Stříbro pro Zdeňka Zuzánka z veteránského MS

1.8.2015 Petr Klimpl

Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu vyvrcholilo ve Švédsku finálovým závodem na klasické trati. Skvěle si vedl v kategorii M55 Zdeněk Zuzánek, který vybojoval stříbrnou medaili.

Ve středu a ve čtvrtek proběhly dvě kvalifikace závodu na klasické trati v Delsjönu v terénu, kde byl většinou jehličnatý les, s několik menšími i většími bažinami, kde bylo střední až větší převýšení. Z českých závodníků se mezi deset nejlepších ve svých rozbězích dostali - M65: 5. Havlík, M55: 3. Zuzánek, 7. Henych, M50: 10. Hadač, W40: 10. Podrábská. Časy z kvalifikací se sečetly, součet časů rozhodl o tom, kdo poběží v kterém finále.

Po dni volna bylo v sobotu finále klasiky v Skatåsu v terénu obdobném jako v kvalifikaci. Tratě byly velmi náročné orientačně, mezi závodníky byly poměrně velké časové rozdíly. Skvěle si vedl Zdeněk Zuzánek, který v kategorii M55 nestačil jen na exmistra světa Nora Jörgena Mårtenssona a vybojoval za druhé místo stříbrnou medaili! Z další skoro stovky českých závodníků se do TOP 10 dostala jen Romana Zabořilová, která v kategorii W40 obsadila 9. místo. Ve druhé desítce pak z českých závodníků skončili - M35: 15. Jaromír Švihovský, W40: 11. Jitka Svobodová, 17. Jana Škorpilová, W75: 12. Jana Haňkovská. A ještě pár známých jmen, která se stala vedle Jörgena Mårtenssona letošními vítězi mezi veterány - M35: Petteri Muukkonen, M40: Matthias Niggli, M45: Timo Karppinen, W35: Simone Niggli, W40: Yvonne Gunell.