Sobota na o-tratích

26.10.2019 Petr Klimpl

Poslední říjnovou sobotu proběhly v některých oblastech závody oblastních soutěží.

Východočeský pohár měl na pořadu letošní předposlední závod (18. kolo), klasickou trať za pořadatelství OK 99 Hradec Králové. Pořadatelé se po letech vrátili do lesa v okolí Autokempu Nesytá ve Vyhnánově. Přes devět set závodníků čekala mapa, kterou připravil Jan Potštejnský (byly trochu připomínky ke generalizaci), stavitelé tratí Jan Bendák a Jan Panchártek měli k dispozici velmi rychlý terén, který byl zvlněný, s hustou sítí cest a vegetačními detaily, na řadě míst byly kameny a skalky. V ženách dominovala mladá generace, na prvních dvou místech byly mladší dorostenky, vyhrála Vanda Vávrová (HOR), která o necelé dvě minuty porazila Annu Karlovou (JIL), třetí se ztrátou dvě a půl minuty skončila Marta Fenclová (LPU). V mužích suverénně vyhrál Martin Roudný (LPU), který za sebou nechal druhého Štěpána Holase (SJC) o více než čtyři minuty, ještě o dvě minuty byl pomalejší Eduard Šmehlík (SHK) na třetím místě.

Krátkou trať Ligy Vysočiny uspořádal oddíl orientačního běhu Třebíč. Závod měl centrum ve sportovním areálu u fotbalového hřiště v Rudíkově. Přes 350 závodníků čekala mapa Kuchyňka (hlavní kartograf Matěj Klusáček). Běžela se v klasickém terénu Přírodního parku Třebíčsko – louky a pole se zarostlými ostrůvky a remízky syenitových skalek a kamenů, pestrý středně kopcovitý vysočinský les se sítí cest a průseků, časté kamenné svahy a útvary; v lese byl hustý podrost. Tratě postavila Lenka Křížová. V ženách byla první Barbora Zháňalová (ZBM) s náskokem dvou minut před Veronikou Ptáčkovou (TBM), třetí skončila Klára Nechanická (OSN) se ztrátou dvě a půl minuty. V mužích Byl první Ondřej Novotný (ABM), jen o dvě sekundy pomalejší byl druhý Jakub Hledík (CHT), třetí byl další závodník CHT Jan Krejsa s odstupem necelých dvou minut.

V Moravskoslezském kraji byly dva závody. Pořadatelé z klubu O-RUNNAŘI Beskydy uspořádali pro více než 200 závodníků po poledni závod ve sprintu. Centrem závodu byl atletický stadion Slezanu Frýdek-Místek. Běželo se na mapě Frýdek, mapoval Miroslav Sikora, který postavil i tratě v historické zástavbě Frýdku, v zámeckém parku a přilehlé zástavbě. V ženách vyhrála Teresa Mrózek (TRI), druhá byla její klubová kolegyně Hana Bernatíková se ztrátou 21 sekund, třetí skončila Tereza Poláková (SOP) s odstupem 47 sekund na vítězku. V mužích si pro vítězství doběhl Jaroslav Vítek (SJI), sedm sekund za ním zaostal Vít Matuš (VRB), třetí Martin Kovařík (SIT) měl ztrátu přes minutu. Večer se pak běžel noční závod, který připravil pro téměř stovku závodníků SKOB Frýdek-Místek. Běželo se na mapě Zámrklí 2 (autoři: Radek Botoň, Vlastimil Mutina, Zdeněk Procner, Martin Telecký), tratě postavil Martin Svoboda v kontinentálním terénu, který bylo rovinatější, místy s podrostem, v lese bylo dost oplocenek. V ženách opět vyhrála Teresa Mrózek před Hanou Bernatíkovou (opět TRI). V mužích byl první Martin Kovařík (SIT), se ztrátou necelých dvou minut byl druhý Jaroslav Vítek (SJI), třetí doběhl Michal Bjolek s odstupem tři a půl minuty za vítězem.

Téměř 600 závodníků zavítalo na společný žebříček Hanácké a Jihomoravské oblasti, který připravil Klub orientačního běhu Konice s centrem v obci Březinky (kulturní dům). Běžela se klasika na mapě Hlubný (mapovali Bohumil Háj a Petr Mareček), tratě v kopcovitém a dobře průběžném terénu, kde byla hustá síť komunikací, a který byl porostově pestrý, postavil Petr Hynek. V ženách jasně vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), přes tři minuty ztráty měla Hana Hlavová (KON) na druhém a Kateřina Grycová (TBM) na třetím místě. V mužích jasně dominoval Osvald Kozák (TBM), který porazil svého klubového kolegu Petra Horváta o 6 minut, třetí Petr Palát (ABM) měl ztrátu přes 10 minut

Oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice uspořádal závod na krátké trati pro Valašskou oblast, na kterém startovalo přes 200 závodníků. Centrum bylo u hotelu Vega v Pozlovicích, připravena bylo mapa Vega 2019, kterou mapovali Zdeněk Lenhart a Evžen Cigoš, revizi před závodem provedl Marek Cahel. Stavitel tratí Vojtěch Sýkora měl k dispozici středoevropský, kontinentální, valašský, kopcovitý terén - smíšený les na úpatí hřebenu Bílých Karpat, kde byla středně hustá síť cest, proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, místy podrost. V ženách byla první Eva Pekárková (TZL), druhá Michaela Dittrichová (SKM) na ní ztratila 45 sekund, třetí Blanka Honnerová (TZL) měla odstp za vítězkou skoro tři minuty. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Tomáš Novotný (PHK), na druhém a třetím místě skončili Michal Smola (+3:28) a David Mikel (+4:54).

Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.