Světový pohár končí ve Švýcarsku

27.9.2017 Petr Klimpl

Světový pohár končí ve Švýcarsku

Poslední série letošního Světového poháru v orientačním běhu proběhne v závěru týdne ve Švýcarsku.

Švýcaři tentokráte míří s touto finálovou sérií (na rozdíl od minulých let) do velmi atraktivních terénů, kde se OB zatím neběhal. Celá série (pod taktovkou manželů Matthiase a Simone Niggli) proběhne v alpských terénech. Na pátek je připravena vysokohorská klasika, v sobotu hodně technická krátká trať a na neděli sprintové štafety.

Klasická trať je připravena v nadmořské výšce 1300 - 1900 m n. m. (na start se pojede lanovkou do výšky 2180 metrů). Na klasice je riziko, že by mohl napadnout sníh, proto mají pořadatelé připravenou záložní variantu, běželo by se v údolí. Krátká trať (poběží se většinou z kopce) proběhne v nižších partiích stejného lesního komplexu poblíž města Grindelwald, cíl bude přímo na náměstí tohoto města, závěrečná pasáž proběhne v ulicích města. Závěrečné sprintové štafety mají arénu také na náměstí v Grindelwaldu, poběží se v jiné části města než závěr krátké tratě, kde závodníky čekají uličky se značným převýšením.

Na startu bude stovka mužů a o dvacet závodnic méně v kategorii žen. Mezi nimi i česká reprezentace ve složení Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Jana Knapová, Lenka Mechlová, Barbora Zháňalová; Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý.

V průběžném pořadí SP zatím vede v ženách jasně obhájkyně vítězství Tove Alexandersson ze Švédska, druhá je Ruska Natalia Gemperle, která bude ve Švýcarsku startovat, naopak třetí Maja Alm (Dánsko) na startu pro zranění chybí. Také v mužích je v čele obhájce vítězství Švýcar Matthias Kyburz (2. Martin Regborn, SWE, 3. Daniel Hubmann, SUI), tam jsou ale odstupy menší než v ženách, o stupně vítězů a s tím spojené nezanedbatelné peněžité odměny bude ještě velký boj. Na velmi lichotivém pátém místě průběžného pořadí je Vojta Král.

Web švýcarské série SP je zde.


« zpět