Štafetové závody v roce 2020

9.1.2020 Petr Klimpl

Štafetové závody v roce 2020

V roce 2020 bude 9 celkem celostátních štafetových zívodů, všechny se budou počítat do České ligy klubů, sedm z nich bude hodnoceno i do Českého poháru štafet.

Česká liga klubů, Český pohár štafet 2020

1.  21. 3.  ČLK – štafety (C)                           ČPŠ  PHK
2.   5. 4.  ČLK – štafety (C)                           ČPŠ  TBM
3.   9. 5.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJI
4.  10. 5.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJI
5.  17. 5.  ČLK – Mistrovství ČR sprintových štafet (A) STE
6.  27. 9.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJC
7.  28. 9.  ČLK – štafety (B)                           ČPŠ  SJC
8.  10. 10. ČLK – Mistrovství ČR štafet (A)             ČPŠ  AOP
9.  11. 10. ČLK – Mistrovství ČR klubů (A)                AOP

Z 9 závodů České ligy klubů se každému klubu počítá 6 nejvyšších bodových hodnot. Český pohár štafet má o dva závody méně, každé štafetě se počítají tři nejvyšší bodové hodnoty z prvních šesti závodů a k tomu se připočte bodový výsledek Mistrovství ČR štafet.

Pojďme se podívat, kde se bude letos ve štafetových závodech závodit.

21. 3. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (C), OK 99 Hradec Králové
Tradičně prvním závodem štafetové sezóny je Jarní pohár v Hradci Králové. Pořadatelé z místního klubu OK 99 zvou závodníky stejně jako v loňském roce do Autokempu Stříbrný rybník, tentokráte se poběží v západní části lesního komplexu (Stříbrný rybník, Lesní hřbitov, Zděná bouda, Malšovice). Závodníky čeká rovinatý terén s pravidelnou sítí cest, různými stupni průběžnosti, vegetačními detaily a množstvím vodotečí. Novou mapu připravil Jan Potštejnský, předchozích map tam bylo hodně, těmi posledními jsou Stříbrný potok - západ (2012) a Lesní hřbitov (2013). Stavitelem tratí je Jan Panchártek.

5. 4. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (C), KOS TJ Tesla Brno
Druhý štafetový závod roku tradičně zavítá na Moravu. Mistrovství Moravy (současně se běží i Středoevropský pohár dorostu) letos pořádá brněnská Tesla. Centrem závodu štafet bude Brno - Bystrc (U křivé borovice), prostor závodu je vymezen silnicí 386 Ostrovačice - Nový Dvůr a ulicemi města Brna Ostrovačická, Hostislavova, Vejrostova, Ruda, Rakovecká, kde štafety čeká listnatý a smíšený les s velkým převýšením, převážně dobře průběžný s hustou sítí komunikací; místy jsou části s vegetačními nebo terénními detaily. Tratě staví Jakub Zimmermann na mapě, kterou připravil Adam Chromý, předchozí mapu v tomto prostoru byla Pohádka máje (2002), její různé části byly různě revidovány v letech 2004-2016.

9. 5. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), OK Jihlava
Jihlavští pořadatelé vybrali pro závod štafet lesní komplex v okolí Čeřínku (Cejle, Dolní Cerekev, Nový Hojkov, Rohozná). Popis terénu je následující: Zvlněný terén, 600 - 750 m n. m., porostově rozmanitý les s proměnlivou průběžností, většinou těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), množství kamenů a kamenných polí. Přechozí mapy v tomto prostoru byly Čeřínek 761 m n.m. a Mešnice 753 m n.m., na kterých se v roce 2008 běžely závody Českého poháru. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě staví Jaroslav Zeman. Centrem je louka Horních Hutích.

10. 5. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), OK Jihlava
Také druhý závod květnového dvojzávodu štafet připravili jihlavští pořadatelé. A charakteristika závodu (prostor, centru, terén, mapař) je stejná jako o den dříve, mění se jen stavitel tratí, kterým je Milan Venhoda.

17. 5. 2020 - Mistrovství a Veteraniáda ČR sprintových štafet, Česká liga klubů (A), SK SKI-OB Šternberk
Den po mistrovském závodě ve sprintu čeká naše nejlepší závodníky šampionát sprintových štafet. Závod zavede závodníky do Litovle, kde je čekají tratě v historické městské zástavbě s typickým systémem vodních kanálů (Hanácké Benátky) a v přilehlých parcích a sídlištích. Tento terén ještě nikdy nebyl zmapován pro orientační běh. Mapu připravuje Jan Fátor, tratě stejně jako předchozí závod ve sprintu staví Robert Binar a Petr Skyva. Centrum závodu je situováno do areálu TJ Sokol Litovel. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos ze závodu kategorie dospělých bude v programu České televize.

27. 9. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Sportcentrum Jičín
První podzimní štafetový závod pořádá Sportcentrum Jičín v podkrkonošském terénu, kterému dominuje vrch Bradlo s prudkými svahy a kamenitou podložkou, střední část je rovinatá, severní středně kopcovitá s mnoha údolími; v prostoru se nachází řada kamenných, terénních i porostových detailů, je tam hustá síť komunikací. Prostor závodu je mezi Zadním Mostkem, Debrným, Vestřevem a Dolní Olešnicí, centrum závodu bude na louce u silnice spojující Mostek a Dolní Olešnici. Mapu pro závod připravuje Ondřej Prášil (předchozí mapa v tomto prostoru z roku 2008 měla název E5 – Bradlo), tratě staví Ivana Fujáčková.

28. 9. 2020 - Český pohár štafet, Česká liga klubů (B), Sportcentrum Jičín
Také druhý závod záříjového dvojzávodu štafet připravili jičínští pořadatelé. A charakteristika závodu (prostor, centru, terén, mapař) je stejná jako o den dříve, mění se jen stavitel tratí, kterým je Miroslav Kovář.

10. 10. 2020 - Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet, Český pohár štafet, Česká liga klubů (A), Orientační běh Opava
Řadě závodníků dobře známý v lese jižně od Vidnavy (Kobylá nad Vidnávkou, Velká Kraš, Vidnava, Stará Červená Voda, Černá Voda) bude dějištěm štafetového mistrovství. Opavští pořadatelé zvolili za centrum louku v katastru obce Kobylá nad Vidnávkou. Štafety čeká závod ve středně členitém terénu se spoustou terénních tvarů (od přírodních po umělé), jsou tam kameny, skalky, lomky, prohlubně, bažinky, meliorační rýhy, porostové detaily a také zbytky po těžbě. V terénu byla již celá řada map, těmi posledním pak byly mapy Venušiny misky z let 2016 a 2017 (řada překrývajících se map použitých na jednotlivé etapy Grand prix Silesia). Mapu pro mistrovský závod připravuje stejně jako předchozí mapy v tomto prostoru Zdeněk Lenhart, tratě staví Luděk Valík.

11. 10. 2020 Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblastních výběrů žactva, Česká liga klubů (A), Orientační běh Opava
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Miroslav Hadač.

 


« zpět