Poslední prázdninové vícedenní závody

29.8.2018 Petr Klimpl

Poslední prázdninové vícedenní závody

Poslední prázdninový víkend jsou na pořadu dva letošní poslední vícedenní závody, běží se na východě a západě Čech.

Cena východních Čech 2018

Cenu východních Čech pořádá OK Hradec Králové v Radvanicích. Neběží se ale na populární Závoře, ale v kopcovitých terénech na východ (Hradiště) a na jih (Žaltman). Tradičně jsou připraveny od pátku do neděle tři etapy, na závody se přihlásilo necelých 1200 závodníků, což byl i limit účasti, takže dohlášky se berou jen na náborové a tréninkové tratě.

V pátek odpoledne se běží krátká trať. Připravena je mapa Hradiště, která zavede závodníky do náročného kamenitého terénu kolem stolové hory Hradiště (orienťácky minimálně na stejné úrovni než proslulá Závora), závodníci se mohou těšit na fyzicky velmi náročný terén plný přelézání klacků, prolézání hustníků, traverzování v prudkých svazích; les je smíšený, s četným výskytem velkých kamenů, místy i srázky; v mapě je dost zelené barvy. Tratě postavil Šimon Chvátil. V sobotu čeká podle slov stavitelky tratí Denisy Kosové výživná, náročná a kopcovitá klasika, která nedá nikomu nic zadarmo. Ve spodní části lesa se nachází poměrně hodně hustníků s menším počtem zajímavých objektů. Ve vyšších pasážích se les otevře a místy je opravdu krásný (větší počet kupek, skalek, kamenů a srázků), na samém hřbetu se pak nachází rozhledna, pás bunkrů a větší počet skal. Delší kategorie mají mapu Žaltman 741, ty kratší pak poběží na mapě Pod Žaltmanem 667. Závěrečná zkrácená klasika (s handicapovým startem) se částečně překrývá s prostorem druhé etapy .Jedná se o horský terén plný vegetačních a terénních detailů, kde také není nouze o kameny a skalky. Stavitel tratí Michal Černý (měl k dispozici mapu Kateřina I) říká: "Prozradit mohu, že se nebudete nudit. Tratě jsou taženy několika různorodými typy terénu: Podhorský zavřený les se spoustou nejen porostových detailů Vám zamotá hlavu za startem. Vrcholové partie Jestřebích hor Vás donutí v rychlém tempu přemýšlet nad delšími postupy, aby Vás pak skalnatější a kamenitější pasáže zpomalily takřka do chůze. Toto se nám povedlo naroubovat do tratí takřka všech kategorií."

Kategorie dámské elity není početně příliš obsazena, ale běží celá řada velmi dobrých závodnic, hlavními favoritkami by měly být Tereza Čechová, Iva Rufferová, Kamila Gregorová, Kateřina Mullis, Kateřina Chromá či Lucie Luštická. V mužích (tam je startovní pole početnější) pak patří k hlavním favoritům Petr Horvát, Vít Horčička, Marek Schuster, Jan Zháňal, Jan Schulhof, David Procházka, Radovan Čech či Michal Smola.

Web závodu je tady.

WestCup

Nejdek Orienteering pořádá 6. ročník závodu WestCup.

Centrum je v Nejdku, běží se tři etapy, v pátek sprint, v sobotu klasická trať a v neděli také klasická trať, ale volným pořadím kontrol a s hromadným startem, stavitelem všech tratí je Jaroslav Zieba. Sprint proběhne na mapě Gagarinka, kde převažuje sídlištní zástavba a prostory garáží a také areály místních škol, kde jsou překonatelné i nepřekonatelné ploty s průchody, část také nezpevněný, zvlněný terén. Klasiky se běží na mapách Oldřichov 2 (sobota) a Sopky (neděle) v podhorském terénu, který je místy zvlněný, většinou kopcovitý, hodně místně rozmanitý, někde hodně členitý zarostlý nebo kamenitý, někde otevřený a dobře průběžný.

Přihlášeno je 500 závodníků, v ženách by měla patřit k favoritkám především Petra Aschemannová, Karolína Teplá či dorostenka Elin Martanová ale i Němka Hanka Straube, v mužích pak Vojtěch Kettner, Jiří Bouchal, Lukáš Kettner, Marek Prášil a Vít Bravený.

Informace o závodě najdete na stránce závodu v IS ORIS.


« zpět