Prázdninové soustředění na Liberecku

5.8.2020 Pavel Košárek

Prázdninové soustředění na Liberecku

Devítidenní soustředění na Liberecku (25. 7. – 2. 8.) bylo dlouho dopředu naplánovanou náhradou za neuskutečněné soustředění ve Švédsku. 

Za základnu jsme si vybrali Ekocentrum Oldřichov v Hájích s malebným okolím. 


Na první trénink vyrážíme přímo z ubytování na mapu Červená ruka, abychom se s místními terény skamarádili.
tracking A (kvůli vosám se vynechávala 1. kontrola)
tracking BC (kvůli vosám se vynechávala 1. kontrola)
tracking D (kvůli vosám se vynechávala 1. kontrola)
- tempo: volné

V neděli už na to jdeme rovnou zostra a cílem je Skalní brána. Dopoledne je k dispozici šest mapových okruhů, na kterých se měli závodníci soustředit na správné odběhy od kontrol a hledat si záchytné body pro dohledávku.
mapy okruhů
mezičasy
- tempo: stupňované s každým okruhem
Odpoledne se vyráží na kombotech, který využívá jak rovinaté pasáže prostoru, tak prudší svahy. Závodníci nacvičují odbočovák, odběhy, traverzy a seběhy.
tracking
- tempo: volné

V pondělí nás čeká výjezd na celý den a dokonce za hranice. Míjíme Liberec, Jablonec, Harrachov a už stojíme na parkovišti v Jakuszycích. Běží se krátká trať. Většina z nás je v tomto prostoru poprvé a tak si ho nemůžeme vynachválit. Uspět zde vyžaduje použití trochu jiné navigační techniky než na předchozích trénincích. Horský charakter lesa s minimem cest nutí ještě více využívat buzolu a dopředu si vyhledávat co nejvýraznější záchytné body. Mapování navíc v některých pasážích ztěžuje vysoké borůvčí.
tracking A
tracking BCD
mezičasy
- tempo: střední
Na odpoledne je naplánovaný horský výběh nebo turistika. Většina vyráží přímo z Jakuszyc na hraniční hřeben, kde u Szrenice překračuje čáru a míří buď přes pramen Labe nebo Voseckou do Harrachova. Zvolená kratší varianta menší skupinky zahrnuje Mumlavské vodopády a skokanské můstky. Zatímco v Jakuszycích překvapivě téměř nikdo nebyl, tak hlavně u Mumlavských vodopádů je to přesně naopak.

V úterý dopoledne je na programu první volno, někdo jde ještě klusat, někdo se jen uchýlil k místnímu rybníku. Odpoledne pak vyrážíme do Jablonce k nádrži Mšeno, kde nejprve běžíme sprint a pak se jdeme zchladit do vody stejně jako celé sídliště. Na mapě Jablonecké moře byla připravena jedna trať o délce 2,8 km. Některé části mapy byly doplněny zakázanými prostory a úkolem závodníků bylo plynule proběhnout tratí s ohledem na mapový klíč a volby postupů.
tracking
mezičasy
- tempo: závodní, stupňované
analýza postupů

Ve středu dopoledne přichází trénink 1. úseku štafet na Červené ruce. I když se v druhé části jedná hlavně o seběh, celkově byl tento trénink asi tím nejnáročnějším. Vrcholové partie se zavřenějším lesem a kameny důkladně prověřily orientační schopnosti závodníků společně s psychickou odolností běhu v kontaktu.  
tracking A
tracking BC
tracking D
mezičasy
- tempo: závodní
Odpoledne vyrážíme západním směrem na kratší výlet do Lužických hor pokořit jejich nejvyšší bod a zároveň splnit bobříka otužilosti ve vodní nádrži Naděje.

Poslední trénink byl na programu ve čtvrtek dopoledne, kdy jsme vyměnili okolní kamenité terény za novoborské. Vrstevnicovka na Zlaté výšině sloužila k nácviku přesného směru a k vnímání reliéfu.
tracking A
tracking BC
tracking D
- tempo: volné
Odpoledne už se neslo v odpočinkovém režimu, čemuž přispělo společné protahování s Kubou.

Závěr soustředění patřil třídenním závodům Pískovce pod taktovkou OK Doksy. I když únava materiálu (především psychická) byla u některých už značná, tak se všichni snažili prodat to, co natrénovali. Závodní terény se zase o něco lišily od těch tréninkových, a tak bylo nutné tomu upravit orientační techniku, ať už šlo o rovinaté pasáže v první etapě, volby postupů v E2 nebo zajímavou technickou pasáž ve světle zeleném v E3.

Soustředění rozhodně stálo za to. V rámci několika dnů jsme potrénovali v několika typech terénu. Došlo i na horské výběhy nebo turistiku, které jsou vhodným zpestřením vytrvalostní přípravy. 


« zpět