Sprintový úvod Českého poháru - Janošíková a Král

8.5.2021 Petr Klimpl

Sprintem v Jihlavě začal letošní Manufaktura Český pohár. Vítězství si odnesli favorizovaní Tereza Janošiková a Vojtěch Král.

Český svaz orientačních sportů dostal od Ministerstva zdravotnictví ČR výjimku k pořádání tohoto závodu (za přísných podmínek - PCR testy, které pro pro většinu závodníků a pořadatelů je zajistil ČSOS na své náklady, formulář selfreportingu, zachování odstupů, neshlukování se, mimo sportování krytí nosu a úst, atd..).

Sprint (byl to i závod WRE) se běžel v sobotu v podvečer v centru Jihlavy. Stavitelé tratí Martin Kratochvíl a Jan Čech mají k dispozici mapu Jihlava 2021 (1:4000), kterou připravil Matěj Píro. Tratě se líbily. Běželo se v historickém centru města, v navazujícím lesoparku a v závěru i v areálu ZOO (tam byly nastaveny specifické podmínky pro konání závodu, ale snad vše proběhlo k všeobecné spokojenosti). Pořadatelé organizačně vše zvládli (a za různých omezení to neměli jednoduché), patří jim určitě velké poděkování.

Závod žen byl velmi vyrovnaný, mezi nejlepšími byly minimální rozdíly. Do 11. kontroly vedla Denisa Kosová (PHK), pak ji na prvním místě ba čtyři kontroly vystřídala Vendula Horčičková (LCE), ale rychlým závěrem si pro vítězství doběhla Tereza Janošíková (SSU), šest sekund za ní zaostala druhá Kosová, jen o dvě sekundy za ní zaostala na třetím místě vyrovnaně běžící Jana Knapová (LPU), čtvrtá Horčičková měla ztrátu na vítězku 14 sekund (5. Adéla Indráková, ZBM, +0:29, 6. Tereza Čechová, KAM +0:35).

15. Sieglová Eliška          PGP9954   SK Praga                 16:14   + 1:29

V mužích vyhrál největší favorit Vojtěch Král (SSU), který vedl skoro po celou trať, měl řadu nejlepších mezičasů a v cíli měl náskok před druhým Jakubem Glonkem (KAM) 15 sekund, dalších devět sekun zpěr zůstal na třetím místě Tomáš Křivda (CHC), 4. Jonáš Hubáček (LCE) +0:26, 5. Miloš Nykodým (ZBM) +0:39, 6. Otakar Hirš (ZBM) +0:51.

15. Hadač Filip              AOP9301   Orientační Běh Opava     14:48   + 1:45

V D16 vyhrála s velkým náskokem Lea Martanová (TUR), která o 25 sekund porazila druhou Lucii Dittrichovou (SKM), třetí Karolína Švecová (ZVO) měla ztrátu 56 sekund. Také kategorie D18 měla jasnou vítězku, Marnéta Mulíčková (ABM) vyhrála o 29 sekund před Barborou Smolkovou (TAP), třetí Eliška Poborská (DKP) měla ztrátu 40 sekund. V juniorkách si pro vítězství doběhla Jana Pekařová (TUR), o osm sekund zpět zůstala na druhém místě Michaela Dittrichová (LCE), třetí Tereza Kosová (PHK) ztratila na vítězku přesně půl minuty. V H16 vyhrál Jaku Račanský (TBM), o 16 sekund za ním zaostal druhý Adam Zřídkaveselý (PBM), Filip Nemšovský (VSP) na třetím místě měl ztrátu 47 sekund. V H18 si pro vítězství doběhl největší favorit Jakub Chaloupský (PHK), Vít Čech (AOP) za ním zaostal 13 sekund, třetí místo obsadil Michal Blaha (VSP) se ztrátou 39 sekund na vítěze. V juniorech obsadil první místo slovenský závodník v dresu LCE Medard Féder, druhý Kryštof Hájek (TUR) měl ztrátu 18 sekund a třetí Filip Adámek (TBM) 21 sekund.