První soustředění reprezentace OB

15.12.2016 Radek Novotný

První soustředění reprezentace OB

V Hroubovicích v Pardubickém kraji se na svém prvním soustředění před novou sezónou sešla reprezentace ČR v orientačním běhu.

NOB Nasavrky
Prolog nabídl noční boj v zasekané oblasti u Nasavrk.
Tak trochu součást naladění na estonskou notu a připomínka faktu, že na vrcholové úrovni to nemusí vždycky chutnat, ale mělo by se to umět zvládnout.
[nob H] [nob D

Kombotech Leštinka
V morfologicky atraktivní oblasti u Skutče jsme tentorkát procvičovali dvě základní dovednosti:
- cit pro vrstevnice
- a schopnost tvorby souvislého navigačního plánu.
Pro dosažení maximálního důrazu na procvičované schopnosti proběhl celý trénink bez použití busoly. To mělo vést u vrstevnicovky k ještě intenzivnějšímu a spolehlivějšímu vnímání reliéfu. (U paměťáku je to pak přirozená nutnost, tam se busola ani použít nedá.)
[vrstevnice A dělší] [vrstevnice A kratší]
[vrstevnice B dělší] [vrstevnice B kratší]

Paměťák si ráno každý předem rozebral a rozplánoval s využitím zákresu do slepé mapy. Cílem cvičení bylo tvořit pokud možno úplně SOUVISLÝ navigační plán s využitím práce s viditelnými, nezaměnitelnými objekty a jejich souvstažností. V ideálním případě pak v terénu oběhnout celý okruh bez podívání do zákresu nebo mapy - to se i některým, tuším, povedlo.
[paměťák - plánovací cvičení]
 
Efektivnější a zdravější běh
V průběhu tříhodinové seance v tělocvičně pod taktovkou kovaného experta Josefa Andrleho jsme prošli řadu témat vztažených k žádoucí technice běhu, jako např.:
- jak vypadá uvolněný krok, šetřící energii
- jak má správně pracovat chodidlo
- jak správně provádět předstartovní mobilizaci
- jaká cvičení je možné využít pro zefektivnění pohybu
Celá seance umožnila každému poznat zase o něco lépe svůj organismus. A při běhání bez mapy bude zase víc o čem přemýšlet a to se taky hodí.

Energie pro běhání
Po tělocvičně jsme ještě navázali hodinovou Pepovou přednáškou "zpatra" na téma definice systémů produkce energie v organismu.
Pohybovali jsme se hodně hluboko na úrovni molekul, ale každý si mohl uvědomit, že se jedná o značně exaktní procesy, o kterých toho, ruku na srdce, zase tak moc nevíme.
Pokud by se nám podařilo tímhle směrem ještě více zefektivnit každodenní trénink, progres je téměř zaručený.
To by také mělo být cílem další spolupráce s Pepou, i v provázanosti na MUDr.Pozdíška a jeho testování.
 
Schůzka U23
Proběhla v pátek večer pod vedením kauče a Binga. (Jak bylo avizováno dopředu, Kačor je ještě aktuálně pracovně v dalekém zahraničí a tak aspoň všechny nechá pozdravovat.)
Pokusili jsme se nastínit roli U23, co se očekává i co se neočekává, jaká jsou obvyklá úskalí přechodu do dospělých a jaké jsou plánované vrcholy sezóny pro tuto skupinu (republiková mistrovství a Euromeeting).

Schůzka ženy
Proběhla v sobotu ráno (a pak i v neděli ráno) pod taktovkou Míši Omové. A její průběh je čistě ženským tajemstvím! ;)

Terénní kiláky
Letos se běželo na okruhu 980 m s převážně tvrdou, ale často nerovnou podložkou, zpestřeným o průběh hustníkem a pár dostihových překážek na závěr. 
Nebývale pozitivním výsledkem je fakt, že většina zúčastněných dokázala realizovat fázi žádoucím způsobem a postupně se zrychlovat!
[terénní kiláky - mezičasy a plánek

Čaroběh Oběšinka
Druhá část tréninku na základní techniku byla naopak důsledně zaměřená na schopnost běhu na směr.
Úkolem bylo oběhnout trať na patnáctce meziprahovým tempem a důsledně pod čarou. Roli kontroly úspěšnosti plnil GPS tracking.
Trať byla záměrně namotaná v oblasti odrostlých hustníků, která snižovala viditelnost a kladla odpor hladkému postupu vpřed.
Jednalo se svým způsobem o výzvu a většina jí, alespoň na větších částech tratě, celkem zvládla.
[čaroběh Da] [čaroběh Db]
[čaroběh Ha] [čaroběh Hb]

A tady je ta výstupní kontrola:
[čaroběh - GPS tracking D]
[čaroběh - GPS tracking H]

Kaučův blok
V první části jsme společně detailně prošli hodnocení sezóny 2016 - prodiskutovali jsme jednotlivé akce a v závěru dvouhodinového bloku došlo i na individuální hodnocení.
Po večeři jsme pokračovali vysvětlením plánu na rok 2017, prezentací terénů závodních vystoupení a na závěr podepsali všichni zájemci o účast v našem reprezentačním programu své represmlouvy.

Hroubovický sprint
Nedělní sprintový závod nalákal i za deštivého počasí do předzahrádek desítky místních diváků, kterým se naše špička představila ve slušivých retrodresech. Ve spleti uliček původně židovské osady pro sebe prestižní výhry urvali Vendula Horčičková a Vojta Král.
[Hroubovice sprint - GPS tracking]
[mezičasy]
[rozbor voleb postupů]

 

Ještě podrobnější popis soustředění je na webu reprezentace OB.

 


« zpět