O víkendu šampionát na krátké trati

20.6.2018 Petr Klimpl

O víkendu šampionát na krátké trati

O víkendu se koná vrchol jarní části letošní domácí o-sezóny - Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati.

Tyto závody (v sobotu je kvalifikace a v neděli finále) pořádá KOS TJ Tesla Brno s centrem na louce u obce Chlébské.

Závodníky čekají tratě ve vysočinském terénu s výraznějším převýšením a kamenitou podložkou, kde je několik pasáží s kamennými a skalními útvary, které vznikly mrazovým zvětráváním (skály dosahují výšky až 6 metrů), je tam středně hustá síť komunikací, převážně listnatý les, hustníkové pasáže, v severní části sezónní podrost. Tratě sobotní kvalifikace na mapě Záraz 678 (1:10000, hlavní kartograf Petr Mareček) postavil Radovan Čech, nedělní finále připravil Zdeněk Liščinský na mapě Hrádky 628 (1:10000, hlavní kartograf Petr Mareček).

Co o přípravě závodu říkají stavitelé tratí, hlavní rozhodčí i ředitel závodu si můžete přečíst na stránce závodu, je to určitě zajímavé a může to pomoci závodníkům v přípravě. Pár slov stavitelů: "Stavět tratě v takovém terénu je radost! zní otřepaná fráze předzávodních bulletinů. A ani v našem případě se jí nevyhneme terén letošního mistrovství na krátké trati, nacházející se v Přírodním parku Svratecká hornatina, je pro krátkou trať ideální: najdeme v něm skalnaté pasáže, kamenná pole, balvany, oblasti se sníženou viditelností, rychle průběžný les, ale i les s náročnější kamenitou podložkou. A stavět v něm tratě je opravdu radost; snažili jsme se, aby si závodníci tuto rozmanitost v co největší míře užili. A recept na dobrý výsledek? Být stále ve střehu, najít optimální běžeckou stopu terénem, dokázat zpomalit do dohledávek, a naopak se pořádně rozběhnout na delších postupech. Držíme palce!"

Na startu se sejdou všichni naši nejlepší (vedle bojů o medaile a další umístění v českém šampionátu se bude bojovat i o body do světového rankingu WRE a akademici mají finále jako nominační na AMS). Loni v Lipnici nad Sázavou vyhráli hlavní kategorie Vendula Horčičková (LCE) a Miloš Nykodým (ZBM), oba jsou podle slov hlavních pořadatelů také letos největšími favority na zlato.

Vendulu čeká soupeření s dalšími českými reprezentantkami i dalšími závodnicemi české špičky. V loňském roce skončily na medailových stupních závodnice ZBM Barbora Zháňalová a Magdaléna Tužilová, obě patří i letos k širšímu okruhu favoritek. Do medailového pořadí určitě bude chtít promluvit i trio zkušených reprezentantek Denisa Kosová (PHK), Adéla Indráková (ZBM) a Jana Knapová (LPU), dále pak Lenka Mechlová (ZBM), Michaela Omová (TUR), Karolína Šiková (LPM), další závodnice ZBM Eva Kabáthová a Jindra Hlavová (ta vyhrála titul na této trati před 2 roky) či Polka Hanna Wisniewska v dresu CHC.

V mužích by měli být největšími soupeři Nykodýma loni stříbrný Jan Šedivý (PGP) a v poslední době náš nejúspěšnější závodních Vojtěch Král (SSU), který skončil loni třetí. Šedivý byl ale dlouho zraněn, zdravotní problémy měl před 2 týdny na závodech Českého poháru i Král, takže uvidíme. Překvapit může také zdravotními indispozicemi neustále provázený Jan Petržela (PHK), který se ale minulý týden zaskvěl výborným výkonem na Jukole, k širšímu okruhu favoritů patří i další dva závodníci PHK Pavel Kubát a Švýcar Baptiste Rollier, letos výborně běhají Daniel Hájek (ZBM) a Marek Minář (ASU), své určitě řekne i zkušený Jan Procházka (PGP), překvapení ale nejsou vyloučena jak od mladších závodníků (Vojtěch Kettner, Tomáš Kubelka), tak i od těch zkušenějších.

V juniorech je jasné trio favoritů Tomáš Křivda (CHC), Daniel Vandas (PHK) a Vojtěch Sýkora (LCE), cestu k medailím jim budou chtít zkomplikovat další, především ti, kteří s nimi jedou na MSJ Vít Koštejn (DOK), Jan Bendák (PHK) a Vít Horčička (STE), ale i ti, kteří se na juniorský světový šampionát neprobojovali, třeba Otakar Hirš (ZBM). Také kategorie juniorek má trio jasných favoritek - Tereza Janošíková (SSU), Barbora Chaloupská (PHK) a Tereza Čechová (KAM), jejich největší soupeřkou by měla být Barbora Vyhnálková (RIC).

V H18 je situace vyrovnanější, favority jsou ti, kteří jedou na MED (Sebastian Filipek - TRI, Jan Gajda - KAM, Martin Roudný - LPU, Jan Rusin - LPU), jejich největšími soupeři by měli být snad již zdravý Michal Bořánek (SSU) a loňský vítěz na této trati Josef Nagy (TJN), ale i další závodníci. Kategorie starších dorostenek má jasnou favoritku v Nikole Thýnové (SHK), její největší soupeřkou by měla být Klára Nechanická (OSN), k adeptkám na medaile patří i Kateřina Grycová (TBM), Martina Opálková (BBM), Eliška Hojná (SJH), Sofie Šafková (KAM) a Jana Peterová LPU. Favorité v mladším dorostu by se měli rekrutovat z řad těch, kteří poběží ME dorostu v Bulharsku (nebo jsou náhradníky), mezi kluky to je Jakub Chaloupský (PHK), Šimon Mareček (OSN), Jan Rücker (HOR), Lukáš Vitebský (TJN), Milan Malačka (DKP), ale i třeba loni bronzový Martin Šimša (PGP), v děvčatech pak Michaela Dittrichová (SKM), Tereza Chrástová (STH), Anna Karlová (JIL), Markéta Mulíčková (ABM), Adéla Vandasová (PHK), Elina Martanová (VLI) či loňské medailistky Kateřina Bejvlová (KAM) a Petra Holečková (SHK). V obou kategoriích mohou překvapit starší žáci, černými koňmi u kluků mohou být třeba Matěj Tkáč (TJN) a Jakub Milán (TBM).

Ve veteránských kategoriích se tradičně schází velmi početná (a velmi kvalitní) konkurence. Celkem poběží více než 1500 závodníků.

Pořadatelé připravili on-line výsledky na Internetu ze soboty i z neděle, v neděli budou mít hlavní kategorie mužů a žen GPS (také tady bude přenos na webu). V průběhu finále bude v centru závodu připravena velkoplošná obrazovka, na které budou zajímavé informace i živý přenos z lesa (TV kontroly a TV úsek), GPS tracking a výsledky Přenos se bude streamovat a společně s hlasem komentátorů bude na YouTube.


« zpět