Rassmus Andersson a Natalia Hiklová nejlepší v Řásné

16.7.2017 Petr Klimpl

Vítězi 24. ročníku 3-denních závodů H.S.H. Vysočina cup se stali Rassmus Andersson a Natalia Hiklová.

24. ročník H.S.H. Vysočina cupu připravili pořadatelé z SK Chrast v Řásné. Startovalo téměř 1300 závodníků, pro které byly připraveny tratě v pestrém různorodém vysočinském terénu s množstvím vodotečí, střídavými pasážemi lesů s různou průběžností a různým podrostem, místy jsou kamenná pole a velmi komplikované porostové detaily, hustá síť průseků a cest. Mapy připravili Petr Mareček a Martin Kratochvíl.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať. Poměrně čistý les téměř bez převýšení, bez větších hustníků, místy dost vodotečí - velmi rychlý závod, kde rozhodovala hlavně běžecká forma, ale daly se dělat i chyby. V dámské elitě si pro jasné vítězství doběhla Denisa Kosová, minutu a půl za ní zaostala Barbora Hrušková, jen dvě sekundy za ní skončila Adélka Indráková. Závod mužů měl také jasného vítěze - Rassmus Andersson porazil skoro celu naší špičku, druhý Radek Nožka za ním zaostal 1:33 min., třetí Miloš Nykodým ještě o 5 sekund více.

V sobotu se běžela klasická trať, která zavedla závodníky až do okolí Javořice. Běželo se po ranním dešti, za chladna, i v průběhu závodu trochu zapršelo. V řadě kategorií byly tratě dost krátké. Pořadatelé po dohodě s firmou H.S.H. Sport nastavili všechny kontroly v režimu bezkontaktního ražení, všichni závodníci měli možnost si zdarma zapůjčit čipy SIAC. V dámské elitě s přehledem vyhrála Natalia Hiklová, která za sebou nechala o více než dvě a půl minuty Kateřinu Chromou, další minutu zpět zůstala na třetím místě Kamila Gregorová. V mužích s velkým náskokem vyhrál opět Rassmus Andersson, který trať 11,7 km proběhl za 60 minut, skoro o čtyři minuty porazil Miloše Nykodýma, další tři minuty zpět zůstal třetí Tomáš Kubelka.

V neděli proběhla zkrácená trať s handicapovým startem. Krásné slunečné počasí, ne moc horko - ideální podmínky na běhání. V ženách se v poslední etapě na čele nic nezměnilo - vítězství udržela Natalia Hiklová, i když v etapě měla až 10. nejlepší čas. Se ztrátou necelých dvou minut doběhla do cíle druhá Kateřina Chromá, těsně následovaná Kamilou Gregorovou, čtvrtá skončila Magdaléna Tužilová (ta měla v etapě nejlepší čas), pátá Michaela Omová a šestá Zdenka Kozáková. V mužích měl Švéd Rassmus Andersson na stratu velký náskok, který s přehledem udržel, i když v etapě ho porazil téměř o 5 minut Baptiste Rollier, který se tak probojoval na druhé místo (jeho celková ztráta na vítěze byla ale téměř 6 minut), na třetí místo se druhým nejlepším časem v etapě probojoval Jan procházka (jeho ztráta na vítězného Švéda byla přes osm minut), na čtvrté místo klesl Miloš Nykodým, pátý skončil Tomáš Kubelka a šestý Vojtěch Král.

Tradiční závody měly tradičně pěkné terény, solidní tratě, dobrou organizaci, velmi dobrou konkurenci (i když celá řada závodníků vzala účast na těchto závodech nejen sportovně, ale hlavně společensky). Pěkné závody.