Radek Nožka a Ivana Fujáčková vítězi H.S.H. Vysočina cupu

15.7.2018 Petr Klimpl

H.S.H. Vysočina cup 2018 zná vítěze elitních kategorií - stali se jimi Radek Nožka a Ivana Fujáčková. V lese u Lipnice nad Sázavou bojovalo s kontrolami téměř 1600 závodníků.

H.S.H. Vysočina cup 2018 - to byly letos nevíce obsazené vícedenní závody v České republice. Pořadatelé z SK Chrast pořádali jubilejní 25. ročník, který měl centrum na loučkách na kraji lesa nedaleko Lipnice nad Sázavou. Startovalo 1600 závodníků. Běželo se na mapách, které loni pro M ČR na krátké trati připravili Petr Mareček a Martin Kratochvíl. Tratě vedly v terénu, který výrazně ovlivnila těžba žuly. V prostoru bylo velké množství pozůstatků této činnosti - zatopené lomy, výsypky, prohlubně apod. Běželo se převážně v jehličnatém lese s hustou sítí komunikací a dobrou průběžností, snížená průběžnost v podrostu (nebylo ho moc) a kamenných polích ve svazích.

První etapu v pátek odpoledne byla krátká trať na mapě Zlatý voči - sever. Závodníky čekalo solidní počasí, bylo pod mrakem, v průběhu závodu sprchlo, což příjemně pokropilo velmi prašné centrum závodu. Tratě byly pěkné, závodníky v orientačně zajímavém terénu určitě bavily. A dělaly se dost chyby. V ženách si pro vítězství doběhla Ivana Fujáčková s náskokem skoro 2 minuty před Natálií Hiklovou, další minutu zpět zůstala třetí Kamila Gregorová. V mužích byl nejrychlejší Radek Nožka, 23 sekund za ním zaostal druhý Jakub Škoda, ještě o sekundu pomalejší byl třetí Adam Chromý.

Sobotní klasika se běžela na mapě Bretschneiderovo ucho - sever, tratě postavil Pavel Vítek. Běželo se v severní části lesního komplexu, kde nebylo takové převýšení, většina tratí neměla ani kontroly v terénních detailech. Bylo to velmi rychlé. Ráno bylo slunečno a hodně teplo, v průběhu závodu přišly tři přeháňky, které ale závod neovlivnily. V dámské elitě dokázala své běžecké kvality Kamila Gregorová, která porazila vítězku úvodní etapy Ivanu Fujáčkovou o 39 sekund, třetí Natalia Hiklová zaostala za vítězkou o necelou minutu. V mužích výborně zaběhl Jakub Glonek, který za sebou nechal druhého Daniela Hájka o 50 sekund, třetí Radek Nožka na vítěze ztratil téměř 3 minuty.

Poslední etapu (zkrácená klasika s handicapovým startem) postavil Martin Krejsa. Měla největší převýšení a zavedla tratě do míst, kde bylo nejvíce terénních detailů. Za teplého slunečného počasí se tvrdě bojovalo o umístění v celkovém pořadí. V ženách se na prvních třech místech, které bylo po dvou etapách, nic nezměnilo. Vedoucí Ivana Fujáčková měla i v polední etapě nejlepší čas a svůj náskok před druhou Kamilou Gregorovou navýšila přesně na tři minuty, třetí místo udržela Natalia Hiklová. V mužích jako první vyběhl Daniel Hájek, se ztrátou necelé minuty ho následovat druhý Radek Nožka, na trati se ale pořadí změnilo a s přehledem si pro vítězství doběhl Radek Nožka, Daniel Hájek skončil druhý. Třetí místo udržel Štěpán Zimmermannn těsně před stahujícím Jakubem Škodou.