Omová a Dragovski nejlepší na Rumcajsových mílích

13.8.2017 Petr Klimpl

Na mapách Cipísek, Manka a Rumcajs proběhly v Českém ráji třídenní závody Rumcajsovy míle.

Třídenní závody hostil druhý srpnový víkend Český ráj. Pořadatelé ze Sportcentra Jičín připravili 3-denní závody Rumcajsovy míle. Všechny etapy se běžely ve středně kopcovitém, většinou dobře průběžném terénu, kde byla řada pískovcových útvarů od malých kamenů po velké skály, byla tam i hustá síť cest. Běželo necelých devět stovek závodníků.

První etapa měla v pátek odpoledne centrum v tábořišti Svitačka u obce Troskovice, na mapě Cipísek postavil Jan Beneš krátkou trať. Hodně nepřálo počasí, v průběhu závodu byla hodně silná bouřka. V ženách vyhrála Martina Matějů o 43 sekund před Michaelou Omovou, třetí Iveta Šístková měla ztrátu přes tři minuty. V mužích jasně vyhrál junior Filip Wolf, který měl náskok před Boridem Navrátilem přes dvě minuty, třetí místo obsadil dorostenec Ondřej Jílek.

Na další dvě etapy se závodníci přesunuli do centra na louce pod penzionem Brada. Druhá etapa (zkrácená klasika) měla připraveny tratě na mapě Manka a postavil ji Jiří Kazda. V ženách byla nejrychlejší Michaela Omová, která za sebou nechala o 1:23 min. druhou Martinu Bochenkovou, třetí Vladěna Hrstková měla za vítězkou odstup 2:29 min. Mezi muži si pro vítězství doběhl Martin Luštický před Kubou Dragowskim (rozdíl mezi nimi byl 47 sekund), třetí Zdeněk Rajnošek už měl ztrátu na vítěze přes dvě minuty. Po dvou etapách vedou Michela Omová (2. Matějů, 3. Bochenková) a Kuba Dragovski (2. Navrátil, 3. Rajnošek).

Závěrečná nedělní krátká trať s intervalovým startem se běžela na mapě Rumcajs (stavitelem tratí byl Zdeněk Koťátko). V ženách si pro vítězství doběhla Michaela Omová, se ztrátou přes dvě minuty skončila na druhém místě Marie procházková, třetí místo obsadila Martina Matějů. V mužích byl nejrychlejší Kuba Dragovski, 24 sekund horší čas měl druhý Jiří Bouchal, třetí místo obsadil Boris Navrátil.

Po součtu všech tří etap byla jasně v ženách nejlepší Michela Omová, se ztrátou necelých šest minut obsadila druhé místo Martina Matějů, další čtyři minuty zpět zůstala třetí Martina Bochenková. V mužích si vítězství odnesl Kuba Dragovski, přes tři minuty zpět byl druhý Boris Navrátil, třetí místo obsadil Zdeněk Rajnošek.