Sprintová štafeta šestá na MS ve Švédsku

21.8.2016 Petr Klimpl

Sprintová štafeta šestá na MS ve Švédsku

Dalším závodem MS v orientačním běhu ve Švédsku byl závod sprintových štafet. Titul obhájilo Dánsko, česká čtveřice Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Denisa Kosová obsadila velmi pěkné 6. místo.

Aréna byla stejná jako pro sobotní závod ve sprintu, prostor závodu by měl opět být v městské zástavbě (ulice a uličky a parky, lesíky se skalkami). Ženy čekala trať o délce 3.4 km s převýšením 70 m, muži měli 3.7 km (90 m). Titul z loňského šampionátu ve Skotsku obhajovalo Dánsko, Česká republika tam doběhla na 10. místě. 

Sprintové štafety měly velmi pěknou trať, s řadou voleb postupů. Byly dramatické, ale ne až tak jako na ME v Bruntále. Titul obhájilo Dánsko, česká štafeta po nepříliš povedeném začátku nakonec obsadila výborné 6. místo (= velká bedna), což je proti loňsku zlepšení o čtyři místa.

Jak to na trati probíhalo?
Z prvního úseku doběhlo do cíle první Švédsko (Strand) těsně za ním Rusko (Gemperle) a Dánsko (Klysner), trochu ztratilo Švýcarsko (Friederich, + 11 sekund). Naši štafetu rozbíhala Jana Knapová, na několika postupech ztratila, postupně ztrácela i běžecky, v cíli se objevila až na 19. místě, když na nejlepší ztratila 1:18 min.
Na druhém úseku skvěle zaběhl Dán Lassen, který vybudoval pro svůj tým náskok 13 sekund před Švédskem (Bergman), dalších 10 sekund ztrácelo Švýcarsko (Howald), další štafety už ztrácely skoro minutu. Bylo zřejmé, že o medailích se rozhodne mezi těmito týmy. Druhý úsek české štafety běžel Miloš Nykodým, který po celou dobu běžel na 17. místě, ztrátu na čelo prohloubil na 1:42 min.
Na třetím úseku skvěle zaběhl Leandersson, který vytáhl Švédsko do vedení, druhé Dánsko (Bobach) ztrácelo 12 sekund a třetí Švýcarsko (M. Hubmann) půl minuty, výborně zaběhl úseku Brit Jones, který přiblížil svou štafetu na dohled těch nejlepších. A stejně skvěle běžel i Vojta Král, druhým nejlepším časem na úseku dokázal, že si do Švédska přivezl výbornou formu, naši štafetu vytáhl do první desítky (zlepšil 8 míst), naše ztráta na čelo se zmenšila na 1:19 min.
Na čtvrtém úseku se ukázalo, že vedoucí Švédka Jansson bude běžecky hodně ztrácet proti dvojici Alm (Dánsko) a Wyder (Švýcarsko). Dánka Alm běžela s přehledem pro obhajobu loňského titulu pro Dánsko a štafeta v sestavě Cecilie Friberg Klysner, Tue Lassen, Soren Bobach a Maja Alm se v cíli radovala ze zlaté medaile. Švýcarsko (Rahel Friederich, Florian Howald, Martin Hubmann, Judith Wyder) doběhlo druhé, když na Dánsko ztratilo 16 sekund, Švédsko (Lina Strand, Gustav Bergman, Jonas Leandersson a Helena Jansson) finišovalo s odstupem 61 sekund na třetím místě. Za čtvrtou Velkou Británií finišovala čtyřčlenná skupina, kde byla nejrychlejší Ruska Vinogradova, ale Rusko bylo dodatečně diskvalifikováno, páté místo tak vybojovalo Norsko. No, a za ním doběhla Česká republika (těsně před Finskem). Denisa Kosová zaběhla velmi dobře, držela se právě v té čtyřčlenné skupině a pro český tým v sestavě Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Denisa Kosová to znamenalo velkou bednu na MS (ztráta 2:07 min.). 

 1 Dánsko               52:35 
 2 Švýcarsko            52:51 +00:16
 3 Švédsko              53:36 +01:01
 4 Velká Británie       54:15 +01:40
 5 Norsko               54:36 +02:01
 6 Česká republika      54:42 +02:07
 7 Finsko               54:44 +02:09
 8 Francie              55:38 +03:03
 9 Estonsko             55:59 +03:24
10 Rakousko             56:01 +03:26

České ohlasy v cíli: 
Jana: "Na začátku se trať dělila, a jak na to tak koukám, tak jsem měla trochu horší farstu. Ale hlavně po průběhu jsem šla blbé volby... Fyzicky to nebylo úplně top, ale myslím, že hlavně na těch volbách postupu jsem dostala hodně. Na fyzičce dostane člověk pár vteřin, ale na těch volbách, to může být i dvakrát tolik."

Miloš: "Mnohem mnohem lepší než včera. Neudělal jsem chybu. Celou dobu jsem stínoval Nora – pro mě to byla v podstatě čistá atletika. Stačilo si kontrolovat kódy a jestli běžím správným směrem. Na začátku jsem měl jednu horší farstu a byl jsem úplně nadšený, že mám tu horší, protože jsem si říkal, že Vojťasovi se bude hodit líp mít tu kratší. Fakt si myslím, že jsem dnes pro tým udělal maximum, fakt jsem spokojenej."

Vojta: "Spokojený, ale unavený. Bylo to těžké, pořád jsem je viděl před sebou, musel jsem to furt řezat naplno, abych je dotáhl, a na konci už jsem neměl na finiši sílu skupinku přede mnou dojet. Bylo tam tak pět vteřin, ale už to nešlo. Dělal jsem, co jsme mohl. Žádné chyby. Šel jsem si to svoje. Dlouhé volby připravené dopředu. Nebylo tam nic překvapivého, jen pár plotů, volba zleva, zprava, nic komplexního to nebylo."

Denisa: "Fyzicky jsem se hodně zmáčkla, protože jsme šly celou dobu ve skupině – Norka, Finka, Ruska – ty šlapaly fakt rychle. První část jsem šla za Finkou, jenom jsem si to hlídala, ona vybírala cestu, takže mi to hodně ulehčila. A pak už to bylo jen co nejrychleji do cíle a to bylo docela obtížný. Ale jsem spokojená, rozhodně se mi běželo líp než včera. V druhé části byl takový průchodek, kterého jsem si nevšimla, tam jsem si hodně naběhla a tam mě předběhly. Pak to bylo do kopce a tam mě cukly fyzicky."

Web MS

 


« zpět