Orientační běh se vrací do Dukly

30.11.2016 Petr Klimpl

Orientační běh se vrací do Dukly

Po několika měsících jednání se podařilo navázat spolupráci české reprezentace s armádním střediskem Dukla. Tedy návrat cca po 13 letech pod křídla armádního sportu.

Vrcholoví orientační běžci byli v minulosti v armádě zabezpečování v době základní vojenské služby, o-běžci sloužili v Dobrušce, v Jičíně, v Pardubicích, v Praze a v závěru pak především v Liberci (tam byla velmi silná sestava, třeba Tomáš Prokeš, Rudolf Ropek, Libor Zřídkaveselý, Michal Jedlička, Radek Novotný a někteří další). Vojáci se pravidelně a úspěšně zúčastňovali vojenských MS (CISM), z kterých vozili i medaile.

O orientační běh v armádě přestal být zájem po zrušení základní vojenské služby. A také z důvodu, že OB není olympijským sportem. V rámci úsporných opatření v armádním sportu se armádní střediska vrcholového sportu zaměřila i v oddíle různé na ty, kteří měli šance přivézt olympijské medaile. A to o-běžci nebyli.

V průběhu letošního Mistrovství Evropy v Jeseníku proběhla jednání s vrcholným představiteli českého sportu, jejichž výsledkem byl příslib možného návratu orientačních běžců pod křídla české armády. Následovalo několik jednání (a ta nebyla jednoduchá). Závěr je alespoň trochu potěšující - o-běžci budou v armádě částečně zabezpečeni.

Výsledky jednání shrnuje reprezentační trenér Radek Novotný:

  • Vybraní reprezentanti dostanou od armády částečné úvazky - Jan Šedivý poloviční, trio Denisa Kosová, Jan Petržela a Miloš Nykodým čtvrtinový. Vše od 1. ledna nebo od 1. února 2017. V případě úspěchů na MS je možný i další finanční růst.
  • Nejde jen o rok 2017, v armádě budou s o-běžci počítat i pro další roky (není to tedy vázané na tato konkrétní jména, s jejichž odchodem by to padlo), což dává hezkou perspektivu.
  • Před podpisem smlouvy všichni čtyři absolvují v Praze zevrubnou lékařskou prohlídku.
  • Smlouva bude vždy jen do 31.10. tak, aby případná obměna našeho kádru na Dukle byla v souladu s aktuálním rozložením sil v nově sestaveném reprezentačním družstvu pro další sezónu.
  • K dispozici je zdarma zázemí na Dukle, především péči lékaře, fyzioterapeuta, našláplou biomechaniku a biomotoriku, nebo víceméně volnou možnost pobývat ve středisku v Harrachově zdarma i s jídlem (možnost vytvoření poloprofesionálních podmínek pro ty nejlepší).
  • Reprezentaci se otevírá možnost pořádat v Harrachově za velmi příznivých podmínek reprekemp (což bylo v minulosti využíváno).
  • Na oplátku bude mít reprezentace a podporovaní závodníci logo na sportovním oblečení.
  • Dále je otevřená i možnost, aby i pár dalších lidí využívalo zázemí na Dukle - konkrétně to bylo přislíbeno v případě Pavla Kubáta na Dukle v Liberci.
  • Jan Petržela a Denisa Kosová ukončí svou činnost ve VSC MŠMT, od 1. 4. tam budou moci nastoupit za ně další dva závodníci s výhledem na akademické MS (ročník 2003 a mladší). Ve VSC MŠMT zůstává Vojtěch Král (individuálně podporovaný sportovec zaměstnaný na částečný úvazek), Pavel Kubát a Jana Knapová.
 

« zpět