O-reprezentace na rok 2018

19.10.2017 Radek Novotný

O-reprezentace na rok 2018

 Realizační tým české o-reprezentace navrhl a komise reprezentace sekce OB schválila složení reprezentace OB na rok 2018.

Na sezónu nabitou atraktivními závodními příležitostmi se bude připravovat silný tým v čele s medailistou ze Světových her Vojtou Králem.

Ženy:
Vendula Horčičková        93    Slovan Luhačovice           A
Adélka Indráková          91    SK Žabovřesky Brno          A
Jana Knapová              90    OK Lokomotiva Pardubice     A
Denisa Kosová             91    OK 99 Hradec Králové        A
Lenka Mechlová            90    OK Slávie Hradec Králové    B
Barbora Zháňalová         93    SK Žabovřesky Brno          B
Klára Novotná             97    OK 99 Hradec Králové        U23
Anna Štičková             96    Loko Liberec                U23
Muži:
Vojtěch Král              88    SK Severka Šumperk          A
Pavel Kubát               91    OK 99 Hradec Králové        A
Miloš Nykodým             90    SK Žabovřesky Brno          A
Jan Petržela              92    OK 99 Hradec Králové        A
Jan Šedivý                84    SK Praga                    A
Daniel Hájek              89    SK Žabovřesky Brno          B
Jonáš Hubáček             95    Slovan Luhačovice           B
Tomáš Kubelka             93    OK Lokomotiva Pardubice     B
Marek Minář               94    Magnus Orienteering         B
Vojtěch Kettner           96    SK Kamenice                 U23
Šimon Navrátil            97    SK Praga                    U23

Než dojde na přípravu, je aktuálně jedním z nejdůležitějších úkolů plně doléčit všechna zranění a zdravotní neduhy, kterých se v letošní sezóně sešlo mezi dospělými až nebývale mnoho. Přáli bychom si, aby se do repredresu mohli naplno vrátit Denisa Kosová a Pavel Kubát. Pohybová omezení potřebují robustně vyřešit i Jan Šedivý, Jan Petržela a Jonáš Hubáček (z toho pohledu je skvělé, že v rámci systému zdravotní podpory ČOV máme možnost využívat expertů na pražském CPM.)

V příštím roce nás totiž opět čeká "supersezóna", asi už poslední taková, ve které někteří absolvují velké ME ve Švýcarsku, velké MS v Lotyšsku a k tomu i AMS ve Finsku a jistě velmi prestižní domácí finálovou sérii SP. Taková sezóna nejen inspiruje, ale také neúprosně odhaluje jakékoliv slabiny.

Vedle útoku na pódiová umístění patří mezi cíle sezóny jako obvykle i výkonnostní posun druhého sledu, včetně snahy o průlomové výkony na některých světových akcích. V podobném duchu, jako to například letos na podzim předvedl Tomáš Kubelka (třetí na Euromeetingu a pak i dvacátý v silně obsazeném závodě SP). Prostoru pro nahlédnutí na světovou scénu bude v rámci oné supersezóny poměrně hodně - zejména při AMS, podzimní sérii SP v Norsku nebo domácích SP v Praze, Turnově a Mladé Boleslavi. Situace je otevřená, nominační závody budou, zřejmě, ve všech případech v domácích terénech.

Složení RD vychází nejenom z návrhu realizačního týmu, ale i z konzultací s některými adepty, kteří o zařazení neprojevili zájem. Taková rozhodnutí byla plně respektována - elitní orienťák je na poměrně vysokém stupni rozvinutosti a perspektivní dosažení mezinárodní výkonnosti v dospělých vyžaduje zejména zanícení. I nezařazení ale mají stále rovnou možnost utkat se o nominaci při nominačních závodech. A tím mj. také spoluvytvořit potřebný tlak na ty, kteří zařazeni jsou.

Struktura týmu zůstává nastavena stejně: RDA pro výsledkové opory, RDB pro motivované závodníky s mezinárodním potenciálem a U23 pro talenty do 23 let. Takové rozdělení má svou vnitřní logiku - mladí mají 3 roky, aby dosáhli jakéhosi "mezinárodního potenciálu" (nejedná se jen o prosté výsledky). Jasná věková hranice zde vytváří užitečný stimul, proto je na místě jí stabilně držet a neměnit podle potřeby. Naše elita není tak početně silná, aby zařazení do RDB bylo nedosažitelným cílem. Spíše naopak.

Zařazení do RDB je pak kromě samotné výkonnosti, potažmo výsledků, založeno na směsici dalších neméně důležitých faktorů jako je výkonnostní trend, nasazení, aktivita, projevený zájem, existence vize, chuť vzít na sebe výsledkovou odpovědnost, trénovanost apod.

Důležitým signálem je jednoznačně účast na přípravných akcích RD a nominačních závodech, jsou-li v otevřeném režimu. V nadcházející sezóně se schyluje hned k trojici nominačních víkendů v domácím prostředí, což je ideální příležitost k poměření a vyslání onoho signálu. Nominačky jsou z toho pohledu mnohem významnější než běžná "áčka", která nemohou mít v nabité termínovce reprezentanta často jiný než přípravný účel a mnohdy jsou naší špičkou odzávoděné z plné přípravy nebo naopak v pozávodním útlumu.

I v nadcházející sezóně bychom rádi pokračovali v udržení určitého přesahu mezi dospělými a juniory, nejen prostřednictvím Terky Janošíkové. Do dospělých bude přecházet silný ročník 1998 a někteří tito borci mají rozhodně výkonnost na to, aby se při podzimních nominačkách ucházeli o start na domácím svěťáku. Okolnosti tomu i nahrávají - v domácích podmínkách se budeme snažit postavit početný tým a všechny závody jsou krátké (3x sprint a jednou skalní middle).

Úvodní sraz týmu pro sezónu 2018 bude 23. - 26. 11. v Litomyšli. Program bude efektivně směřovat hlavně k tomu, co je na světové scéně - po dosažení "povinné" technické stability - rozdílové: běžecké výkonnosti.

Vybraným závodníkům gratulujeme a těšíme se na společnou práci při hledání a posunování vašich osobních hranic. 


« zpět