Štafetový šampionát u Opavy

23.9.2020 Petr Klimpl

Štafetový šampionát u Opavy

Další český šampionát připravuje na sobotu Orientační běh Opava. Mistrovství ČR štafet se poběží v Jakubčovicích (louka u Honova mlýna).

Prostor závodu se rozkládá kolem údolí většího potoka – říčky Setiny, která v podmáčeném údolí krásně meandruje. Terén okolních plochých hřbetů, s několika prameništi, údolími, vodotečemi není nijak odlišný od běžných terénů. Mapu připravuje Bohuslav Háj, který říká: "Kouzlo tohoto prostoru spočívá v porostech. Před přibližně dvaceti lety byla většina tohoto prostoru postižena kalamitou způsobenou vichřicemi. Rozsáhlé smrkové polomy byly vytěženy a v pasekách byly ponechány semenné stromy, většinou jiného druhu – modříny, borovice, buky, duby. Pod nimi a kolem nich pak vyrostly nálety a nové výsadby, které v současnosti dosahují hustoty odrůstajícíh hustníků. Potkáváme se s různými porosty od partií vysokého, čistého lesa, a naprosto čistých pasek, pasek s výsadbou vzrůstajících stromků, s mladými hustníky, prorostlými bylinným podrostem, až po naprosto neproratitelné zelené hradby hustníků. To vše dohromady vytváří velice pestrou mozaiku, doplněnou přiměřenou cestní sítí. která tyto porosty zpřístupňuje."

Tratě staví Miroslav Hadač: "Prostor ze současných závodníků nikdo nezná a léta v něm nebyl žádný závod. Jde o porostově nepřehledný terén, který budeme vídat za 20 let v místech, kde nyní vše poslal k zemi kůrovec. V lese je na povrchu vše, co máme rádi - borůvčí, kapradí, suchá tráva, jehličí, ale i bažiny, klacky. Tu a tam nějaká ostružinka, malina, pro náročné snad i nějaká kopřivečka se najde. Průměrná barva mapy je světle zelená. Když je sucho, je vše suché, když zaprší je všude bažina. Rozhodovat technická vyspělost, držení směru v nepřehledném porostu, zkušenost. Fyzická kondice se bude hodit ne dráhová, ale rozhodně ta pro běh v těžké podložce. Kdo má zkušenosti se Severem bude mít velkou výhodu. Každý bude muset pracovat maximálně sám za sebe. Farstování tuto individuální zodpovědnost bude jen silně umocňovat."

Startovat mohou štafety, které byly určeny podle výsledků závodníků v Rankingu (dospělých) či podle licencí A (dorost).

V ženách loni vyhrála štafeta OK 99 Hradec Králové v sestavě Tereza Novotná, Barbora Chaloupská a Denisa Kosová a i letos patří k největším favoritům. Loni byla stříbrná štafeta OK Kamenice (Monika Doležalová, Petra Landovská, Tereza Čechová) a bronzová Slovanu Luhačovice (Magdalena Hájková, Martina Jirčáková a Vendula Horčičková), obě opět patří ke kandidátům na stupně vítězů. Velmi silnou štafetu má OK Slávie Hradec Králové (Karolína Teplá, Zuzana Jedličková a Lenka Mechlová), v týmu SK Severka Šumperk doplňuje dvojici reprezentantek Anna Štičková a Tereza Janošíková na prvním úseku Eliška Kuncová. A určitě nelze zapomenout v minulých letech dlouho vládnoucí štafety SK Žabovřesky, kde budou hledat další spoluběžkyně k Adéle Indrákové (Tereza Odehnalová, Johanka Šimková, Natalia Hiklová).

V mužích obhajuje titul z Tisu u Blatna štafeta SK Žabovřesky, která běžela v sestavě Daniel Hájek, Miloš Nykodým a Marek Minář (Hájka zřejmě letos nahradí někdo jiný z širokého kádru ZBM). Stříbrná štafeta z loňska OK 99 Hradec Králové zřejmě postaví stejné trio jako loni (Daniel Vandas, Jan Petržela, Pavel Kubát), stejné složení asi bude mít i loni bronzový tým SK Severka Šumperk - Martin Poklop, Marek Schuster a Vojtěch Král. K jejich největším soupeřům by měly patřit štafety OK Lokomotiva Pardubice (Matěj Kamenický, Martin Roudný, Tomáš Kubelka), Slovanu Luhačovice (Vojtěch Sýkora, Štěpán Mudrák, Jonáš Hubáček), TJ Turnov (zde mohou vybírat z řady vyrovnaných borců), SK Praga, KOB Choceň a OK Kamenice, zapomenout nelze ani na béčka ZBM, PHK ale i další štafety.

V dorostenkách jsou hlavními favoritkami děvčata z OK 99 Hradec Králové, kde dvojici Michela Metelková, Adéla Vandasová hostující Kateřina Blažková, a z TJ Turnov (sestry Martanovy a Jana Pekařová). Určitě k favoritkám patří i obhájce titulu OK Kamenice, kde poběží i loňská dvojice Karolína Bejvlová a Lucie Semíková. Silnou štafetu určitě postaví i SK Žabovřesky, OK Jilemnice, Slovan Luhačovice, Oddíl OB Kotlářka, Tretra Praha či OK Slávie Hradec Králové, ale překvapení nejsou vyloučena. Stejně tak je pole aspirantů na medaile v dorostencích velmi široké a nepřehlené. Z loňské trojice medailistů SK Žabovřesky, OK Kamenice a KOS Slavia Plzeň by měli patřit letos k favoritům jen plzenští kluci (Radim Tokár, Lukáš Ricttr, Jiří Donda). Hlavními favority ale jsou štafety Orientační běh Opava (Vít Čech, Adam Valík a Jiří Kostka), TJ Turnov (Štěpán Waldhauser, Kryštof Hájek, Hugo Hoetzel) a OK 99 Hradec Králové (Jakub Chalupský, Matěj Neumann a hostující Petr Synek). Velmi dobré štafety postaví i Tatran Jablonec nad Nisou (Matěj Tkáč, Lukáš Vítebský), Kotlářka Praha (Milan Malačka, Jan Nechanický), SK Studenec, KOB Tretra Praha, Spartak 1. Brněnská, USK Praha a SK Praga ale i další.

Web závodu najdete tady.


« zpět