Štafetové tituly pro Žabovřesky a OK 99

5.10.2019 Petr Klimpl

Muši SK Žabovřesky Brno a ženy OK 99 Hradec Králové získali letošní mistrovské tituly ve štafetách.

Mistrovství ČR štafet se běželo za chladna (naštěstí bez deště) v Tisu u Blatna za pořadatelství SK Praga. Štafetový šampionát proběhl na mapě Blatenský svah, tratě postavil Jakub Veselý, který terén popsal: "Terén pohladí po duši a stavba, doufám, neurazí. Terén je to vhodný pro všechny lesní disciplíny, které máme a dovoluji si tvrdit, že pro štafety také. Jsou to štafety, tak bude rozhodovat především fyzická připravenost, ale v některých místech (všude) se dá určitě udělat chyba. Doufám, že první úseky budou roztáčet božská kola a pak se polovina lidí na prvních kontrolách mapově potrápí. Další úseky to budou mít v tomhle ohledu jednodušší, prostě štafety. Podložka je velice rychlá oba dny, ale určitě závodníci nepoběží celou trať po mechovém polštářku, poběží se i mezi kameny a pár klacků pod nohama taky bude." Startovalo přes 600 štafet (v mistrovských, veteránských kategoriích, ale i ve veřejném závodě žactva a v mixech). Proti předpokladu pořadatelů se v tomto terénu startovní pole dost potrhalo.

V mužích to byl koncert štafety ZBM. Hned na prvním úseku všem utekl Daniel Hájek, vytvořil minutový náskok, který na druhém úseku Miloš Nykodým ještě o dvě minuty navýšil a Marek Minář pak doběhl štafetě ZBM pro jasné vítězství s náskokem skoro dvou minut před štafetou PHK. Ta se po celý závod držela na druhém místě a ve složení Daniel Vandas, Jan Petržela a Pavel Kubát. Pořad na třetím místě se ale stále měnilo. Nakonec si pro bronzovou medaili doběhla tým SSU, kde finišman Vojtěch Král posunul nejrychlejším časem svoji štafetu na třetí místo (první dva úseky běželi velmi dobře Martin Poklop a Marek Schuster), ztráta SSU byla pět minut. Na čtvrtém místě skončila štafeta LPU s odstupem devíti minut, pátá skončila štafeta TBM a šestý doběhl tým PGP. Závod žen byl daleko zajímavější. Z prvního úseku doběhla na čele KAM před ZBM a dvěma štafetami PHK, dost vzadu předávaly favoritky z SSU (i LCE). Na druhém úseku se v čele udržela štafeta KAM, dvě minuty zpět byly týmy PGP a ZBM, půl minuty zpět na čtvrtém místě byla štafeta PHK. Poslední úsek výborně zaběhla finišmanka PHK Denisa Kosová, své soupeřky předběhla a s náskokem minuty a půl doběhla své štafetě pro zlato (první dva úseky běžely Tereza Novotná a Barbora Chaloupská). Stříbro získala štafeta KAM (Monika Doležalová, Petra Landovská a Tereza Čechová), pro bronz si díky nejlepšímu času dne Venduly Horčičkové doběhla štafeta LCE (první dva úseky běžely Magdalena Hájková a Martina Jirčáková). Na dalších místech skončily štafety PGP, SSU a ZBM.