Sprintovými šampióny Vendula Horčičková a Vojtěch Král

19.5.2018 Petr Klimpl

Mistrovství ČR ve sprintu v Táboře vyhráli Vojtěch Král a Vendula Horčičková.

V sobotu proběhlo v Táboře Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu, závod uspořádal SC vebr-sport. Mapu a tratě připravil Radek Novotný. Šampionát měl centrum v táborském Gymnázium Pierra de Coubertina na náměstí Františka Křižíka, dobíhalo se na Palackého ulici, kde byla i velkoplošná obrazovka. Tratě vedly historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami (tam byly postaveny i umělé zábrany), část byla v Husových sadech. Závod mužů a žen byl přenášen přímým přenosem Českou televizí, bohužel na část přenosu vypadla elektrika v přenosovém voze, takže diváci bohužel neviděli doběh žen a úvod závodu mužů, jinak diváci mohli sledovat velmi dramatický závod na orientačně pěkných tratích s mnoha volbami postupů.

V ženách si pro jasné vítězství doběhla Vendula Horčičková (LCE), která skvěle zvládla všechny záludnosti trati, běžecky na tom byla také velmi dobře. Svůj náskok postupně navyšovala až na konečných 31 sekund před obhájkyní titulu Janou Knapovou, která doběhla druhá (na většině mezičasů se také na této pozici držela). Výborně běžela v úvodu Michaela Omová, pak však vytvořila obrovskou chybu, propadla se do druhé desítky a otevřela tak cestu k bronzu Denise Kosové (PHK), která překonala nepříjemnou chvilku, když měla cestou na 3. kontrolu drobnou kolizi s projíždějícím autem, její ztráta na vítězku byla 50 sekund. Dalších 5 sekund ztratila čtvrtá Adéla Indráková (ZBM), pátá skončila Anna Štičková (SSU) a šestá Karolína Šiková (LPM).

15. Rufferová Iva            TUR8354 R OOB TJ Turnov            16:09   + 2:16

Závod mužů měl také jasného vítěze, titul zcela s přehledem obhájil Vojtěch Král (SSU). Běžel velmi dobře, jak fyzicky, orientačně bez větších zaváhání a v cíli měl náskok 25 sekund před druhým Danielem Hájkem (ZBM). Ten také běžel velmi vyrovnaně, druhý byl po celou trať. Třetí skončil Miloš Nykodým (ZBM), který za Hájkem zaostal 14 sekund, čtvrtou příčku obsadil Marek Minář (ASU), pátý byl Pavel Brlica (ZBM) a šestý Jan Procházka (PGP).

H21 2.60 km, 84 m, 25 kontrol
  1. Král Vojtěch             SSU8841 E SK Severka Šumperk       14:06
  2. Hájek Daniel             ZBM8919 E SK Žabovřesky Brno       14:31   + 0:25
  3. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno       14:45   + 0:39
  4. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      14:58   + 0:52
 15. Mrázek Jan               SJC8102 E Sportcentrum Jičín       15:59   + 1:53

V juniorkách byla nejrychlejší Tereza Janošíková (SSU), ale neměla to jednoduché, výborně běžící Tereza Čechová (KAM), za ní zaostala jen 8 sekund, třetí skončila Barbora Chaloupská (PHK) se ztrátou 25 sekund na vítězku. V juniorech jasně dominoval Tomáš Křivda (CHC), který s přehledem vedl po celou trať, běžecky i orientačně neměl soupeře a vyhrál s náskokem 39 sekund před největším favoritem Vojtěchem Sýkorou (LCE), dalších 8 sekund zpět zůstal třetí Vít Horčička (STE), spolufavorit Daniel Vandas doběhl v druhém nejlepším čase, ale pro vynechanou kontrolu byl disk. V D18 byla nejlepší Klára Nechanická (OSN), sedm sekund zpět zůstala druhá Nikola Thýnová (SHK), za ní dvě sekundy zpět zůstala třetí Martina Opálková (BBM). V H18 s přehledem vyhrál Martin Roudný (LPU), druhý s odstupem 11 sekund zůstal favorit Sebastian Filipek (TRI), dalších 10 sekund ztratil třetí slovenský závodník Medard Féder (LCE). V D16 to bylo velmi vyrovnané, s náskokem jedné sekundy byla nejrychlejší Tereza Chrástová (STH) před Kateřinou Blažkovou (SJH), třetí Anna Karlová (JIL) byla ještě o dvě sekundy pomalejší. V H16 potvrdil skvělou jarní formu Milan Malačka (DKP), jen 4 sekundy zpět zůstal druhý Šimon Mareček (OSN), bronz získal Petr Synek (DOK), který měl na vítěze ztrátu 12 sekund.

Velmi početně i kvalitně byla obsazena i Veteraniáda ČR, v jednotlivých kategoriích vyhráli:
D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Petra Grycová (TBM)
D45: Cornelia Eckardt (USV TU Dresden)
D50: Petra Novotná (PHK)
D55: Růžená Zuzánková (TJN)
D60: Angelina Kuleva (Angy OL)
D65: Helena Procházková (TBM)
D70: Květa Kubíková (LPU)