalších místech skončily štafety NOR, FIN a FRA. Velmi dobře běžela v českém béčku i Vendula Horčičková, která byla v cíli desátá. Další dvě naše štafety skončily na 25. (Tereza Čechová) a 27. místě (Petra Aschermannvá).

1 Švýcarsko            58:59 +00:00
 2 Švédsko              59:43 +00:44
 3 Česká republika      60:06 +01:07
 4 Norsko               60:40 +01:41
 5 Finsko               61:40 +02:41
 6 Francie              61:48 +02:49
 7 Polsko               62:18 +03:19
 8 Rakousko             62:21 +03:22