Soustředění na švédsko-norské hranici

23.8.2019 Pavel Košárek

Soustředění nějlepších juniorů a dorostenců proběhlo v polovině srpna ve Švédsku (a částečně v Norsku).

Volba lokality letošního prázdninového soustředění byla poměrně jasná. Po kladných ohlasech z roku 2016 bylo soustředění opět spojeno s účastí na doprovodných závodech MS dospělých, které se konalo v Norsku.

Ubytování bylo v chatkách v kempu Seläter nedaleko Strömstadu ve Švédsku a k tréninkům byl využit blízký rozlehlý prostor Erlandseröd-Tjärndalen, jehož část byla použita pro middle test race pro MS 2016. Pro trénink sprintu byly poskytnuty zbylé mapy přímo z tohoto MS, a tak až na jeden postup si mohli účastníci soustředění užít mistrovskou trať se vším všudy.

Jak je tomu zvykem u zahraničních soustředění, i tentokrát první trénink obstaral seznamovák. Byla pro něj použita nejsevernější část mapy a závodníci měli za úkol se hlavně rozkoukat v tomto terénu. Zjistit, jak se co mapuje a pokud to někde nebylo někomu jasné, tak se na daném místě zastavit a snažit ho pochopit.
mapa ABC
mapa D

V pondělí ráno byl první měřený trénink - okruhy. Nebylo zde cílem oběhnout ve vysokém tempu všechny okruhy, ale postupně se dostávat do mapy a se vzrůstající mapovou jistotou okruh od okruhu zkoušet zrychlovat. Tento prostor nakonec díky mnoha výrazným tvarům a dobré viditelnosti hlavně na vrcholcích nebyl technicky tak náročný. Zato fyzička dostala díky častému přebíhání kopečků docela zabrat.
mapa okruhy_all
mezičasy

Odpolední trénink housenky (koridoru) už se nesl ve volném tempu. Pro někoho možná celkem nezáživný trénink klade vysoké nároky na koncentraci, kdy za omezeného periferního vidění vyhledávám v mapě záchytné body a pořád potřebuji být v kontaktu s mapou.
tracking

V úterý přišla na řadu druhá etapa doprovodných závodů, která se pro kategorie staršího dorostu a juniorů počítala do Junior Norgescupu, což jsou taková norská áčka. Konkurence se sešla velmi kvalitní včetně několika medailistů z letošního JMS a v kategoriích DH17-18 E také velmi početná - cca po 80 závodnících v kategorii. Po doběhu kvalifikace krátké trati se běželo ve stejném lese na mapě Knatterudfjellet a byla to paráda. Téměř všude výborná viditelnost, ale hodně měkko pod nohama, a tak se nohy bořily do bažin, mechu, borůvčí či vřesu. Kromě toho síly ubíralo i překonávání podlouhlých hřbetů. Bez buzoly se nedalo uspět. Ve všech kategoriích včetně nejmladších šestnáctek se našim nejlepším podařilo probojovat na stupně vítězů nebo na pozice, které slibovaly nějakou drobnou cenu (1. A. Karlová, 2. T. Křivda, T. Janošíková, L. Vitebský, 5. J. Gajda, 9. K. Blažková, 10. R. Vejražková).
tracking H19-20E

Ve středu dopoledne čekala nachytávaná tj. trénink ve dvojici, kdy vždy jeden vede a před kontrolou předá kormidlo druhému, který do té doby pouze sledoval mapu, aby se rychle zorientoval, dohledal kontrolu a vedl na další postup. Jedná se o zábavný trénink, který je skvělou přípravou zejména na první úsek štafet, kdy někdy jen sleduji mapu, ale musím zůstat ve střehu v případě dohledávání správné farsty.
tracking

Během volného odpoledne většina usedla před televizní obrazovky a sledovala závod MS na klasické trati, který někteří ještě proložili regeneračním klusem či jiným běžeckým tréninkem.

Ve čtvrtek dopoledne se podařilo zorganizovat hromadný klus na ostrov Nötholmen doplněný rozcvičením, abecedou a kratšími rovinkami. Pozdně odpolední sprint (kvůli turistům) přímo ve Strömstadu tak snad většina běžela aspoň trochu svěží. Jak už bylo zmíněno výše, byly k dispozici tratě přímo z MS 2016, což se ale podařilo před většinou účastníků utajit. Jednak proto, že trať se dala "na dva kliky" najít na webu a druhak proto, aby se každý soustředil na svůj vlastní výkon. V mezičasech je mnoho závodníků disk, protože na trati byla spousta umělých překážek, které byly zakreslené pouze v mapě, ale nebyly vyznačené v terénu. Závodníci s tím byli seznámeni. Pravdou je, že některé překážky byly bez vyznačení přímo v terénu hůře postřehnutelné.
trackingD
trackingH
mezičasy

V pátek byl druhý výjezd do Norska. Poprvé nás přivítala aréna Mork, kde během klasiky pěkně svítilo sluníčko. Dnes už je ale zataženo, slunko vyleze občas, ale neprší. Kategorie Junior Norgescupu měly na programu klasiku z hromadného startu v prostoru, kde se předtím běžel závod MS na klasice. Dopředu se nikde nepodařilo najít systém závodu a použitou rozdělovací metodu, a tak se hned při rozdávání map potvrzuje jedna z variant, že všichni mají stejnou trať:-). Na druhou stranu, proč ne? Je to výborný trénink a možnost vidět v akci nejlepší domácí závodníky, učit se od nich, jak proplouvají terénem, jaké volí tempo, kdy mapují, jak často se zastavují. V tomto závodě ukázala ostré lokty a finiš v D17-18 E Áďa Vandasová a doběhla si tak pro cenné 2. místo. Ve stejné kategorii dobíhají ještě další dvě naše závodnice (J. Pekařová a R. Vejražková) s minimální ztrátou 10 resp. 33 vteřin. V kategorii juniorek jsou rozdíly trochu větší, ale i zde máme zástupce na konci první desítky - Elišku Sieglovou. Ve starších dorostencích utekl všem o 4 minuty Emil Svensk, naši nejlepší zahajovali pořadí v druhé desítce, když jich hned šest doběhlo se ztrátou 8:01-8:24 minut. V juniorech držel po celou dobu čelo závodu Tom Křivda, který ztratil podiové pozice až na doběhu - 6. místo. Zadařilo se i trojici Vítek Horčička, Martin Roudný a Jonáš Fencl, která se ztrátou do 1,5 minuty obsadila závěr první desítky. Šestnáctky měly individuální start a kluci L. Vitebský, J. Chaloupský a M. Šimša si přivlastnili celé stupně vítězů, 5. místo přidala Anička Karlová.

Sobotními štafetami celé MS vyvrcholilo. Než se výprava vydaly do arény fandit, což bylo v megadeštivém počasí dost na morál, střihli si závodníci ještě jednu klasiku. Tentokrát už bez Norgescupu, z intervalového startu a trochu kratší. Ale i tak vzhledem k počasí stačilo. Opět bylo pár umístění mezi prvními třemi (L. Vitebský, P. Čech, B. Chaloupská, M. Šimša a J. Pekařová). Za vytrvalost zůstat v aréně byla odměna hned dvakrát. Přestalo pršet a hlavně naše štafety vybojovaly skvělá umístění, takže i jako fanoušci jsme mohli odjíždět spokojení.
tracking DH16
tracking D18
tracking H18
tracking D20
tracking H20

Vzhledem k pozdnímu příjezdu ze závodů se v neděli dopoledne dospávalo a sušily se věci. Bohužel vypověděl vypověděl službu autobus. Zatímco se jej odpoledne řidiči snažili vzkřísit, tak se závodníci přemistili postupně ve dvou autech na trénink kombotechu. První část byla vrstevnicovka, která se běžela velmi volným tempem a veškeré soustředění tak směřovalo ke čtení terénních tvarů a držení směru. Druhou část představoval měřený middle, který někteří vyhodnotili jako nejhezčí trénink.
trackingA
trackingBC
mezičasy

V pondělí ráno se zjistilo, že se autobus nedaří spravit a domů nás neodveze. Proto byl bohužel poslední trénink štafet zrušen a vedení se věnovalo zajištění náhradního autobusu, který byl odvezl výpravu na trajekt do Trelleborgu (a také zajištění opravy a odtahu našeho autobusu). Nakonec se vše i díky výpomoci místních daří, o autobus je postaráno a výprava stíhá zarezervovaný trajekt do Rostocku, po vylodění už čeká další bus, který odvezl účastníky soustředění do ČR.

Soustředění mělo požadovaný přínos, bylo toho poměrně dost - technicky zaměřené tréninky spíše v nižších intezitách i tři ostré závodní starty. Celý program a pobyt zajišťoval realizační tým ve složení Pavel Košárek, Marek Cahel, Iva Košárková, Libor Slezák a Vojta Netuka.