Novými mistry ve sprintu Adam Chloupek a Denisa Kosová

23.5.2015 Petr Klimpl

V sobotu proběhlo ve Valašském Meziříčí Mistrovství (a Veteraniáda ČR) ve sprintu, které připravil Magnus Orienteering. Pro tituly si doběhli Denisa Kosová a Adam Chloupek.

Pěkné centrum (byť zpočátku vypadalo dost stísněně) bylo na hřišti Základní školy Křižná, kde byla i velkoplošná obrazovka, kde bylo možno sledovat i mapy s GPS postupy v hlavních kategoriích mužů a žen.

Tratě byly postaveny v městské zástavbě složené z historického centra města (obsahující podloubí a průchody), zámku, sídlištní zástavby, továrny, školy a parků. Aby byla orientace těžší, rozmístili pořadatelé v ulicích celou řadu nepřekonatelných plotů (v mapě byly kresleny černou čarou a řada závodníků je v plné rychlosti přehlédla, což bylo příčinou dosti chyb). Stavitelé tratí David Aleš a Štěpán Hrobař měli k dispozici solidní mapu, kterou v měřítku 1:4000 připravil Jan Fátor. Organizačně vše klapalo.

V ženách se překvapivou vítězkou stala velmi vyrovnaně běžící Denisa Kosová (PHK(, která neudělala větší chybu, do vedení se dostala na 5. kontrole, nikoho už před sebe nepustila a v cíli měla obrovský náskok. Pro stříbro si doběhla Marta Fenclová (LPU), která po hodně pomalém začátku uplatnila v závěru své skvělé fyzické dispozice a překvapivě skončila druhá, když její ztráta na vítězku byla 53 sekund. Jen o dvě sekundy zpět byla další pardubická závodnice Jana Knapová, která měla také pomalejší začátek a rychlým závěrem si doběhla pro bronz. Další 4 sekundy zpět byla čtvrtá Martina Tichovská (PGP), o 5. příčku se stejným časem podělily brněnské závodnice Adélka Indráková a Eva Kabáthová (7. Poklopová a Müllerová, 9. Šístková, 10. Svobodná).

Závod mužů byl poznamenán diskvalifikací dvou nejrychlejších závodníků. Nykodým měl jinou kontrolu, J. Procházka jednu kontrolu vynechal. Titul tak vybojoval Adam Chloupek (ZBM), ten byl v cíli svým vítězstvím hodně překvapen, neboť zkazil především úvodní kontroly. Ale pak se zlepšoval a bylo z toho zlato s náskokem 2 sekund před vyrovnaně běžícím Michalem Hubáčkem (LCE). Bronzovou medaili překvapivě získal David Procházka (LPU), který ztratil na vítěze 9 sekund. O 4. příčku se podělili stejným časem Jan Mrázek (SJC) a Daniel Hájek (ZBM), kteří na vítěze ztratili 15 sekund (6. Flašar, 7. Semík a M. Kamenický, 9. Petržela a Brlica).

V D16 si pro titul po velmi dobrém výkonu doběhla Barbora Chaloupská (PHK), která o 7 sekund porazila Terezu Janošíkovou (UOL), pro bronz si překvapivě doběhla Apolena Malinová (SHK). V D18 potvrdila Tereza Nováková (DKP) svou výbornou jarní formu a doběhla si pro zlato, když porazila druhou Kláru Novotnou (PHK) o 5 sekund, dalších 20 sekund zaostala v prostřední části chybující Tereza Čechová (SJI). V D20 byla nejrychlejší Gabriela Hiršová (ZBM), když o 17 sekund porazila druhou Kristýnu Hlubučkovou (KAM) a o 29 sekund třetí Annu Štičkovou (LLI). V H16 získal titul choceňský Tomáš Křivda, který pokořil druhého Michala Bořánka (STE) 19 sekund, další sekundu zaostal na 3. místě slovenský závodník Jakub Dekrét (ZBM). V H18 byla celá řada závodníků disk, ale ani oni by nestačili na skvělý výkon Vojtěcha Sýkory (LCE), který si doběhl pro titul. Jen 3 sekundy za ním zaostal také výborně běžící Daniel Vandas (PHK), bronz se ztrátou 34 sekund vybojoval Vojtěch Netuka (SHK). V juniorech byl suverénně nejlepší Jonáš Hubáček (LCE), který za sebou nechal o 20 sekund opavského Jakuba Glonka, dalších 6 sekund ztráty měl bronzový Jan Čech (SJI).

Běžela se i Veteraniáda ČR, která nebyla početně tak obsazena, jako je tomu v poslední době zvykem v lesních disciplínách, přesto tam byla konkurence velmi dobrá. V jednotlivých kategoriích vyhráli:
D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Eva Horčičková (UOL)
D45: Jana Kožinová (PGP)
D50: Svatava Voltrová (ROZ)
D55: Alena Rosecká (PZR)
D60: Jitka Kabáthová (ZBM)
D65: Marie Sikorová (BOV)
H35: Luboš Matějů (PGP)